Nevladina organizacija Libergraf zahtevala je od Grada Užica da podrži osnivanje i rad socijalnih preduzeća. Libergraf se tim povodom pozvao na Zakon o socijalnom preduzetništvu, sa čijom se primenom počinje u oktobru 2022. godine.
Kako se podseća, taj zakon je usvojen u januaru 2022. godine, a njegov član 18. obavezuje jedinice lokalne samouprave da podržavaju osnivanje i poslovanje socijalnih preduzeća.
„Ova podrška se obezbeđuje kroz sprovođenje mera javnih politika koje se planiraju u skladu sa Zakonom o planskom sistemu“, napominje se u saopštenju.
U skladu sa tim Zakonom, kako se objašnjava, Plan razvoja grada je najviši planski dokument Grada Užica.
UŽICE NA KORAK BLIŽE KANALAZACIJI I ČISTIJOJ ĐETINJI
GRAĐANI UŽICA ZANEMELI OD AEROZAGAĐENJA (AUDIO)„U Predlogu nacrta Plana razvoja grada, među razvojnim pravcima, prioritetnim ciljevim i merama koji su definisani nigde ne može pronaći ni reč o socijalnom preduzetništvu“, dodaje se u saopštenju.
Kako se dodaje, u okviru razvojnog pravca „Povećanje zaposlenosti“ definisana su dva priritetna cilja: „Unapređenje poslovnog ambienta“ sa četiri mere i „Razvoj i unapređenje tržišta rada“ sa dve mere.
Libergraf napominje da se u okviru njih podrška osnivanju i razvoju razvoju socijalnog preduzetništva nigde ne pominje.
KAKO JE PLANIRANO DA TRI MHE OKRUŽE JEZERO ZA VODOSNABDEVANJE UŽICA
BIVŠA FABRIKA TEKSTILA U UŽICU POSTAJE STAMBENO-POSLOVNI KOMPLEKS„U okviru razvojnog pravca ‘Socijalno uključiva zajednica sa jednakim mogućnostima za sve i po meri svih građana’ definisano je sedam prioritetnih ciljeva sa čak 49 mera i opet nema ni reči o zakonskoj obavezi grada da podrži socijalno preduzetništvo i društveno osetljive grupe“, dodaje se u saopštenju.
Libergraf zbog toga, kako se navodi, od nosilaca javnih ovlašćenja zahteva da podrže osnivanje i razvoj socijalnih preduzeća i u plan gradskog razvoja uvrste novi cilj „Razvoj i unapređenje socijalnog preduzetništva“.
„Ovo je posebno važno jer se na taj način u budućnosti može finasirati razvoj socijalnog preduzetništva, koje u razvijenim zemljama predstavlja jedan od veoma važnih karika u zadovoljenju indentifikovanih potreba društveno osetljivih grupa“, kažu u Libergrafu.
Kako je ranije pisala Nova ekonomija, socijalnim preduzećima mogu da se smatraju i preduzeća koja su osnovana od strane udruženja građana.
Tu dolaze u obzir i i neke klasične profitne firme, koje su pravno registrovane kao preduzetničke radnje.