
Počinje carinski rat
Predsednik SAD Donald Tramp je u sredu uveo dodatne carine od 25 odsto na uvoz svih automobila u SAD koje će se primenjivati od 3. aprila. U pitanju je veliki udarac za proizvođače automobila: prošle godine,...
Na kvalitet ambijentalnog vazduha u Srbiji je u 2023. godini najviše uticalo prisustvo suspendovanih čestica PM10 i PM2.5. Sumpor dioksid i benzen nisu bili uslov za prekomerno zagađenje, ali je u Kostolcu registrovana jedna epizoda koncentracija sumpor dioksida opasna po zdravlje ljudi, navela je Agencija za zaštitu životne sredine u svom godišnjem izveštaju. Bor, Lazarevac, Valjevo i Novi Pazar nisu prošli „neopaženo“ u sferi zagađenja vazduha, dok Pančevo i Šabac, pravda se Agencija, nemaju saglasnost za merenje zagađenja.
U mnogim gradovima u Srbiji je vazduh bio zagađen nekim od čestica, ali je azot dioksid bio iznad granične vrednosti samo u Beogradu.
Ove podatke navela je Agencija za zaštitu životne sredine Srbije u svom redovnom godišnjem Izveštaju o stanju životne sredine u Srbiji za 2023. godinu. Izveštaj je agencija obaveza, po zakonu, da preda svake godine.
Tako u 2023. merenja teških metala u suspendovanim česticama PM10, pokazuju da postoji zagađenje vazduha olovom, arsenom i kadmijumom u Boru, a samo arsenom u Lazarevcu. Ovo ne čudi s obzirom na to da se upravo u tim mestima i nalaze dva rudnika.
Kako se navodi u izveštaju, opšte stanje kvaliteta ambijentalnog vazduha u Srbiji može se komentarisati korišćenjem evropskog kriterijuma European Air Quality Index. Evropski kriterijum razvrstava kvalitet za PM2.5 čestice u rasponu od 0 do 25 μg/m³ (mikrograma po metru kubnom) na dobar, prihvatljiv, umeren, a za raspon veći od 25 do 75–800 μg/m³ na loš, veoma loš i izuzetno loš.
Međutim, ovako grupisane raspone, za potrebe godišnjeg izveštaja Agencija je izdvojila u dve opšte kategorije kvaliteta- nezagađen i zagađen vazduh.
Tako, vodeći se tim kriterijumom, navela je da je 75 odsto uzoraka vazduha bio u kategoriji nezagađenog, a 25 odsto u kategoriji zagađenog vazduha.
„Prema ovom kriterijumu kvalitet ambijentalnog vazduha u Beogradu je u statusu poboljšanja, jer su koncentracije suspendovanih čestica PM2.5 za 2022. godinu pokazivale da je 70,5 odsto uzoraka u kategoriji nezagađenog, a 29,5 odsto uzoraka u kategoriji zagađenog vazduha“, navela je Agencija.
Podaci o emisijama u vazduh pokazuju da su najveći izvori azotnih oksida drumski saobraćaj i procesi proizvodnje i distribucije energije, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine.
Naime, najveći izvor suspendovanih čestica u vazduhu predstavlja sektor Toplane, snage manje od 50 megavata i individualno grejanje. Tako je zapravo i energetski sektor najveći emiter gasova sa efektom staklene bašte u Srbiji iz koga potiče 78,8 odsto ukupnih emisija.
Pojedine zagađujuće materije su različito zastupljene u programima merenja kvaliteta vazduha u državnoj i lokalnim mrežama za kontrolu kvaliteta vazduha. Tako se u periodu 2019–2023. godine povećavao broj mernih mesta, samim tim i broj dostavljenih podataka, tako da je njihov ukupan broj porastao sa 53 u 2019. godini na 96 mernih mesta u srbiji u 2023. godini.
Tokom 2023. godine koncentracije sumpor dioksida i benzena nisu bile uslov za prekomerno zagađenje vazduha ni na jednom mernom mestu u Srbiji, dok je azot dioksid bio iznad dozvoljene godišnje granične vrednosti samo u Beogradu tako da je kvalitet vazduha u Beogradu bio treće kategorije, odnosno prekomerno zagađen, usled prisustva azot dioksida i suspendovanih čestica PM10 i PM2.5.
Gradovi Valjevo, Novi Pazar, Niš, Smederevo, Pirot, Pančevo, Novi Sad, Kruševac, Užice i Kosjerić svrstani su u mesta sa prekomernim zagađenjem vazduha, zbog prekomernog zagađenja suspendovanim česticama PM10 i PM2.5.
Prekomerno su bili zagađeni, Kragujevac, Sombor, Kraljevo, Subotica, Loznica, Zaječar, Šabac, Čačak i Paraćin (Popovac), a uzrok zagađenju bile su suspendovane čestice PM10 iznad dozvoljenih granica. Bor je bio prekomerno zagađen usled prekoračenih graničnih vrednosti suspendovanih čestica PM10 i koncentracija olova u njima dok su godišnje koncentracije arsena i kadmijuma bile veće od ciljnih vrednosti.
U Srbiji u 2023. godini zabeležena je samo jedna epizoda opasna po zdravlje ljudi, tvrdi Agencija. To se desilo 23. oktobra 2023. godine u Kostolcu, kada su izmerene koncentracije sumpor dioksida u tri uzastopna termina veće od 500 µg/m³ (mikrograma po metru kubnom).
Azot dioksid je, kako objašnjava Agencija, zagađujuća materija za koju se kao izvor najčešće vezuje saobraćaj, ali se javlja i kao proizvod sagorevanja u toplanama i termoelektranama.
Prema podacima iz 2023. godine azot dioksid je prekoračio godišnju graničnu vrednost 40 µg/m³ (mikrograma po metru kubnom) samo u Beogradu na mernim mestima „Beograd Despota Stefana GZZJZ“ (49 µg/m³) i „Beograd KCS Vračar“ (42 µg/m³).
Prekoračenja dnevnih graničnih vrednosti je bilo samo u Beogradu, dok je prekoračenja satnih graničnih vrednosti bilo na mernim mestima u Beogradu, Subotici i Zaječaru.
„Suspendovane čestice PM10 i PM2.5 kao kompleksne zagađujuće materije koje imaju značajne negativne zdravstvene efekte, sa sobom mogu da u manjoj ili većoj meri sadrže i kancerogene teške metale i postojana organska jedinjenja. U ambijentalnom vazduhu se javljaju kao nusprodukt sagorevanja u industriji, saobraćaju i individualnim ložištima, zatim lokalno nastaju i tokom aktivnosti prilikom izgradnje i rekonstrukcije objekata i saobraćajnica. Imaju sposobnost resuspenzije što znači da, već jednom emitovane, a zatim i istaložene na tlu, ponovo mogu biti vetrom ili aktivnostima poput saobraćaja, vraćene u atmosferu“, navodi Agencija za zaštitu životne sredine u godišnjem izveštaju.
Rezultati merenja u 2023. godini pokazali su da su srednje godišnje koncentracije suspendovanih čestica PM10 prekoračile dozvoljenu vrednost 40 µg/m³ na 11 odsto mernih mesta, a prekoračenje dozvoljenog broja dana, 35, sa koncentracijama većim od 50 µg/m³ zabeleženo je na 60 odsto mernih mesta na kojima se ova merenja vrše.
Najveći broj dana sa prekoračenjem zabeležen je u Valjevu sa 149 dana, Popovcu 137, Novom Pazaru i Zaječaru 117, Šapcu 106 i tako dalje.
Prekoračenje godišnje granične vrednosti od 40 µg/m³ zabeleženo je i u Zaječaru iako je u njemu procenat validnih podataka bio veći od 75 odsto.
Teški metali, arsen, kadmijum, nikl i olovo u suspendovanim česticama RM10 potiču u velikoj meri od sagorevanja fosilnih goriva, iz metaloprerađivačke industrije, habanjem guma i kočnica. Svi metali su kancerogeni što dodatno obavezuje da se njihove koncentracije mere i analiziraju.
Tako rezultati merenja u 2023. godini pokazuju da je bilo prekoračenja dnevne granične vrednosti olova u Boru i ciljne vrednosti arsena i kadmijuma u Boru i Beogradu.
