Srbija

15.12.2020. 12:00

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

Uprava za veterinu apeluje na oprez, virus ptičjeg gripa potvrđen u Hrvatskoj

Visoko patogeni soj virusa ptičjeg gripa (Avijarne influence, HPAI) tokom ove godine potvrđen je u populaciji domaće živine i ptica u 20 evropskih zemalja, saopštila je Uprava za veterinu. Naglašava se da je samo tokom novembra od t...

Foto: Pixabay

Srbija

15.12.2020. 12:00

Visoko patogeni soj virusa ptičjeg gripa (Avijarne influence, HPAI) tokom ove godine potvrđen je u populaciji domaće živine i ptica u 20 evropskih zemalja, saopštila je Uprava za veterinu. Naglašava se da je samo tokom novembra od tog virusa obolela živina na farmama u devet zemalja, među kojima je i susedna Hrvatska.

„S obzirom na to da je uzročnik prisutan u divljoj i domaćoj populaciji različiti su mogući načini nastanka infekcije koja može biti izazvana neposrednim ili posrednim kontaktom sa divljim pticama ili putem prometa i ljudi koji mogu mehanički preneti virus“, navodi se u saopštenju Uprave za veterinu.

Kako se objašnjava, poslednja prijava žarišta HPAI evidentirana je 25. novembra u Francuskoj i Belgiji.

Hrvatska je lokacija koja je najbliža Srbiji i u toj zemlji virus je potvrđen u Koprivničko-Križevačkoj županiji 21. novembra.

Ministarstvo poljoprivrede je u cilju sprečavanja unošenja i širenja zarazne bolesti naredbu kojom se zabranjuje ili ograničava unos pošiljki živine, ptica i proizvoda živinskog porekla iz zemalja i regiona koji su zahvaćeni tom bolešću.

U slučaju pojave HPAI u Srbiji propisane mere koje se primenjuju na zaraženom gazdinstvu, kao i u zaraženom i ugroženom području, čije se granice određuju posebnim rešenjem.

POLJSKA PROIZVELA NAJVIŠE ŽIVINSKOG MESA U EVROPSKOJ UNIJI

ZVATI VETERINARA ČIJM SE POJAVI SUMNJA

Napominje se da Avijarna influenca spada u naročito opasne bolesti životinja koje se obavezno i hitno prijavljuju čak i u slučaju sumnje na njenu pojavu. 

Svaka promena opšteg zdravstvenog stanja živine na farmama i gazdinstvima praćene iznenadnim uginućima i respiratornim simptomima ili dijarejom predstavljaju prvi pokazatelj da se radi o pojavi zarazne bolesti koja se mora odmah prijaviti veterinaru ili veterinarskom inspektoru.

Kada se prijavi sumnja napominje se da je neophodno da se dekontaminiraju radnici, odeća, obuća i oprema u živinarniku.

Živinarnik treba napustiti i ne smeju se posećivati druge farme sa živinom i pticama.

Živinu ne treba premeštati, prodavati, niti jesti meso i jaja od živine sa farme i mora se voditi evidenciju o bolesnim i mrtvim jedinkama.

Sve prateće informacije i vodič za proizvođače i vlasnike živine u vezi sa sprečavanjem zaražavanja, kao i kontrolne i preduzete mere u slučaju pojave bolesti u zemlji, mogu da se pronađu na zvaničnom portalu Uprave za veterinu u delu Avijarna influenca.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.