Srbija

03.11.2016. 11:35

Beta, B92

Autor: Nova Ekonomija

Vujović: Za investicije nam je potrebna razvijena berza

Srbija

03.11.2016. 11:35

Srbija će teško ući u treću fazu investicija bez razvijene berze ali se za masovniji izlazak kompanija moraju stvoriti uslovi, kaže ministar Dušan Vujović.

„Moja poruka je da ovo nikada nije bilo važno kao danas. Treba nam berza koja će ulivati poverenje. Srećem ljude koji ne znaju gde da ulože 2.000 evra viška ali i one kojima treba 200 evra da bi preživeli. Moramo te ljude povezati i ponuditi im sistem”, kazao je ministar finansija Dušan Vujović na otvaranju Konferencije Beogradske berze.

Vujović je najavio da će uskoro biti izmenjen Zakon o tržištu kapitala da bi se obezbedilo stabilnije trgovanje na berzi i sprečile spekulacije s namerom da se poremeti cena vrednosnih hartija. 

„To u svetu postoji od ’30-tih godina, zabranjeno je udruživanje s namerom da se spusti ili podigne cena“, kazao je Vujović. Izmene propisa o tržištu kapitala, prema njegovim rečima trebalo bi da obezbede ključne elemente berze – stabilnost, predvidivost i dubinu. 

„Ovo je za nas važno da bi firme izašle na berzu. Za masovniji izlazak na berzu treba da se obezbede uslovi i na jednoj i na drugoj strani. Beogradska berza je sada četiri puta manja nego na početku njenog rada“, kazao je Vujović. 

Ministar je naglasio da se treća generacija investicija može privući samo u državama sa razvijenim berzama i da nema razvijene ekonomije bez razvijene berze. Pozvao je stručnjake berze da ponude najatraktivnije uslove koji će sprečiti inicijalni pad. 

„Da bismo pratili druge velike privrede potrebna nam je ta treća generacija investicija. Berzu moramo da ojačamo, da berza može da ponudi atraktivnost, da firma dobije ono što očekuje a to je da se ne desi inicijalni pad”, objasnio je srpski ministar finansija. 

Poredeći kapital koji se dobija kao pozajmica od banaka I onaj koji se generiše preko berze, Vujović je izneo prednosti i mane obe opcije zaduživanja. 

Kako je naveo, banke su konzervativne, često nemaju prostora za projekte koje su vizije kao što to berza može da ponudi. Sa druge strane, mnogi su shvatili da je jednostavnije dobiti capital preko banke nego na berzi, a u berzi, kako je kazao, nemate prijatelje kao što to može biti banka. 

„Ovo što berza radi nije lako, možda mali kasnimo, možda smo propustili neke vozove ali moramo da podržimo razvoj berze”, naveo je Vujović. 

On je kazao da će država, da bi privukla štednju građana, ponuditi elektronske menice na koje će kamata sigurno biti veća od one koju dobijaju u bankama, a za nijansu manja od one koju država plaća na pozajmljeni kapital. Po njegovoj proceni, na taj način moći će da se privuče osam do devet milijardi evra štednje građana.

Na pitanje ako je značaj berze tako veliki zbog čega država nije na razvoj tržišta kapitala uticala tako što je ponudila na IPO akcije neke velike državne kompanije i da li bi to mogao da bude Telekom Srbija, s obzirom na dvostruko lose iskustvo sa njenom klasičnom prodajom, ministar je odgovorio: Za masovniji izlazak kompanija na berzu moraju se stvoriti neki preduslovi. 

Neke kompanije nemaju mehanizme koji su potrebni. Kao kad skočite u bazen da se nivo vode ne pomeri ako jedna kompanija uskoči. Moramo da definišemo mehanizme koji će sprečiti volativnosti. Cilj nam je da velike državne firme mogu da izađu na berzu a da ne poremete tržište, cene ili ceo sistem.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.