Srbija

16.06.2022. 17:24

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

UNICEF pokrenuo akciju opremanja centara za rane intervencije kod dece

Foto: UNICEF

Srbija

16.06.2022. 17:24

UNICEF je, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i drugim partnerima, pokrenuo akciju opremanja centara za rane intervencije pri razvojnim savetovalištima širom zemlje opreme. Cilj akcije je da se svako dete podrži da ostvari svoje pune potencijale i da srećno i ispunjeno odrasta, da se igra i uči u okviru porodice i svojih vršnjaka, navodi se u saopštenju te međunarodne organizacije.

Akcija podrazumeva opremanje asistivnom tehnologijom, računarima i digitalnom opremom, didaktičkim materijalima, nameštajem prilagođenim potrebama dece i roditelja, transportnim sredstvima, te da se obezbedi obuka i osnaživanje stručnjaka različitih disciplina za primenu porodično orijentisane rane intervencijem, navodi se u saopštenju. 

Osam puta više dece ide u privatne vrtiće nego 2012.

Time će se omogućiti da kroz efikasan rad na terenu u porodičnom domu i vrtiću, sve porodice dece uzrasta do 6 godina sa razvojnim teškoćama i smetnjama i imaju pristup uslugama presudnim za njihov razvoj, a naročito deca koja žive van većih gradova.

Prema procenama stručnjaka, u Srbiji, oko 60.000 dece uzrasta do šest godina ima potrebu za uslugama rane intervencije.

Porodično orijentisane rane intervencije podrazumevaju rano prepoznavanje razvojnih rizika, poteškoća i smetnji kod deteta, procenu potreba za dodatnom podrškom, i usluge podrške roditeljima da zajedno sa stručnjacima podrže optimalan razvoj i napredovanje deteta.

„Dokazano je da blagovremeno uključivanje porodice u program ranih intervencija pospešuje vraćanje u tipične razvojne tokove pre polaska u školu kod više od 70 odsto dece sa razvojnim kašnjenjima, dok ostali imaju potrebu za dugoročnom podrškom, i nakon šeste godine“, navela je Jelena Zajeganović-Jakovljević Rukovoditeljka Programa za zdravlje i rani razvoj iz UNICEF-a u Srbiji

Ona dodaje da za roditelje i decu sa teškoćama i smetnjama u razvoju čekanje nije opcija.

„Zato pozivamo sve koji to mogu da se što pre uključe i daju doprinos da svaki roditelj dobije podršku koja mu je potrebna da svoje dete sa poteškoćama izvede na put“, kazala je Zajeganović-Jakovljević.

Kako bi deca sa teškoćama i smetnjama u razvoju, baš kao i njihove porodice, mogla da postignu najbolje rezultate u ublažavanju posledica razvojnih rizika, teškoća i smetnji, izuzetno im je važna pravovremena, celovita i zajednička podrška različitih pružalaca usluga – pedijatara, eksperata u razvojnim savetovalištima u domovima zdravlja, vaspitača i stručnih saradnika u predškolskim ustanovama i zaposlenih u centrima za socijalni rad.

U centrima za porodično orjentisane rane intervencije stručnjaci će, u saradnji sa roditeljima, izrađivati jedinstveni plan podrške za dete i porodicu i realizovati, što kroz redovne posete stručnjaka iz timova porodičnom domu, što kroz podršku porodici i detetu u vrtiću, kao najprirodnijim okruženjima za podsticanje razvoja i učenje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.