Ako ste vlasnik porodične kuće ili ste predstavnik višeporodične stambene zgrade, ako su vam visoki računi za grejanje, ako je u objektu hladno, ako su loši prozori, nema fasade ili je ona stara, onda treba uraditi toplotnu izolaciju tog objekta. Računi će sigurno biti manji, a vaš komfor veći!
Građani za termoizolaciju objekata mogu da biraju više mogućnosti, a postoje i savetovališta koja pomažu u izboru odgovarajućih materijala za te radove.
U Kuli, mestu u Vojvodini, na primer, radiće Energetski info centar. On treba da savetuje građane kako da urade toplotnu izolaciju na nekom objektu i šta će time obezbediti sebi i svojoj sredini.
Kako se objekti izoluju?
Rad na poboljšanju energetske efikasnosti uključuje stavljanje izolacije na zidove, kao i zamenu dotrajale stolarije.
Kod termoizolacija spoljnih zidova, česta pitanja su da li odabrati stiropor, kamenu ili mineralnu vunu, kao i kolika bi trebalo da bude debljina te izolacije, 10, 12 ili 15 centimetara.
Kod zamene prozora, dileme su u vezi sa stavljanjem duplog ili troduplog stakla, kao i materijala za izradu prozora, da li odabrati aluminijum, drvo ili plastiku (PVC), kao i koliko komora na prozorima treba odabrati.
Građani treba da se informišu i o tome da li je potrebna izolacija krovova na njihovim objektima, kao i da li treba uraditi i hidroizolaciju, odnosno zaštitu od vlage i vode.
Razmisliti i o promeni grejanja
Građani, takođe, treba da preispitaju i dilemu da li ima smisla menjati sistem za grejanje u objektu, kao i koje gorivo je najpogodnije za određeni objekat i šta može da se uradi kako bi se eventualno, ako je to potrebno, poboljšao sistem grejanja.
U poslove u vezi sa izolacijom spada i odabir sistema za hlađenje objekata, odnosno da li se finansijski isplati ta investicija i u koji tip tehnologije treba uložiti.
Na kraju krajeva, treba videti koliko se svim ovim poslovima postiže u vezi sa uštedom energije, koliko novca može da se uštedi, kao i koliko vremena je potrebno da se otplati ono što je uloženo.
Sve to je moguće uraditi pomoću posebnih digitalnih alata. Tada se dobija jasna slika o tome koje intervencije su pravi izbor za određenu kuću ili stambenu zgradu.
Takođe, u slučaju dobijanja subvencija za izolaciju ili zamenu kotlova za grejanje, građani se upućuju i na relevantne firme za izvođenje radova na izolaciji objekata. Potrebno je informisati se o bitnim propisima, kao i o institucijama i organizacijama koje mogu da vam finansijski pomognu u realizaciji projekta.
Subvencije koje služe za sufinansiranje radova obično u određenim trenucima obezbeđuju nadležna ministarstva ili lokalne samouprave. One uključuju sufinansiranje radova na energetskoj efikasnosti, kao i izgradnji obnovljivih izvora energije.
Plaćanje je obično omogućeno na više mesečnih rata (i do 120 mesečnih rata), a određene komercijalne banke imaju kreditne linije za mere energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije namenjene vlasnicima porodičnih kuća i stambenim zajednicama.
Prilikom priprema za radove, treba se informisati i o tome koje domaće i međunarodne donatorske organizacije takođe daju subvencije za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije, neke od njih pomažu organizacija Ujedinjenih nacija, kao i Evropska unija.
Crna Gora juče je zvanično postala deo Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), inicijative EU koja omogućava jednostavniji, brži i jeftini transfer novca. Srbija još uvek čeka na ulazak u SEPA područ...
Investiranje u fizičko zlato predstavlja veoma atraktivnu opciju za pravna lica u Srbiji koja žele da poboljšaju miks svoje imovine, zaštite imovinu od inflacije i smanje valutnu izloženost prema lokalnoj va...
Skoro svaka peta osoba u Evropi starija od 15 godina puši svaki dan. U Srbiji, kako pokazuju poslednji dostupni podaci Eurostata za 2019, cigaretu svakodnevno zapali 26,2 odsto ljudi, odnosno svaki četvrti č...
Prihodi domaćinstva u Srbiji u novcu su iznosili 85.466 dinara mesečno u proseku za 2023. godinu. Najviše trošimo na hranu i bezalkoholna pića, stanovanje i režije zauzimaju sve značajnije mesto u podeli tro...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok