Srbija

26.05.2025. 13:23

Nova ekonomija

Autor: Dunja Marić

Iz fotelje u zatvor: Direktori Železnice hapšeni zbog primanja mita, paljenja kuće novinaru i pada nadstrešnice

Foto: Wikipedia/Matija/https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Matija

Voz soko u stanici Altina

Srbija

26.05.2025. 13:23

Akcionarsko društvo “Infrastruktura železnice Srbije” (IŽS), ima novog v.d. direktora – Zorana Jevtića. Interesantno je, međutim, da su mnogi njegovi prethodnici završili iza rešetaka, a jedinoj ženi koja je obavljala ovu funkciju tek će se suditi. 

Ovo akcionarsko društvo osnovano je pre svega deset godina – 2015. Dok je pre Jevtića funkciju v.d. direktora obavljao Vladimir Maksimović, koji je smenjen odlukom Vlade Srbije, prethodni direktori nisu imali tu sreću.

Javnost se i dalje seća najnovijeg slučaja – hapšenja v.d. direktorke Jelene Tanasković. Ona je, naime, uhapšena nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je ubila 16 osoba. Samo dan pre hapšenja, Tanasković je u IŽS podnela ostavku. Interesantno je, međutim, da je Tanasković svu odgovornost a projekat Železničke stanice prebacila na bivšeg ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića, o čemu je Nova ekonomija već pisala.

Naime, Tanasković je u iskazu pred tužiocem tvrdila da je Vesić insistirao da on vodi sve projekte, jer se, navodno, tako dogovorio sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Tanasković se trenutno nalazi u kućnom pritvoru. Njoj je, naime, vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu 31. marta produžilo produžena mere zabrane napuštanja stana uz primenu elektronskog nadzora za tri meseca, dakle do kraja juna.

Još jedno hapšenje zbog pada nadstrešnice

Zajedno sa Tanasković, uhapšen je i Nebojša Šurlan, prethodni direktor IŽS. Tu funkciju Šurlan je obavljao do marta prošle godine, kada je podneo ostavku.

Ostavka je usledila nakon što je nedeljnik Radar objavio snimak telefonskog razgovora iz marta 2019. godine, u kom ministar finansija Siniša Mali od Šurlana traži da obezbedi 100.000 evra kao pomoć za rekonstrukciju stadiona FK „Crvena zvezda“.

U objavljenom razgovoru, Mali je kazao “da zna da bi ‘glavni šef’ uvek rekao da treba da se pomogne”. U medijima se spekulisalo da je “glavni šef” predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Inače, razgovor je obavljen u martu 2019, a Šurlan je sredinom naredne godine godine, sa funkcije direktora Građevinske direkcije Srbije prebačen na mesto v.d. generalnog direktora IŽS.

Od primanja mite do paljenja kuće novinaru

Šurlan je na mesto v.d. direktora IŽS došao nakon Miroljuba Jevtića, koji je takođe – uhapšen. Jevtić je, naime, uhapšen 11. januara 2020. godine zbog sumnje da je primio mito. Smenjen je nekoliko dana nakon toga. Kako je saopštio tadašnji ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, Jevtić je osumnjičen da je primio mito od 10.000 evra, i to u službenim prostorijama. Jevtić je, kako je tada saopšteno, mito primio od posrednika kao “nagradu za koruptivne radnje u postupku eksproprijacije zemljišta koje se nalazi na trasi planirane izgradnje brze pruge”.

Stefanović je tada rekao da je policija u trenutku hapšenja kod Jevtića našla novac, kao i da se sumnja da je pomenutih 10.000 evra zapravo samo jedna od tranši.

Specijalni sud u Beogradu osudio je Jevtića u oktorbu 2021. na godinu dana zatvora. Sud je takođe naložio oduzimanje ovih 10.000 evra. Dve godine kasnije, Apelacioni sud potvrdio je presudu. Jevtić je tada tvrdio da je “žrtva progona jer nije želeo da učestvuje u kriminalu i korupciji i što se suprotstavio pokušajima izvlačenja novca iz tog državnog preduzeća”.

Inače, prvi direkor IŽS, postavljen 2015. godine, Goran Maksić – smenjen je već 2016. On je smenjen zato što je, kako su tada pisali mediji, raspisao tender za sanaciju klizišta na Barskoj pruzi kod Kosjerića, da bi potom, po ubrzanom postupku, posao dodelio firmi čija je ponuda bila za milion i po dinara vša od ponude druge firma, koja je takođe učestvovala na tenderu, uprkos tome što je upravo ekonomski najpovoljnija cena bila kriterijum.

Pre toga, postojala je samo “Železnica Srbije”, preduzeće iz kog je nastala “Infrastruktura železnice”.

I “Železnicu” su, takođe, vodili direktori koji su imali problema sa zakonom. Jedan je od njih je Dragoljub Simonović, nekadašnji predsednik opštine Grocka i član Srpske napredne stranke.

Naime, novinaru lokalnog portala Žig info Milanu Jovanoviću, koji je godinama pisao članke o korupcji u “Železnici Srbije”, samim tim i malverzacjama tadašnjeg direktora Simonovića, u decembru 2018, zapaljena je kuća. Jovanović i njegova supruga su te noći bili u kući.

Jovanović je upravo Simonovića je optužio da je naložio paljenje kuće. Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je osudio Simonovića na četiri godine zatvora, i to jer je podstrekivao druge souđene da zapale Jovanovćevu kuću. Prvostepena presuda je, inače, bila godinu dana duža.

Pored Simonovića, Milanko Šarančić još jedna je kontroverzna ličnost koja je bila na čelu “Železnica”. On je, naime, uhapšen 2. juna 2010. godine pod sumnjom da je zloupotrebio službeni položaj. U aprilu 2013, Specijalni sud je osudio Šarančića na pet godina zatvora zbog sporne nabavke lokomotiva iz Slovenije i motornih vozila iz Švedske, čime je preduzeću „Železnice Srbije“ naneta šteta od 908.000 evra. Presudu je, međutim, u julu 2015. godine ukinuo Apelacioni sud.

U odluci Apelacionog suda navedeno je da prvostepena presuda sadrži bitne povrede odredaba krivičnog postupka, jer je izreka presude “nerazumljiva, protivrečna sama sebi i razlozima presude, pri čemu su u obrazloženju prvostepene presude izostali razlozi o odlučnim činjenicama, a razlozi koji su dati su nejasni i u znatnoj meri protivrečni”. U ponovljenom postupku, Šarančić je oslobođen optužbi da je sa bivšim pomoćnikom direktora za vuču i vozna sredstva ŽTP „Beograd“ Zoranom Milićevićem, bivšim pomoćnikom direktora sektora za vuču i tehničku dokumentaciju u istom preduzeću Dragoslavom Pejčićem, zastupnikom preduzeća „Korel“ iz Londona i odgovornim licem u preduzeću „Sibeks“ Miloradom Čelebićem, nezakonito nabavio šest lokomotiva od Slovenačkih železnica i 10 vagona od švedske kompanije „Šveden reil“.

Podignuta optužnica protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(2)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.