Vesti iz zemlje

24.02.2020. 13:50

Nova ekonomija, N1

Autor: Nova Ekonomija

Umesto istine o ukradenoj deci – pare za novi auto

Vlada Srbije nije odustala od svoje verzije zakona o bebama za koje su sumnja da su nestala iz porodilišta Srbije, iako udruženja roditelja mesecima protestuju i zahtevaju da se od te verzije odustane jer ne pomaže da se utvrdi istina o nest...

Pexels

Vlada Srbije nije odustala od svoje verzije zakona o bebama za koje su sumnja da su nestala iz porodilišta Srbije, iako udruženja roditelja mesecima protestuju i zahtevaju da se od te verzije odustane jer ne pomaže da se utvrdi istina o nestaloj deci. 

Spornu odredbu po kojoj roditeljima sudija može da dodeli nematerijalnu štetu do 10.000 evra, što je vrednost novog auta, ukoliko sud ne može da utvrdi šta se dogodilo sa novorođenim nestalim detetom, roditelji su više puta ocenili kao pokušavaj da se novcem kupi ćutanje roditelja. 

U ponedeljak (danas) počinje skupštinska rasprava o Predlogu zakona o utvrđivanju činjenica o statusu novorođene dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta u Republici Srbiji.  Sa druge strane, roditelji koji sumnaju da su im deca ukradena u porodilištu predlažu da stručni timovi zajedno sa roditeljima i civilnim sektorom napravi zakon koji će dovesti do istine gde su deca.

Zakon takođe predviđa da roditelji u vanparničnom postupku (što je postupak u kojem utvrđujete nasledstvo), uz prilaganje dokaza maltene dokažu da im je dete nestalo. Sa druge strane, roditelji traže snažne istražne radnje, krivičnu odgovornost, procesuiranje  za odgovorne i utvrđivanje istine u svakom slučaju pojedinačno.

Sporni Predlog zakona ušao je u skupštinsku proceduru bez javne rasprave u martu 2018. godine po drugi put (prvi put u novembru 2016. godine).

Pomoćnika ministra pravde Čedomir Backović na gostovanju na RTS u novembru prošle godine najavio je i DNK analizu odnosno poređene kalupa uzetih prilikom obdukcija sa DNK roditelja. Međutim, roditelji traže da im se dozvoli paralelna, nezavisna analiza kalupa, u inostranstvu. 

Prema podacima iz medija, čak 6.000 roditelja u Srbiji sumnja da su im bebe ukradene odmah po rođenju i prodate porodicama u Evropi, a njih 1.500 je u prethodnih desetak godina pokrenulo tužbe i krivične prijave, od kojih nijedna nikada nije rešena, uz obrazloženje da su zastarele.

Podsećamo, država sedam godina odugovlači da postupi po  presudi Evropskog suda za ljudska prava iz 2013. godine, koji je naložio državi da isplati 10.000 evra odštete i sudske troškove Zorici Jovanović jer država ni posle 30 godina nije uspela da objasni šta se dogodilo sa njenom bebom, koja je rođena kao zdrava na klinici u Ćupriji u oktobru 1983, a zatim tri dana kasnije navodno umrla. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.