Srbija

11.06.2021. 15:03

Južne vesti

Autor: Nova Ekonomija

Uoči berbe višanja u Topličkom kraju: Manji rod, neizvesna cena

Nešto više od dve nedelje ostalo je do početka berbe višanja u Toličkom kraju, rod je ove godine manji za 20 do 30%, a neizvesna je i otkupna cena tog voća, pišu Južne vesti. Prošlogodišnja cena vi&scaron...

Foto: Pixabay

Srbija

11.06.2021. 15:03

Nešto više od dve nedelje ostalo je do početka berbe višanja u Toličkom kraju, rod je ove godine manji za 20 do 30%, a neizvesna je i otkupna cena tog voća, pišu Južne vesti. Prošlogodišnja cena višnje se kretala od 45 dinara za prvu klasu, do 30 i ispod 30 dinara za koliko se otkupljivala druga klasa.

Koordinator sektora poljoprivrede Privredne komore Srbije za Nišavski, Pitotski i Toplički okrug Dragan Punović ističe da će na zasadima gde su voćari prošle godine pogrešno primenjivali agrotehniku rod biti manji i do 50%, kao i da za sada nema velikog interesovanja za otkup ovog voća.

Velike zalihe višnje već se nalaze u hladnjačama, tako da se ne očekuje neko veliko i posebno interesovanje za to voće. Praktično to je jedina voćka koja nije izašla iz hladnjača, a jedan od razloga je i loš prošlogodišnji kvalitet.

Oblačinska višnja bu mogla biti slađa

„Ove godine, bar prema prvim analizama se očekuje bolji kvalitet pre svega u pogledu suvih materija, što je za prerađivače jako važno“, kaže Paunović.

Dodaje da će berba početi između 20. i 25. juna, da će cena biti tržišna i da će na to uticati mnogi faktori, od ponude i potražnje do kvaliteta višnje.

Sa cenom od prošle godine, prema rečima proizvođača, ne mogu da se pokriju ni osnovni troškovi proizvodnje i branja, a o zaradi tvrde da niko i ne razmišlja.

„Kada se sve sabere i oduzme, stavi na papir, nama ostaje taman da isplatimo berače. Gotovo redovno zbog niske cene mnogi voćnjaci ostaju neubrani, a sve češće proizvođači krče svoje višnjare i orjentišu se na proizvodnju drugih, isplativijih ratarskih ili povrtarskih kultura“, kaže neimenovani poljoprivrednik iz prokupačkog sela Babin Potok.

Vremenski uslovi nepovoljni, ali malinari ove sezone očekuju veću zaradu

Dodaje da su berači prošle godine naplaćivali od 15 do 20 dinara za kilogram, pa se očekuje da i ove godine bude ista ili čak i nešto veća cena branja.

Zbog višegodišnje niske otkupne cene višanje u Toplici, ali i problemima sa plasmanom ovog voća, gradska vlast u Prokuplju je pre 2 godine najavila pokretanje inicijative za izgradnju velike hladnjače, pre dve godine.

Kako je tada rečeno, Grad Prokuplje je spreman da za hladnjaču izdvoji oko 120 miliona dinara, obezbedi lokaciju i infrastrukturu, ali uz učešće privatnog kapitala od 50 %. Međutim do danas se ništa se nije uradilo na realizaciji te ideje.

Samo sa teritorije Prokuplja, godišnje se otkupljivalo 2.000 do 2.500 vagona, ali je iz godine u godinu sve manje zasada, što zbog bolesti žilogriz koja je prepolovila voćnjake, što zbog hronično niske otkupne cene.

Višnja je uz šljivu najzastupljenija ratarska kultura na teritoriji Topličkog okruga i nalazi se na površini od oko 4.000 hektara, a veliki broj domaćinstava, skoro 70%, svoju egzistenciju zasniva na proizvodnji ovog voća.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.