Na ovogodišnjem Kopaonik biznis forumu, Nikola Đukić, predsednik Izvršnog odbora UNIQA neživotnog osiguranja, istakao je ključnu ulogu osiguranja u infrastrukturnim projektima, kao i značaj tehnoloških inovacija koje oblikuju budućnost ove industrije.
Učestvujući na panel diskusiji „Infrastruktura i agenda povezivanja“, Đukić je naglasio da je osiguranje neophodan element u svakom ozbiljnom infrastrukturnom projektu, jer pruža stabilnost i zaštitu od potencijalnih rizika tokom svih faza realizacije.
„U savremenim uslovima, teško je zamisliti infrastrukturni projekat koji nije adekvatno osiguran. Osiguranje radova, odgovornosti prema trećim licima i imovine postalo je standard, a sveobuhvatna zaštita omogućava siguran napredak svih velikih ulaganja u infrastrukturu“, izjavio je Đukić.
„UNIQA osiguranje u SEE regionu (Hrvatska, BiH, Crna Gora, Bugarska, Rumunija i Srbija) ima veliku zajedničku bazu znanja i značajno iskustvo u ovim vrstama osiguranja i naša ponuda je izuzetno kvalitetna u celom regionu i u skladu sa svetskim standardima. Za velike infrastrukturne projekte se koriste uslovi osiguranja i pokrića koja su unificirana na svetskom nivou“, naveo je Đukić. On je naglasio da su kapaciteti lokalnih osiguravača veoma veliki i da sve veće osiguravajuće kuće na tržištu imaju iza sebe značajne reosiguravajuće kapacitete koji im omogućavaju osiguranje ovakvih rizika.
Đukić se osvrnuo i na tehnološke inovacije koje donose značajan napredak u sektoru osiguranja, naročito u kontekstu infrastrukture. Tradicionalni modeli osiguranja polako ustupaju mesto digitalnim rešenjima, pametnim tehnologijama i fleksibilnijim pristupima proceni rizika i šteta. On je istakao primenu pametnih tehnologija kao što su dronovi za inspekciju gradilišta, IoT senzori za praćenje ključnih parametara i veštačku inteligenciju koja omogućava bržu i precizniju analizu rizika.
„Inovacije u tehnologiji omogućavaju preciznije procene rizika i ubrzavaju proces rešavanja šteta. Osiguravači i svi učesnici infrastrukturnih projekata imaju koristi od ovih unapređenja, jer oni direktno doprinose sigurnosti, efikasnosti i brzini realizacije“, rekao je Đukić. On je takođe naglasio rastuću primenu parametrijskog osiguranja, koje automatski aktivira isplate kada se ispune određeni uslovi, kao i fleksibilne modele osiguranja koji se prilagođavaju napretku radova.
Govoreći o primeni veštačke inteligencije u poslovanju, Đukić je prognozirao da će ona doneti revolucionaran zaokret u radu osiguravajućih kuća. Istakao je da već postoje modeli koji se koriste u svetu koji omogućavaju da projekte vidimo unapred (u vizuelnom smislu). Uz korišćenje veštačke inteligencije u svakodnevnim procesima, potrebe klijenata će biti brže ispunjene, ubrzaće se procene šteta i povećaće se efikasnost. UNIQA grupa već radi na test modelima koji koriste veštačku inteligenciju, u okviru kojih se vrši procena rizika proizvoda iz raspoloživog portfolija koji omogućavaju praćenje razvoja čime utičemo i na prevenciju.
Panel je takođe obuhvatio i temu digitalizacije u sektoru osiguranja, koja omogućava brži i lakši pristup uslugama. UNIQA osiguranje se ponosi što svojim klijentima omogućava brzu prijavu šteta, video konsultacije sa stručnjacima, kao i online kupovinu polisa, čime se značajno unapređuje korisničko iskustvo.
„Digitalne platforme, koje pružaju jednostavan i brz pristup svim uslugama, postale su standard u industriji. Naš cilj je da dalje unapredimo ove alate, omogućujući precizniju i bržu zaštitu za sve naše korisnike, kao i konkretne benefite za odgovorno ponašanje u saobraćaju i infrastrukturnim projektima“, zaključio je Đukić.
UNIQA grupa je prva kompanija koja je implementirala ESG standarde u prilikom procene i preuzimanja rizika. U skladu sa tim, UNIQA grupa je 2024. godine osnovala kompaniju „UNIQA Sustainable Business Solutions”, koja svojim klijentima pruža konsultantske usluge u vezi sa uvođenjem ESG standarda, pripremom klijanata za klimatske promene i praćenje njihovog sistema održivosti.
Na kraju, Đukić je naglasio da su zakonodavne inicijative u oblasti osiguranja ključne za dalji razvoj sektora. Novi zakoni i regulative doprineće efikasnijem sprovođenju infrastrukturnih projekata i boljoj zaštiti svih učesnika na tržištu. „Razvoj infrastrukture u Srbiji stvorio je priliku za usvajanje novih tehnologija i fleksibilnih proizvoda koji zadovoljavaju rastuće potrebe tržišta, čime se povećava sigurnost i efikasnost“, zaključio je Đukić.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Privrednici u Srbiji suočavaju se sa novim poskupljenjem struje, saznaje Nova ekonomija. Elektroprivreda Srbije (EPS), naime, dostavila je preduzećima nove ponude za snabdevanje električnom energijom, koje p...
Na četvrtoj sednici Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država, Kancelarije za kontrolu strane imovine odlučeno je da se podrži molba NIS-a za ponovno odlaganje sa...
Osim grande pande, u Kragujevcu će se proizvoditi još jedan novi model i brend – počela je montaža električnog citroena C3, prenosi eKapija.Stelantis, grupacija koja obuhvata više brendova kao što su fia...
Kockanje i klađenje su sve prisutniji u našem društvu – od sportskih kladionica do onlajn igara na sreću. Ali, da li su oni samo bezazlena razonoda ili postaju ozbiljan društveni problem?Da li poznajete ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok