Platforma X, u vlasništvu Ilona Maska, suočava se sa optužbama Evropske unije za kršenje pravila o digitalnim sadržajima. EU tvrdi da popularna „plava kvačica“ može obmanuti korisnike, jer odnedavno svako može platiti verifikaciju, što može stvoriti utisak da su iza naloga zvanične institucije ili poznati pojedinci.
Istraga pod Aktom o digitalnim uslugama (DSA) mogla bi dovesti do kazne do šest odsto globalnog godišnjeg prihoda platforme X.
Ilon Mask je oštro reagovao, nazvavši DSA „dezinformacijom“ i „cenzurom govora“. Izvršna direktorka platforme Linda Jakarino branila je praksu kompanije, tvrdeći da sistem verifikacije dostupan svima omogućava veću demokratizaciju, piše BBC.
Sedmomesečna istraga EU otkrila je nedostatak transparentnosti u oglašavanju i nepružanje podataka za istraživanje.
Evropska komisija (EK) je saopštila i da X zabranjuje istraživačima pristup javnim podacima, što je protivno pravilima EU.
Regulatorno telo je naglasilo da način na koji X upravlja verifikacijom „obmanjuje korisnike“, jer bilo ko može platiti za plavu kvačicu, što otežava korisnicima da procene autentičnost naloga i sadržaja.
EK je dala X-u priliku i rok da odgovori na nalaze ili da se obaveže na promene koje bi dovele do usklađenosti sa pravilima. Tjeri Breton, evropski komesar za unutrašnje tržište izjavio je da su „plave kvačice nekada značile pouzdane izvore, ali sada obmanjuju korisnike i krše DSA“.
EU je odbacila Maskove optužbe o cenzuri, navodeći da su pravila usmerena na osiguranje bezbednog i fer online okruženja za evropske građane.
Mask bivšim radnicima Tvitera ne mora da isplati 500 miliona dolara otpremnine