Srbija

04.07.2017. 12:27

Beta, FoNet, N1

Autor: Nova Ekonomija

Verheijen: Izazov za novu vladu je rešavanje problema državnih preduzeća

Srbija

04.07.2017. 12:27

Šef kancelarije Svetske banke za Srbiju Toni Verheijen izjavio je da će premijerka Ana Brnabić imati dobre šanse za uspeh, ako bude imala sličan pristup poslu kao ministar finansija Dušan Vujović, koji je sproveo tešku fiskalnu konsolidaciju, iako nije političar, već ekspert.

„Pogledajte samo šta je ministar finansija Dušan Vujović uradio za poslednje tri godine, sproveo je tešku fiskalnu konsolidaciju, uprkos tome što nije političar, već ekspert. Možda je uspeh postigao i baš zbog toga to se nije bavio politikom“, izjavio je Verheijen u intervjuu za dnevni list Politika, odgovarajući na pitanje da li to što nova premijerka nema realnu političku snagu, može da bude prepreka za nastavak reformi.

Prema njegovim rečima, Vujović je, uprkos tome što se nikada u životu nije bavio politikom, uspeo da ubedi vladu da sprovede teške mere.

„Možda zato što njegovi potezi nisu bili vođeni time kakvu će političku korist zbog toga ostvariti, već zato što je, kao ekspert, analitički gledao na ekonomske probleme. Kao ministar finansija, Vujović je sproveo reformski program za koji je, pre nekoliko godina, malo ko u Srbiji verovao da je tako nešto moguće primeniti u ovoj zemlji. Ako bi Ana Brnabić, kao premijerka, imala sličan pristup poslu, njene šanse za uspeh su dobre“, rekao je Verheijen.

Izazov za novu vladu je, kako je rekao, rešavanje problema preduzeća u državnom vlasništvu.

„Ne možete da očekujete investicije u petrohemijski kompleks ili farmaceutsku industriju, sve dok se problem Petrohemije ili Galenike ne reši. Odnosno, dok država ne odluči da li će te firme da odu u stečaj ili će ih privatizovati“, rekao je.

Verhiejen je izjavio da i dalje misli da je stopa privrednog rasta u Srbiji od tri odsto u ovoj godini realna, ali da narednih 20 godina to mora biti pet odsto ako želimo da uhvatimo korak sa razvijenim zemljama Evropske unije. 

On je ocenio da nereformisana državna preduzeća „za sada ne nanose mnogo štete srpskoj ekonomiji, ali sprečavaju nova ulaganja“. 

Verhiejen je ukazao da kašnjenja u reformama državnih preduzeća, poput Elektroprivrede Srbije, mnogo koštaju građane, ali da EPS ima potencijal da u roku od narednih četiri do pet godina postane najveća i najbolja srpska kompanija.

„Ali to ne može da uradi sa ovim menadžmentom i sa ovakvim načinom strateškog planiranja poslovanja“, rekao je zvaničnik Svetske banke.

On je rekao i da zna da su budžeti lokalnih samouprava, koji mogu biti rizik za javne finansije, bili predmet razgovora Fiskalnog saveta Srbije i misije Međunarodnog monetarnog fonda, ali je dodao da „ne zna mnogo o toj analizi“. 

„Mislim da je mnogo veći rizik za Srbiju to što se ljudi ovde ne oslanjaju na privatni sektor, već na državu i javni sektor i to što su im oči uprte u državu je mnogo veći rizik od svih fiskalnih rizika“, konstatovao je Verhiejen.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.