Vlasnik najveće firme peleta „Bio enerdži point“ Zoran Drakulić izjavio je danas da domaći proizvođači zbog nelojalne konkurencije ne mogu da se nose s uvoznicima tog energenta iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske i da će mnogi biti primorani da obustave proizvodnju.
Drakulić je, povodom današnjeg sastanka u Privrednoj komori Srbije, kazao agenciji Beta da je problem proizvođača što je Vlada ukinula uredbu o zabrani uvoza peleta.
„To nas je uništilo početkom prošle godine kada je ušla velika količina, uglavnom nekvalitetnog peleta. Pelet je uglavnom uvožen iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, a bilo je i uvoza iz Ukrajine s lažnim papirima iz Rusije i Belorusije. Ovo je dovelo do zatvaranja mnogih od 80 proizvođača u Srbiji, a veliki su nastavili da rade sa smanjenim kapacitetom. Mi smo radili sa svega 35 odsto kapaciteta, a od 15. decembra 2023. do aprila 2024. nije bilo uopšte proizvodnje. Gubici su bili ogromni. Većina manjih proizvođača je zaustavila proizvodnju. U lancu proizvodnje peleta učestvuje oko 10.000 ljudi i svima su ugrožena radna mesta“, rekao je Drakulić.
Na pitanje Bete zbog čega domaći proizvođači peleta ne mogu da konkurišu okruženju, Drakulić je kazao da je u Srbiji skuplje ogrevno drvo koje je osnovna sirovina.
„Skuplja nam je i struja. Mnogo su nam veći doprinosi na plate. Skuplje nam je gorivo. Nemamo godinama pravilnik o kvalitetu peleta. Poseban problem je i što država nije oštro krenula na konverziju ložišta/gorionika na fosilna goriva: ugalj, mazut, lož ulje i drva s preko 20 odsto vlage“, objasnio je on.
Naveo je da u Evropskoj uniji od 2028. godine više neće biti individualnih ložišta na gas.
„Mi s druge strane premiramo peći na gas i Srbijagasu su otpisane milijarde duga za, po Bajatoviću (direktor Srbijagasa Dušan), najjeftiniji gas koji kupujemo na svetu. Stalno se odobravaju nova sredstva za koruptivne i nepotrebne gasovode koje gradimo. Svi manji gradovi mogu da se greju i prave zelenu energiju na kogenerativna postrojenja na drvo i pelet za individualna ložišta. To je domaća sirovina, a ne gas iz uvoza“, rekao je Drakulić.
Drakulić: Strane investicije promašen koncept, ulagači ne odlaze zbog studenata
Sećaš li se dolibell kad si kupio mlin u sremskoj mitrovici od koga si snagom poznastva sa ljubom ṣ̌ sprecio da neki mali mlad čovek kupi…
Ma da,kukavce, vlada kriva a nije bitan obican narod neka placa skuplje samo da bi tebi bilo bolje ii da bi tvoji dzepovi bili puni.
Mnogo pametan ovaj Drkulic.
A kada je tona bila 400 evra tada nije kukao… Dušu bi narodu uzeli samo da se obogate.
Neka, neka
Ja pamtim period kada ste pelet od 160 eur prodavali i po 360 eur, i niste se žalili. A i pelet lošeg kvaliteta nagledasmo se i kada je bila zabrana uvoza.
Sećam se i ja. Pelet pun peska, šljake kolko hoćeš. I treba da zatvori ako mu je mala cena.
ЛИЧИ НА ЛОПОВА И ДРАКУЛУ.
Evo,suza suzu stiže.
Pricao si protiv sefa! Sada, Imperija (sef) uzvraca udarac.
Drakulicu dok si bio na vlasti bilo je mnogo gore nisi se bunio,danas je po tebi sve korumpirano samo ti nisi bio korumpiran dok si bio na vlasti.Cuti i pokri se pelet ti je nula nikada vise ga necu kupiti
Baš tako
Podržavam skoro sve što ste rekli gospodine Drakuliću. A kako Vam nije palo na pamet da kada ste predložili Vladi Republoke Srbije pomenutu uredbu o zabrani uvoza peleta, da predložite da se svi proizvođači u Srbiji rigorozno dva puta mesečno kontrolišu po pitanju kvalitleta. Pa vaš pelet je, između ostalog KRIMINALNOG kvaliteta dragi gospogine Drakuliću, a cena bezobrazno visoka za taj kvalitet
Potpuno ste u pravu i oko kvaliteta i oko cene. Basnoslovno plaćamo krš. To je najskuplje grejanje, a od okrajaka drvne gradje, pa još sa „dodacima“. Pljačka. Odnos cena/kvalitet je katastrofalan.
