Srbija

07.11.2016. 09:42

N1

Autor: Nova Ekonomija

Vlada hvali ugovore iz Rige, stručnjaci kažu da kineski krediti nisu poklon već novi dug

Srbija

07.11.2016. 09:42

Samit lidera zemalja Srednje i Istočne Evrope i Kine 16+1 završava se u Rigi. Srpska delegacija iz letonske prestonice odlazi zadovoljna – tvrde – postigli su najviše u odnosu na sve zemlje – učesnice, jer je skor samita za Srbiju šest ugovora i sporazuma sa Kinom „teških“ 734 miliona evra.

Letonski doručak za dvojicu premijera – završni dan Samita u Rigi, započeo je razgovorom predsednika Vlade Srbije, Vučića i premijera Albanije, Rame – a, tema: unapređenje bilateralnih odnosa dve zemlje i dva naroda. 

Aleksandar Vučić se potom sastao i sa češkim kolegom.

„Razgovarali smo o projektu već poznatom Niš-Dimitrovgrad, za modernizaciju pruge, ali to ima smisla kada uspemo da dogovorimo dalju modernizaciju pruge Beograd-Niš, koja je u vrlo teškom stanju, iako smo mnogo toga ispravljali u godinama koje su prethodile, razgovarali smo i o Štavlju i o termoelektrani da vidimo možemo li tu da postignemo značajniji napredak i ima li to finansijskog smisla za Češku republiku“, kaže Aleksandar Vučić, predsednik Vlade Srbije.

Srpska delegacija se u Beograd vraća sa šest ugovora i sporazuma sa Kinom „teških“ 734 miliona evra. „Prva i jedina“ – Srbija je sa Kinom potpisala i sporazum za potpunu viznu libaralizaciju i time postala prva zemlja u Evropi koja će kinezima ukinuti vize. Premijer iz Rige obećava i više kilometara autoputa, nego u vreme stare Jugoslavije.

„Koliko već za sutra sabraću sve kilometre, više mi nije želja da da prestignemo Josipa Broza ili druga Tita, kako bi neki govorili, u broju kilometara, želim da izgradimo dvostuko više kilometara autoputa nego što je u Titovo vreme za 35 godina njegove vladavine izgrađeno. Tako da sam veoma ozbiljan po ovom pitanju!“, rekaoje Aleksandar Vučić.

Ali, ekonomisti upozoravaju – krediti nisu na poklon, Srbija svojim zaduživanjem unapređuje kinesku privredu i ekonomiju, a u domaćoj infrastrukturi ima mnogo „rupa“, a Srbija i Jugoslavija nisu uopredive.

„Mislim da to jednostavno nije umesno upoređenje, mi imamo danas infrastrukturu verovatno najlošiju u celoj Evropi i onda u toj situaciji, trebamo se smireno truditi kako da sustignemo ostale zemlje, jer bi to izuzetno važno bilo, bez dobre infrastrukture nećemo imati ni za nas vrlo korisnih stranih investicija manje ćemo mi biti konkurentni u našem izvozu“, kaže Milan Kovačević, savetnik za strana ulaganja.

Dobro pozicioniranje u okviru grupe 16+1, donosi zemlji izuzetno povoljne kredite – kaže predsednica centra za spoljnu politiku, Aleksandra Joksimović i dodaje – kineski partneri strateški su opredeljeni za region i sprovođenje infrastrukturnih projekata, a sve pod kapom „puta svile“.

„Sve su ovo jasni signali da Kina ne namerava da ovaj projekat drži aktivnim u kratkom vremenskom periodu, već strateški dugotrajno da ulaže u ovo područje kako bi zapravo i kroz ove infrastrukturne projekte omogućila da strateški veliki projekat – „Put svile“ zaživi u punom kapacitetu“, kaže Aleksandra Joksimović, Centar za spoljnu politiku.

A na tom putu je obilaznica oko Beograda, put Surčin-Obrenovac i brza pruga između mađarske i srpske prestonice.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.