U Srbiji se tokom 2022. godine povećaom broj evidentiranih gazdinstava koja se bave seoskim turizmom povećan, za 40 odsto. U sistemu E-turista trenutno je registrovano više od 700 takvih objekata.
„Verovatno još toliko njih posluje u sivoj zoni“, izjavio je ministar turizma i omladine Husein Memić, za agenciju Beta.
Prema njegovim rečima, jedan od razloga za pojačanu prijavu u sistem E-turista je učešće u sistemu vaučera, budući da je u seoskim gazdinstvima prošle godine iskorišćeno više od 10.000 vaučera.
„Imajući u vidu ekspanziju ruralnog turizma širom Srbije, pogotovo od početka pandemije, sigurno je najmanje još 700 seoskih gazdinstava koja posluju u sivoj zoni“, dodao je Memić.
On je podsetio da fizička lica koja izdaju privatni smeštaj nelegalno predstavljaju nelojalnu konkurenciju svim ugostiteljima koji posluju „po zakonu“.
Ministar je rekao i da je, nakon uspostavljanja Centralnog informacionog sistema u oblasti ugostiteljstva i turizma, tzv. E-turiste, u drugoj polovini 2020. prvi put dobijena realna slika broja i noćenja gostiju i to na svakoj destinaciji.
“Međutim, još uvek postoji veliki broj vlasnika privatnog smeštaja koji ne plaćaju porez i posluju na crno, tako da je broj smešajnih kapaciteta i gostiju na destinacijama i dalje veći nego što pokazuje statistika”, kazao je on.
Memić je potvrdio da je ove godine zabeleženo dosad najveće interesovanje građana za korišćenje vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji, pa je samo tokom prvog dana prijave građana podeljeno više od polovine vaučera, od ponuđenih 100.000.
Koje srpsko selo će se naći na svetskoj listi najlepših
Lepo i pohvalno. Ukoliko to nisu domaćini sa članskim kartama sns kojima opet država gura novac u džepove. Zanimaju me kriterijumi za bavljenje seoskim turizmom i ko ocenjuje ispunjenost istih.