Kako tako “uspesan” biznismen ne moze u uslovima otvorenog trzista da pokaze svu svoju genijalnost.
Treba vam ceo dan da odobrite komentar ….sklonite se…
Sve vam je malo, sit gladnog ne veruje
Za ostale ne znam ali hrvatski na žalost nije loš. Pa ne znam kako oni,gde su veće plate,naprave i dovezu ovde za 230e a vi morate prodavati po 400e da bi vam se isplatilo? A znamo kakve su plate u Srbiji
Samo inverter klime Fujitsu ,Micubiši ..
I milina , kakav pelet
I STA FALI DA SE KORISTI ZEMNI GAS KAO PLAVI ( ekoloski) ENERGENT???
Matora lopuža još bi da puni samo svoj džep
Prtjerali ste sa cenama a kvalitet ste pogoršali ,BUMERANG se vraća
Šta je gospodine Drakuliću sad vam problem konkurencija a sa 350 i 400 e punili ste džepove sve da zatvorite a narod će se snaći nedaj bože da zavisi od vas
Stvarno,sve sto si napisao nije istina.Vi bi da radite sami,nisu se proizvodači zatvorili kao ni ti.Samo zelite trziste bez konkurecije.A nije istina da je pelet bez standarda,cela Evropa ima En plus A1 i En plusA2 a i svet.To su standardi koji su postavljeni i koji se kontrolisu od strane Sertifikacionog tela.Sad bi ti da uvedes standard Srbije,jasno je da je sve manipulacija i obmana.Pokaži izvode iz Apr od zadnje 4 god .da vidimo kolika ti je dobit.Da vidimo sa 46 radnika i kojom prosecnom platom dolazis do iste.Obmana i deziformacije radi sticanja lične koristi su zakonom zabranjene.Pokazi bilanse od prosle godine?
Milijarde prometa, milioni dobiti, nije dosta?
Novaekonomija, zasto ne kontaktirate uvoznike i pitate koliku stetu su im naneli uredbom? Zasto samo jednu stranu forsirate? U uredbi pise da se zastiti zdravlje biljaka i zivotinja. Koje biljke i zivotinje su bile ugrozene sertifikovanim peletom iz uvoza?
Zasto ne objavljujete moj komentar?
Bas mi je zao sto ces da zatvoris fabriku evo ubi se od plakanja jadan ti nisi se obogatio
Za đubre od peleta i treba da zatvori proizvodnju! Nikad više njegov pelet!
Nije sve u nejednakim uslovima poslovania zaslužnobšto su u nekim momentima pelet prodavali po drastičnim cenama,a da su inputi kod nas ogromni pa poredimo cene energenata .gorivo pola evra skuplje jer korupcija i ogroman birokratski aparat čine sve da tonemo sve više i kraja nema
I treba vas zatvoriti sramota kakav pelet proizvodite i prodajete a cena prava sitnica 32000 tona. A od tone polovina pepeo i šljaka ,kalorijska moć NULA! Pa tona peleta ne bi smela da prelazi 160 eura
Tako je gospodine Drakuliću, ovo su direktne konsekvence vaše odluke da na teret gradjana ostvarite extra profit cenom 500e po toni, ja i meni sličnima su te godine skinuli kotlove za pelet jer nisam bas planirao da podizem kredit i odreknem se hrane zbog vaseg dragocenog parčeta hrasta.Nemate vise trziste kod nas a za izvoz ste smešni, zao mi je jedino vasih radnika a nakon promena vlasti u drzavi očekujem da i krivično odgovarate.Dokazali ste jos jednom da ste „uspešni biznismen“ ali samo u uslovima korupcije, namestenih tendera, monopola kada vam drzava to omogući.
Budite bar toliko dzentlmen da se ne ponizavate ovakvim medijskim ispadima i podsećate na vašu bruku i sramotu.