Olovo u suspendovanim česticama RM10 nije prekoračilo godišnju graničnu vrednost 500 ng/m³ (nanograma po metru kubnom) ali je dnevna granična vrednost, 1000 ng/m³, bila prekoračena na mernom mestu „Bor Jugopetrol“ gde je izmerena maksimalna dnevna vrednost 1275 ng/m³.
U Boru i Beogradu su izmerene koncentracije arsena čija srednja godišnja vrednost prelazi propisanu ciljnu vrednost 6 ng/m³ (nanograma po metru kubnom) i to na mernim mestima „Bor Jugopetrol“ 40 ng/ m³, Bor „Gradski park“ 24 ng/m³, Bor „Brezonik“ 7 ng/m³ i Beograd „Lazarevac“ 8 ng/m³.
Ciljna vrednost kadmijuma (5 ng/m³) je prekoračena na mernom mestu „Bor Jugopetrol“ i iznosi 10 ng/m³ kao i na mernom mestu „Bor Gradski park“ 9 ng/m³.
Ciljna vrednost nikla (20 ng/m³) nije prekoračena ni na jednom mernom mestu, a najveću srednju godišnju vrednost beleži „Bor Gradski park“ sa 8 ng/m³.
„U Boru se uočava drastičan pad srednje godišnje koncentracije arsena u 2022. i 2023. godini u odnosu na prethodni period 2019–2021. godine ali i dalje je višestruko prekoračena godišnja ciljna vrednost. U Krivelju i Oštrelju godišnje koncentracije tokom poslednje dve godine nisu prekoračile ciljnu vrednost. Jedini porast u odnosu na prethodnu 2022. godinu beleži se na mernom mestu Bor ‘Gradski park'“, navodi Agencija.
Godišnje koncentracije kadmijuma na mernim mestima gde je on najviše i prisutan, pa tako merne stanice „Bor Jugopetrol“ i „Bor Gradski park“ beleže rast 2023. u odnosu na prethodnu godinu tako da je na njima prekoračena godišnja ciljna vrednost i iznosila je 10 ng/m³ i 9 ng/m³.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Predsednik SAD Donald Tramp je u sredu uveo dodatne carine od 25 odsto na uvoz svih automobila u SAD koje će se primenjivati od 3. aprila. U pitanju je veliki udarac za proizvođače automobila: prošle godine,...
Priče i analize aleksandar milosavljević
Aleksandar Milosavljević, ekonomista iz Beograda, ima zanimljiv hobi. To je zapravo malo više od hobija, više način života. Sada u aprilu kreće u pohod na najviši planinski vrh sveta - Mont Everest. Do sada ...
Priče i analize aleksandar radić
Tokom verovatno najvećeg protesta održanog u Srbiji, u subotu, 15. marta, petnaestominutnu tišinu u znak sećanja na stradale u padu nadstrešnice prekinuo je zvuk koji su mnogi prisutni opisali kao zvuk autom...
U subotu je u Beogradu održan veličanstveni, mirni protest povodom pada nadstrešnice u Novom Sadu koja je ubila 15 ljudi.Iako je teško utvrditi tačan broj učesnika, nesumnjivo se radilo o najvećem skupu ...
Nećemo prihvatiti tu pruženu krvavu šaku kako bi mu omogućili da započne i peti izgubljeni rat, ovoga puta protiv sopstvenih građana. Nasilje ne može da izrodi normalno društvo i...
Bio je maj mesec 2012. godine. Prolećni semestar na Pravnom fakultetu bližio se kraju. Prvi prolećni semestar za nas, brucoše upisane 2011. godine....
Na zakazano druženje sa studentima FPN-a, svojim budućim kolegama, Dragan nije došao, iako su mu došli pred kuću, ispred dvorišta njegovog najvoljenijeg deteta, Informera....
Začetak delfinarijuma, temelji metroa pre beogradskog ili stanova za mlade, posledice udara zvučnog topa, meteorita, satelita, „udžbenici” za Ćacilend, zamke za protestante... ili samo rezultat nemara i nebrige...
Pripadnici policije u Novom Sadu identifikovali su napadače na profesoricu Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Draganu Budakov. Kako je saopšteno, četvorica, među kojima i maloletnik, terete se za krivično delo izazivanje opšte...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVEОбавештења