Srbija

16.10.2024. 07:55

Autor: Aleksandra Nenadović, Mateja Agatonović

Koliko stvarno vredi EXPO: Država prihode procenjuje na maksimalno 1,7 milijardi evra, a koliko će koštati ne zna se

Foto: Belgrade EXPO 2027

Srbija

16.10.2024. 07:55

Ukupan ekonomski efekat projekta EXPO 2027 biće 1,7 milijardi evra, pošto država prognozira da će toliko prihodovati od direktnih usluga i proizvoda, odnosno naplatiti poreza od zaposlenih povezanih sa specijalizovanom izložbom. Sa druge strane, predlogom rebalansa budžeta država je samo u ovoj godini rashode za EXPO uvećala za skoro 370 miliona evra, na gotovo 480 miliona evra.  

Predlogom budžeta Srbije za 2024. na razdelu Ministarstva finansija je u naredne tri godine planirano 67,8 milijardi dinara za EXPO 2027, kao i 49 milijardi dinara za izgradnju Nacionalnog fudbalskog stadiona, što u zbiru iznosi oko milijardu evra. Može se pretpostaviti da će najveći deo ovog novca biti utrošen upravo za izvođenje radova, imajući u vidu da je investitor oslobođen dužnosti da plaća naknadu za uređivanje građevinskog zemljišta.

U obrazloženju finansijskih efekata Zakona o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO BELGRADE 2027 navodi se da se direktan pozitivni uticaj na nacionalnu ekonomiju, “mereno kroz bruto rashode na direktne usluge i proizvode“, procenjuje na približno 600 miliona evra, podseća se u analizi koju je objavila Transparetnost Srbija (TS).

“Indukovani efekti“ (koji se generišu angažovanjem zaposlenih na EXPO) se takođe navode, a ukupan ekonomski efekat procenjuje na 1,1 milijarde evra.

TS dodaje da su ovi očekivani prihodi mogli biti argument u prilog tome da Srbija odluči da organizuje izložbu, ali da ne može biti argument za to da se za izgradnju objekata primene posebne procedure.

Prethodno, predloženim rebalansom budžeta smo saznali da se originalna cena projekta EXPO 2027 Beograd povećala sa 22,6 milijardi dinara na 43 milijarde – samo za tekuću godinu.

Rebalansom su uvećana i druga indirektnija davanja za isti projekat preko drugih ministarstava, na gorepomenutih 480 miliona evra (odnosno 56,2 milijardi dinara).

Zbog netransparetnosti projekta i načina na koji se vode troškovi, ova cena ne mora da bude tačna, jer se država i pored obećanja da če investiciona ulaganja bolje prikazivati i pravdati poreskim obveznicima troškove, nije to i učinila.

Nabavke za usluge, ne i za radove

U sekciji Portala javnih nabavki, izdvojene su nabavke koje se sprovode po EXPO-Uredbi, koje je TS proučila stavku po stavku. Zaključno za 4. julom 2024. ova preduzeća su planirala da sprovedu 82 nabavke tokom 2024. godine. Najveći udeo ima preduzeće EXPO 2027 d.o.o.

„Međutim, ni jedna od tih nabavki ne odnosi se na izvođenje radova. Za 23 nabavke iz planova nije objavljena procenjena vrednost. Kada se sabere vrednost nabavki za koje jeste objavljena procena vrednosti, dolazi se do iznosa koji je veoma skroman u odnosu na procenjenu vrednost projekta – 531 milion dinara. Te nabavke su u rasponu od 70 hiljada do 117 miliona dinara. Međutim, među nabavkama čija procena vrednosti nije bila objavljena nalaze se i neke daleko vrednije. Objavljeno je 19 postupaka nabavke, svi se odnose na pružanje usluga i ni jedan nije sadržao procenu vrednosti“, navode iz ove NVO.

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.