Preko dve stotine profesora, spisateljica, roditelja, nastavnica, učitelja, dramaturga, producenatkinja, umetnica, prevodilaca, novinara, ekonomistkinja, filologa, dizajnerki, bibliotekara, psihološkinja, urednika, lektorki, izdavača, ilustratorki, istoričara umetnosti, politikološkinja, književnika za odrasle i decu, arhitekata, pesnikinja, građana i građanki potpisalo je apel koji je pokrenula inicijativa Ne davimo Beograd: Vratimo biblioteke deci Beograda!
Inicijativa Ne davimo Beograd pokrenula je apel kojim se želi skrenuti pažnja da su prošle jeseni, mimo pažnje javnosti, jedine dve specijalizovane dečje biblioteke u Beogradu (Čika Jova Zmaj i Neven) trenutno zatvorene za korisnike. Time je Beograd kao dvomilionska metropola ostala bez ovih dragocenih institucija posvećenih isključivo deci i čitanju.
„Ovakve specijalizovane biblioteke jedine su koje svojim fondom knjiga, organizacijom prostora i brojem programa mogu adekvatno odgovoriti na potrebe dece i mladih, bolje nego dečja odeljenja opštinskih biblioteka i obuhvatnije nego školske biblioteke. Biblioteka je za decu i mlade prostor između kuće i škole, ona je prostor slobode i rasta. Ako ostavimo decu bez ove vrste programskog prostora, njihovo vreme okupiraće tržni centri, kladionice ili drugi komercijalni sadržaji, nepodsticajni i čak štetni po razvoj“, navodi se u saopštenju.
Stručna i šira javnost imala je priliku da sazna za postojanje ovog problema tek posle nedavnih javnih istupa Inicijative Ne davimo Beograd.
„Ovaj apel nastavlja u tom pravcu, jer su informacije o sudbini ovih biblioteka i dalje vrlo oskudne i kontradiktorne, što izaziva zabrinutost roditelja, korisnika i svih zainteresovanih. Stoga smatramo da je naša dužnost i odgovornost da podsetimo gradski Sekretarijat za kulturu i Biblioteku grada Beograda na to da je nedopustivo da jedan evropski grad ove veličine nema specijalizovan bibliotečki servis za decu i mlade. Ovakvo stanje je neodrživo i Beograd mora hitno da nađe odgovarajuće prostorno rešenje koje će zadovoljiti potrebe mladih čitalaca – i to ne samo dece, već i tinejdžera koji otkrivaju savremenu književnu produkciju za mlade, a koji dosad nisu imali svoju omladinsku biblioteku“, kažu u Inicijativi i dodaju:
„Zemlja u kojoj su ukinute mogućnosti za promociju čitanja među decom i mladima nije zemlja koja se može nadati lepoj budućnosti. Zato mi, dole potpisani: građani i građanke Beograda, roditelji, bake, deke, mi koji stvaramo za decu i mlade, mi koji se bavimo njihovim vaspitanjem i obrazovanjem, kao i mi koji istražujemo detinjstvo, razvoj i kulturne potrebe dece i mladih, snažno apelujemo na sve nadležne državne organe, institucije i zainteresovane strane da u što kraćem roku obezbede održive prostorno-tehničke uslove za rad bar jedne specijalizovane beogradske biblioteke za decu i mlade“.
Ukoliko želite da podržite ovaj apel, pošaljite mejl na adresu vratimo.biblioteke@gmail.com i navedite svoje ime i zanimanje, odnosno svojstvo u kome potpisujete. Kao naslov mejla upišite „podrška dečjim bibliotekama“.