Srbija

12.09.2013. 09:31

B92

Autor: Nova Ekonomija

Veći porezi ne mogu da popune budžet

Srbija

12.09.2013. 09:31

Ekonomisti ocenjuju da progresivno oporezivanje zarada i veći nameti na imovinu ne mogu u dovoljnoj meri da napune državni budžet.
Kao deo izmena poreskih zakona, koje priprema Ministarstvo finansija, najavljuje se progresivno oporezivanje zarada. To znači veći porez za građane koji imaju zarade veće od 100.000 dinara, ali i povećanje nameta na imovinu.
B92 je istraživao da li taj predlog donosi pravedniju poresku politiku i koliku korist će imati državna kasa. 
Podrška za dodatno oporezivanje najimućnijih stiže od premijera Ivice Dačića. Prema njegovim rečima, pravedno je da bogati plaćaju više državi, ali i dodao da nije za poreze koji bi gušili privredu i građane. 
Veće namete na stanove kuće i zemljište, i ekstraporezi na zarade veće od 100.000 dinara podržavaju i građani sa kojima je razgovarala ekipa TV B92, ali ne veruju da će to pomoći rešavanju ekonomskih problema: 
„Ono malo što sam pročitao ima smisla. Ne znam da li će rešiti probleme… Teško, ali možda ima smisla.“ 
„Mislim da ovoj državi ne može ništa i niko da pomogne.“ 
„Ništa se ne radi. Ova država živi samo od poreza.“ 
„Mislim da se postiže nešto ako se oporezuju skupe kuće. Mali je porez na njih.“ 
Ekonomisti slično procenjuju predlog Ministarstva finansija. Za Gorana Nikolića ova mera neće ispuniiti glavnu svrhu, a to je da zakrpi manjak u državnoj kasi 
„Sam domet mera je mali, jer ne verujem da može biti skupljeno više od devet milijardi dinara na način na koji je predloženo. Mi nismo radili procene, ali ja sam na osnovu analiza došao da je to maksimum. Što se tiče pravičnosti, najveći je problem što najveće zarade nisu evdientirane“, ocenjuje on. 
Nikolić podseća i da na listi onih koji nisu prijavili velike zarade ima najmanje 100.000 građana. On objašnjava i da je minimalna dobit koja se ostvaruje progresivnim oprezivanjem plata većih od 100.000 dinara, i da će u najboljem slućaju iznositi pola promila, odnosno dvehiljaditi deo ukupne javnu potrošnje. Sličino je i sa povećanjem poreza na imovinu. 
„Vi ćete doći u situaciju da koljete vola zbog kilo mesa. Ukupna potrošnja je 15 milijardi evra, a vi ćete dobiti još 50-100 miliona evra, a trebaće vam dobra adminiustracija da to uradite“, upozorava Nikolić. 
Veće poreske prihode, prema Nikolioću, može doneti jedino povećanje PDV-a koje najviše pogodi najsiromašnije, tako da je prostor za promenu poreske politike mali. 
U Ministarstvu finansija spremni su da uskoro iznesu predlog izmene poreskih zakona. Nije poiznato međutim, koliki će biti novi nameti i kada će stupiti na snagu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.