Predsednik borda direktora kompanije Ziđin Majning Čen Đinge, izjavio je danas da je plan tog preduzeća povećanje godišnjeg kapaciteta srpskog projekta na 450.000 tona bakra i deset tona zlata, čime će Srbija postati najveći proizvođač bakra u Evropi.
On je, tokom posete novinarskih ekipa iz Srbije Kini rekao da je investicija te kompanije u nekadašnji RTB Bor četiri puta veća od planiranih 1,26 milijardi dolara i da je proizvodnja premašila očekivanja i obaveze iz Ugovora potpisanog 2018. godine.
„Prošle godine, Ziđin je u Srbiji proizveo 240.000 tona bakra i 7,5 tona zlata, ispunjavajući prvu fazu izgradnje“, rekao je Čen Đinge, a prenosi agencija Beta.
Najavio je da će buduće investicije Ziđina biti usmerene na razvoj podzemnih rudnika bakra i zlata, sa procenjenim rezervama bakra od oko 20 miliona tona i zlata između 700 i 800 tona.
Kazao je da će ta kompanija uložiti više novca nego što je predviđeno na osnovu memoranduma o razumevanju potpisanog u septembru 2023. sa Ministarstvom rudarstva i energetike.
„Trenutno smo u fazi definisanja petogodišnjeg plana sa ciljem da u svim rudnicima smanjimo emisiju ugljenika, odnosno da stvaramo zelene rudnike“, kazao je Đinhe.
Dodao je da su u njihovim rudnicima u Kini počeli testiranje električnih kamiona, i ukoliko se testiranja pokažu uspešnim, iste kamione primeniće i u rudnicima u Boru.
Predsednik korporacije Ziđin Majning Grupe Zou Lajčang, izjavio je tokom razgovora sa novinarima, da udeo rudnika u Boru, sa proizvodnjom od 240.000 tona bakra godišnje, iznosi 24 odsto u ukupnoj proizvodnji te kompanije koja ima rudnike u 15 država.
ŠTA ZNAČI KINESKI BAKAR ZA SRBIJU?
Naslednik nekadašnjeg giganta bakra RTB Bor kineski Ziđin za pet godina biće najveći proizvođač bakra i zlata u Evropi godišnjom proizvodnjom 450.000 tona bakra i 10 tona zlata. Dolaskom kineza i poklanjanje RTB Bor za trista miliona evra, a samo u fleš peći iI fabriku sumporne kiseline Srbija je uložila iznad petsto miliona evra, Srbija je izgubila novca od proizvodnje bakra , zlata i srebra, industrije i prerade bakra, smanjen broj zapošljenih sa 25.000 na 5.000. Šta je dobila Srbija poklanjanjem RTB Bor kinezima, ništa nije dobila, a izgubila je skoro sve, ona je vlasnik 37%, a ostatak je u vlasništvu kineza. Svakako dobitak je što radnicima je povećana plata i sada po plati su u vrhu Srbije, kinezi dosta investiraju na ozelenjavanju rudokopa i zasadili su cveće u krugu topionice bakra. Po svemu sudeći i uticaj na ekologiju Bora I okoline, možda prividno, je bolja.