Ukupno 419 srpskih preduzeća uspešno je investiralo kroz program Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), uz finansijsku podršku Evropske unije (EU) i u saradnji sa Ministarstvom privrede. Kroz kredite EBRD u tom periodu obezbeđeno je 107 miliona evra, dok je EU obezbedila i 9,5 miliona evra podsticajnih grantova iz nacionalnih i regionalnih pretpristupnih fondova.
Program za konkurentnost MSP se sprovodi od 2019. godine u Srbiji, a sada je u završnoj fazi, piše u saopštenju koje je objavila Evropska delegacija u Srbiji.
Program nudi malim i srednjim preduzećima pristup kreditima EBRD-a i EU grantovima (15 odsto od iznosa kredita) za investiranje u unapređenje poslovanja sa ciljem da dostignu standarde EU i povećanja konkurentnosti.
Sredstva su plasirana preko lokalnih poslovnih banaka.
Delegacija EBRD, Evropske unije i Ministarstva privrede posetila je danas jedno preduzeće koje je učestvovalo u programu, reč je o MNG Plastik Gogić.
Ova privatna kompanija, koja se bavi proizvodnjom plastičnih kanti za otpad, kaca i sedišta za sportske stadione, investirala je u centralizovani sistem za prenos sirovina iz silosa do proizvodnog pogona.
„Ovom investicijom ostvarili smo veću produktivnost uz značajna smanjenja otpada kao i energije, ali i poboljšanja u pogledu kvaliteta proizvoda i unapređenje zaštite i bezbednosti na radu. Mi trošimo preko 15.000 tona sirovog materijala svake godine tako da i jedan odsto uštede nama znači mnogo. U svakom slučaju smo planirali ovu investiciju ali su nam dobri uslovi finansiranja i grant koji smo dobili putem ovog programa ipak značili“, navodi Goran Gogić, suvlasnik kompanije.
Čak 90 odsto preduzeća finansiranih putem programa nalazi se van Beograda, gde je pristup finansiranju za preduzeća često još teži.
Većina investicija bila je u sektoru proizvodnje, transporta, poljoprivrede, maloprodaje i usluga, građevinarstva, proizvodnje hrane i pića.
U SKLADU SA EU DIREKTIVAMA
Podržane investicije bile su u skladu sa najmanje jednom direktivom EU u oblastima energetske efikasnosti i zaštite životne sredine, zdravlja i bezbednosti i bezbednosti i kvaliteta proizvoda.
Aleksandra Vukosavljević, direktorka EBRD-a za finansijske institucije, Zapadni Balkan i Istočnu Evropu, rekla je da pristup finansijskoj podršci može podstaći lokalne firme da ulažu u jačanje svoje konkurentnosti.
„Drago nam je što vidimo da je naša podrška stigla do tolikog broja lokalnih firmi u Srbiji. Zajedno sa našim partnerima, Evropskom unijom i Ministarstvom privrede Srbije, nastavljamo da poboljšavamo pristup finansijama za MSP u Srbiji kroz nove programe podrške koji će uskoro uslediti,“ dodala je Vukosavljević.
„Mala i srednja preduzeća su od vitalnog značaja za privrede Zapadnog Balkana. Nadovezujući se na našu dugogodišnju saradnju sa ERBD u Srbiji, nastavljamo da podržavamo MSP u jačanju njihove otpornosti i ulaganju u održivi rast,“ rekao je Martin Klauke (Martin Klaucke), šef operativnog odeljenja Delegacije EU u Srbiji..
Prema njegovim rečima, projekti koje finansira EU u Srbiji promovišu otvaranje novih radnih mesta, ekonomski i tehnološki razvoj i unapređenje zakonodavnog okvira, što sve doprinosi poboljšanju ekonomskog pejzaža.