Srbija

13.08.2024. 16:54

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Više od 40 odsto domaćih kompanija povećalo promet, troškovi inputa ih najviše brinu

Pixabay

Srbija

13.08.2024. 16:54

U drugom kvartalu tekuće godine, 41 odsto anketiranih privrednika ostvarilo je rast prometa u odnosu na prethodno tromesečje, dok je smanjenje prometa prijavilo 19 procenata kompanija, pokazala je julska anketa Privredne komore Srbije (PKS). 

Najveći broj ispitanika, čiji je promet povećan u drugom kvartalu 2024. godine, posluje u delatnosti energetike (53 odsto anketiranih), turizmu (52 odsto anketiranih), hemijskoj industriji i farmaciji i trgovini (po 50 odsto anketiranih).

Sa druge strane, 31 odsto anketiranih iz drvne industrije kao i po četvrtina ispitanika iz saobraćaja i tekstilne industrije zabeležilo je pad prometa u odnosu na prvi kvartal 2024. godine.

U odnosu na prethodni kvartal, poslovna klima je u drugom kvartalu 2024. godine, prema mišljenju 68 odsto anketiranih, nepromenjena.

Za 17 odsto ispitanika je bolja, a za 15 procenata anketiranih lošija.

Troškovi inputa rastu

Ono što privredu najviše brine jesu troškovi inputa koji nastavljaju da rastu, a njihovo poskupljenje prijavilo je 46 odsto ispitanika.

Pored toga, 21 odsto anketiranih povećalo je cene gotovih proizvoda odnosno usluga, dok je 74 odsto anketiranih cene zadržalo nepromenjene u odnosu na prethodni kvartal.

Polovina anketiranih izvozi i uvozi

Od ukupnog broja anketiranih kompanija, 52 odsto je izvozilo svoje proizvode i usluge. Povećan izvoz u odnosu na prethodni kvartal imalo je 30 odsto anketiranih izvoznika i to u proseku za 43 odsto.

Sa druge strane, petina anketiranih izvoznika imala je smanjen izvoz u odnosu na prethodni kvartal, i to u proseku za 35 odsto, dok je 49 odsto ispitanih izvoznika imalo isti nivo izvoza u drugom kvartalu 2024. godine, u odnosu na prethodni kvartal.

Najveći udeo anketiranih izvoznika koji su zabeležili rast izvoza u drugom kvartalu 2024. godine je iz energetike, poljoprivrede i prehrambene industrije i elektronskih komunikacija.

Od ukupnog broja anketiranih kompanija, 52 odsto je uvozilo u drugom kvartalu 2024. godine, a povećan ili isti obim uvoza imalo je 85 odsto anketiranih uvoznika, pokazala je anketa. 

Dve trećine anketiranih uvoznika (tačno 66 odsto) izjavilo je da se u zemlji ne proizvode, odnosno ne pružaju usluge koje uvoze, a koje su im potrebne za poslovanje.

Za anketirane firme koje uvoze repromaterijal, vodeći razlog zbog kojih ne koriste supstitute proizvedene u Srbiji je neadekvatan kvalitet ponude na domaćem tržištu, kao i visoka cena istih proizvoda, odnosno usluga domaćeg porekla.

Anketa je pokazala i da 78 odsto anketiranih firmi raspolaže sa dovoljno finansijskih sredstava za optimalno finansiranje poslovanja.

Onima koji su se izjasnili da ne raspolažu dovoljnim iznosom sredstava za finansiranje tekućeg poslovanja, u proseku nedostaje 32 odsto sredstava.

Kada je u pitanju likvidnost, sa najvećim izazovom se suočavaju ispitanici iz komunalnih delatnosti, imajući u vidu da se 35 odsto anketiranih iz ove delatnosti izjasnilo da ne raspolažu sa dovoljno sredstava za optimalno finansiranje aktuelnog poslovanja.

Takođe, problem nelikvidnosti je najizraženiji kod mikro preduzeća imajući u vidu da 31 odsto ispitanika iz ove kategorije nije raspolagalo sa dovoljno sredstava za finansiranje poslovanja, dok sa druge strane, svega 13 odsto anketiranih iz kategorije velikih preduzeća se izjasnilo da nije likvidno.

I u drugom kvartalu 2024. godine zaposlenost je bila stabilna, 86 odsto anketiranih kompanija nije smanjilo broj zaposlenih, a čak 94 odsto ispitanika ne očekuje smanjenje broja zaposlenih u narednom periodu.

Anketa “Poslovna aktivnost privrednih subjekata u Republici Srbiji“ sprovedena je na uzorku od 1.564 kompanije, članice PKS, koje su u julu 2024. zapošljavale 213.000 radnika.

Ove firme u drugom kvartalu 2024. godine dostigle su robni izvoz vredan 4,3 milijarde evra, 10,5 procenata više nego u isto vreme 2023. godine.

Oko 18 odsto kompanija iz uzorka imaju strani osnivački kapital.

Javne nabavke dostigle 10,5 odsto BDP-a, na polovini tendera konkurencija ne postoji

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.