Srbija

10.09.2013. 10:08

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Uskoro će biti potreban novi rebalans budžeta?

Srbija

10.09.2013. 10:08

Na osnovu preliminarnih podataka za avgust, u Fiskalnom savetu procenjuju da će do kraja godine deficit biti veći od 178 milijardi dinara, koliko je predviđeno rebalansom pre dva meseca.
U Ministarstvu finansija najavljuju novi rebalans, a stručnjaci savetuju državu da u budžetu za 2014. drastično smanji potrošnju, kako bi mogla da kontroliše deficit i javni dug.
Nema ni dva meseca kako se Ministarstvo finansija pohvalilo da je uvelo red u državne finansije i da je u julu zabeležen najmanji rast deficita od početka godine, 2,8 milijardi dinara, a stručnjaci kažu da se već pokazalo da je to bilo samo prolazno poboljšanje. 
Predsednik Fiskalnog saveta Srbije Pavle Petrović kaže da je deficit u osmom mesecu porastao. 
„Preliminarni podaci za avgust pokazuju da je deficit značajno porastao tako da ne vidimo da je došlo do poboljšanja tomkom leta, niti značajnije naplate poreza i doprinosa i dalje ispod planiranog“, rekao je Petrović. 
Dok se ne sprovedu najavljene reforme teško da stanje u državnoj kasi može da se popravi povećanjem prihoda, zato će, kažu, država dramatično morati da kreše troškove. 
Branko Urošević sa Ekonomskog fakulteta kaže da birokratija mora da bude funkcionalna. 
„Ta birokratija koja radi mora da bude zaista funkcionalna, a ne da bude smetnja i nešto što služi za to da se isisavaju sredstva i prebacuju sa opšteg na pojedinačno ili partijsko dobro“, objašnjava Urošević. 
Bez štednje, pre svega u javnom sektoru, rast javnog duga ne bi mogao da se zaustavi ni 2016. godine, a tada praktično više ne bismo mogli ni da se zadužimo, krediti bi bili preskupi, a ceo sistem doveden u pitanje. Neće mnogo pomoći ni prodaja nekog od državnih preduzeća poput „Telekoma“. 
„Privatizacija bi pomogla ako bi se iskoristila za otplatu duga, ali bi to bilo samo jednokratno smanjenje duga što je plus, ali bi se rast i dalje nastavio ako ne bi bilo praćeno značajnim smanjenjem dficita“, kaže Petrović. 
Srbiji sledi i dug po osnovu restitucije, tako da za onoliko koliko kroz prihode od privatizacije možemo da smanjimo dug, restitucija će za sličan iznos povećati dug, rekao je Petrović i istakao da fokus mora da bude na smanjenju deficita. 
Ekonomista Miladin Kovačević kaže da će se teško rešiti pitanje održivosti duga. 
„Moramo imati u vidu da je stanje u pogledu održivosti duga takvo da je teško zamisliti da to možemo lako razrešiti, bilo merama konsolidacije ili reformama. Sve će to zahtevati vreme“, rekao je Kovačević. 
Bez aranžmana sa MMF-om morao bi se napraviti stend baj aranžman sa reprogramom duga ili refinanasiranja, „da bismo došli do daha“, rekao je Kovačević. 
Država će, kaže Kovačević, morati još da se zadužuje, ove i naredne godine po milijardu i 300 miliona evra. Jedina povoljna pozajmica u najavi je kredit Svetske banke, koji zavisi od budžeta za 2014. i završetka priče o preduzećima u restrukturiranju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. 18000 din po komadu, pa koga bre oni prave budalama…..super opet ih glasajte guske jedne nekorisne svi treba da crknete od gladi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.