Srbija

14.06.2018. 11:17

Autor: Nova Ekonomija

Već 20 dana traje nestašica leka Imuran koji koriste najteži bolesnici

Srbija

14.06.2018. 11:17

Nestašica Imurana, leka koji koriste i onkološki pacijenti, koja u Srbiji traje već više od mesec dana, trebalo bi da bude rešena već sledeće nedelje, saznaje Blic u Ministarstvu zdravlja.

Imuran pripada grupi lekova imunosupresiva, primenjuje se, između ostalog, u lečenju pojedinih onkoloških, neuroloških i autoimunih bolesti, te posle transplantacija. Ovaj lek nema zamenu od drugog proizvođača, pa su brojni pacijenti zabrinuti.

„Bolujem od mijastenije gravis, neurološke bolesti zbog koje “imuran” moram da pijem svakodnevno, jer u protivnom moguća je potpuna slabost i kolaps mišića i drugi teži simptomi kao što je gušenje. Kada sam pre dve sedmice od izabranog lekara dobila recept, u apoteci mi je rečeno da tog leka nemaju duže od 20 dana, da je nestašica u celoj Srbiji i da im nabavka od veledrogerija nije moguća do daljnjeg. Ta informacija mi je potvrđena i od drugih obolelih u našoj grupi na Fejsbuku, da “imurana” nema ni u državnim, ni u privatnim apotekama. Tu sam, srećom, uspela da pronađem ženu iz BiH koja više ne pije “imuran” i koja mi je poslala tri kutije leka, čiji je rok trajanja do 2019. Po iskustvima drugih članova, oni su lek takođe nabavljali iz BiH ili Makedonije“, priča Valjevka J. K.

Prepisan na lekarski recept, Imuran se ne plaća, dok je cena kutije tog leka sa 100 tableta, u apotekama od 2.300 do 2.600 dinara.

Prema nezvaničnim informacijama Blica, uzrok nestašice Imurana u Srbiji je preregistracija tog leka.

Iz Ministarstva zdravlja kažu da će nestašica biti otklonjena u najkraćem mogućem roku.

„Problem koji je doveo do nestašice ticao se transporta tog leka, ali nosilac dozvole za taj lek u Srbiji, firma Clinres-farmacija, rešava taj problem i imamo uveravanja da će Imuran biti dostupan u najskorije vreme, već sledeće sedmice“, kažu za Blic u Ministarstvu zdravlja.

Procena rizika na lekarima

Dok traje nestašica Imurana savetuje se pacijentima da se obrate svojim lekarima koji su im i propisali terapiju, jer oni individualno za svakog pacijenta procenjuju rizik zbog početka ili prekida terapije tim lekom, odnosno prelaska na drugu terapiju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.