Pre nekoliko dana, jedna firma u Srbiji koja proizvodi drvene sprave za treniranje na otvorenom dobila je dva posla ukupne vrednosti od 11,8 miliona dinara od javnih preduzeća. Ova firma angažovana je, zajedno sa još dve da izgradi takozvane eko-teretane na otvorenom na Adi ciganliji i u Bajfordovoj šumi u Beogradu. Sam posao ne bi bio čudan, da se jedino ova firma u Srbiji ne bavi proizvodnjom ekoloških sprava za vežbanje, koje su napravljene od drveta.
Za eko-teretanu, poslove je dobila firma koja ima naziv kao i sama nabavka – „Eko teretana“ d.o.o.
Samo par dana ranije, javno komunalno preduzeće Zelenilo Beograd zaključilo je ugovor sa istim ovim firmama i još jednom dodatnom – „Marija Ostojić pr projektovanje održavanje i uređenje zelenih površina i trgovina, Bašta biro“ iz Vinče koje će biti angažovane na izgradnji i uređenju eko-teretane u Bajfordovoj šumi.
Prilikom raspisivanja javne nabavke, naručilac, u ovom slučaju JKP Zelenilo i JP Ada ciganlija, ima zadatak da u odeljku tehničke specifikacije ili dokumentacije pojasni uslove koje firme treba da ispune i kakav je posao koji treba da obave.
Uz pomoć tih uslova, opisa i dodatnih pojašnjenja, firme mogu da uvide da li su baš one pogodne za ovu vrstu posla pa se zatim prijavljuju za posao i podnose ponudu sa svojom cenom.
Upravo u tehničkoj dokumentaciji za poslove izgradnje eko zone i eko-teretane sa spravama koje su naručili „Zelenilo“ i „Ada ciganlija“ nalazi se i detaljan opis sprava, količina koja je potrebna, ali i slika kako treba da izgledaju.
Izgled tih sprava odgovara onima koje proizvodi Eko teretana d.o.o.
Postavlja se pitanje da li je iko drugi mogao da se javi i dostavi svoju ponudu za posao, ako je specifikacijom tačno određeno kako sprave treba da izgledaju i od kog materijala treba da budu.
„Ako je ‘Eko teretana’ jedina firma na tržištu koja izrađuje sprave, moglo bi se posumnjati da je nabavka raspisana sa pretpostavkom da će upravo ova firma dobiti posao. Samim tim u odsustvu konkurencije se može desiti ova situacija. Takva situacija za posledicu ima obično da se za nabavku plaća i veća cena. Da li je ova prednost koju je uživala ova firma bila nedostižna za potencijalne konkurente zavisi od faktičke situacije i rokova za sprovođenje ove nabavke“, kaže za Novu ekonomiju programski direktor Transparentosti Srbija Nemanja Nenadić.
Nenadić, koji je stručnjak za oblast javnih nabavki, rekao je u razgovoru za Novu ekonomiju da je glavno pitanje da li je bilo koja druga firma koja se bavi obradom drveta mogla da se javi kao ponuđač i koliko bi im vremena bilo potrebno da urade isti ovaj posao.
„To je i nešto što su sami naručioci morali da utvrde u procesu ispitivanja tržišta pre nego što su nabavku raspisali jer je dužnost naručioca da se stara o javnim sredstvima i tome da obezbedi da postoji konkurencija u javnim nabavkama“, kaže Nenadić.
Da li su to uradili, pitali smo JKP Zelenilo Beograd i JP Ada Ciganlija, ali do objave ovog teksta nismo dobili odgovor.
Ovo nije jedini i prvi slučaj da je firma koja se bavi specifičnim poslom dobila ugovor za neki posao. Tako je 2021. godine, prema saopštenju organizacije Transparentnost Srbija, raspisan tender za posao za zakup sportskog kompleksa na Dorćolu, čije je uslove mogla da ispuni samo firma koja je organizovala teniske turnire i ATP 250 i WTA 250.
Ili je još poznatiji onaj iz 2019. godine kada je javno preduzeće Ada ciganlija platilo više od milion dinara za izradu topijarnog natpisa „Ada Ciganlija“ i skulpture vrapca i cveta. Posao je dodeljen firmi Ateljeu za izradu topijarnih skulptura Kucljak iz Beograda, a konkursna dokumentacija je sadržala i ilustraciju kako tačno skulptura treba da izgleda. Ovakav posao je samo mogla da obavi ista ova firma jer je pre toga JKP Medijana iz Niša od iste te firme nabavila skulpturu pauna.
Danas se obeležava Svetski dan štednje, a naša štednja i dinarska i devizna je na rekordnom nivou. U poslednjih dvanaest godina štednja stanovništva u domaćoj valuti je porasla gotovo deset puta, tačnije za ...
Iako je u Srbiji molerska profesija izuzetno plaćena, prošle godine Građevinska škola Beograd na tržište rada poslala je svega pet molera.Direktor ove škole Rade Zejak kaže da već pet godina niko od novi...
Evropska unija je pokrenula istragu protiv kineske platforme za e-trgovinu Temu kako bi utvrdila da li kompanija čini dovoljno da spreči prodaju ilegalnih proizvoda na svom sajtu.Evropska komisija saopšt...
Ulaganje u hartije od vrednosti ili u bilo koji drugi finansijski instrument za mnoge građane Srbije i dalje je nepoznanica. Jedan od razloga je što je domaća privreda decenijama bila ruinirana, pa ni uspost...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok