Mlekari i stočari najavili su danas da će zbog problema u poljoprivredi i otkazivanja otkupa mleka od strane pojedinih mlekara, protestovati 12. maja u Beogradu ispred Predsedništva Srbije. Njihov glavni zahtev je da razgovaraju sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem, što im je i ispunjeno.
Kako je prenela Agencija Beta, protest će početi u petak u 14 sati.
Predsednik Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga Goran Vasić rekao je da su pojedine mlekare otkazale otkup mleka od proizvođača u okolini Uba i da su molbama uspeli da za deo njih ugovore otkup kod Zlatiborske mlekare, da ne bi svi prosuli mleko.
„Tražimo isključivo razgovor sa Vučićem čija je reč poslednja, jer vedri i oblači. Dosadašnji pregovori sa prestavnicima Ministarstva poljoprivrede nisu urodili plodom, tamo nema stručnih ljudi za mlekarstvo“, rekao je Vasić.
Vlasnica farme krava iz okoline Uba Mira Marjanović rekla je da su proizvođači iz tog kraja prodavali mleko po ceni od 38 do 60 dinara po litru, a da je deo njih, kojima je otkazan otkup, uspeo da raznim vezama, ugovori otkup sa Zlatiborskom mlekarom:
Novi kupac je ponudio otkup mleka po ceni od 40 do 45 dinara i hvala mu i na tome jer smo potpuno propali. Nikad gore nije bilo.
Vasić je dodao da su proizvođači mleka juče i danas odbili dva poziva, premijerke Ane Brnabić za razgovor jer je na ranijim „mahala“ problemom sa Kosovom.
„Šta to znači, da li da proizvđači mleka treba da propadnu zbog tog problema sa Kosovom, pa da uvozimo mleko iz Holandije. Pokušavali smo da budemo apolitični, a ako i Vučić kaže da je nemoćan da nam pomogne, udužićemo se sa ‘crnim đavolom’ protiv ove vlasti“, rekao je Vasić.
Dodao je da od Vučića očekuje da ne bude nemoćan u zaštiti domaćeg tržišta i da ne može ništa da se uradi da bi se smanjio uvoz mleka i sireva po 2,5 evra po kilogramu i smanjile ogromne marže u trgovini.
On je rekao da dnevno proizvede 2.000 litara mleka, da ga prodaje po 60 dinara po litru i da je cena u decembru 2022. i delom u januaru ove godine bila prihvatljiva, a da je od tada gubitak po litru oko deset dinara.
„Ako se ugasi proizvodnja mleka, koja je kičma poljoprivrede, ostaće nam samo autoputevi“, rekao je Vasić.
Jedan od glavnih problema na tržištu mleka u Srbiji je velikam količina uvezenog mleka, koje je preplavilo magacine i oborilu cenu domaćeg.
Srbija je mleko i mlečne prerađevine najviše uvozila iz BIH, Poljske, Mađarske.
Srbija je prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS) tokom 2022. godine u Bosnu i Hercegovinu izvezla 1.888 tona mleka i mlečnih proizvoda, što je vredelo 685.000 evra.
U istom periodu iz BIH je uvezeno deset puta više mleka i mlečnih proizvoda, 18.823 tona u ukupnoj vrednosti od 11,995 miliona evra.
Tokom prošle godine Srbija je iz Poljske uvezla 8.204 tona mleka, ali u tu zemlju nije izvezla ni litar tih namirnica. Samo uvoz iz Poljske koštao je domaću privredu više od šest miliona evra.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će vrednost prvog dela programa stambenog kreditiranja mladih biti oko 400 miliona evra."To je 5.500 stambenih jedinica. Ako to uspemo da uradimo, produži...
Republički zavod za statistiku objavio je danas analizu podataka visokog obrazovanja za 2023/24 godinu. Prošle godine upisano je 249.768 studenata, na svim nivoima visokoškolskog obrazovanja, što je 1.260 st...
Vlada Srbije usvojila je na danas Uredbu o uslovima, visini, obuhvatu korisnika penzija i dinamici isplate novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju, kojom se, kako je saopšteno, omogućava nastavak sprovođenja...
Glavni plan rada Privredne komore Srbije (PKS) za 2025. godinu je njena reorganizacija koja obuhvata profesionalnost u radu, efikasnost zajedničkog rada, bolji protok informacija, viši stepen odgovornosti i ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok