Srbija

28.11.2017. 13:33

Autor: Nova Ekonomija

Ljajić: Formiranjem Nacionalnog tela za olakšavanje trgovine, vlada ispunila još jednu obavezu

Srbija

28.11.2017. 13:33

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić izjavio je danas da je formiranjem Nacionalnog koordinacionog tela za olakšavanje trgovine, vlada  ispunila još jednu međunarodnu obavezu u procesu pristupanja Svetskoj trgovinskoj organizaciji.

„Do sada je 60 zemalja u svetu formiralo ovo telo. Osnovni cilj je da na jednom mestu bude adresa za rešavanje svih problema vezanih za uvoz, izvoz i transport robe kroz Srbiju“, rekao je Ljajić novinarima na skupu Javno-privatni dijalog za olakšanje sporne trgovine, koji su organizovali Američka privredna komora i USAID REG projekat u Srbiji.

On je dodao da to koordinaciono telo čine predstavnici 12 različitih institucija ministarstava, inspekcijskih službi, graničnih, policijskih i carinskih službi, odnosno svih onih koji imaju odlučujuću ulogu u otklanjanju barijera za slobodan protok roba.

„Mi verujemo da će ovo telo u velikoj meri smanjiti logističke troškove kada govorimo o uvozu i izvozu roba i spoljnotrgovinskom prometu“, istakao je Ljajić.

On je rekao da u Srbiji i regionu ti logistički troškovi iznose 16 odsto BDP-a, dok je u EU to duplo manje i dodao da će formiranje ovog tela doprineti onom čemu Srbija teži, a to je stvaranje zajedničkog ekonomskog prostora u zemljama Zapadnog Balkana.

Ljajić je izneo podatak da jedan dan zastoja na graničnim prelazima smanjuje izvoznu vrednost robe za jedan odsto, dok se kod hrane i poljoprivrednih proizvoda smanjuje za sedam odsto.

„Mi imamo interes da naše izvoznike učinimo konkurentnim, a to možemo jedino ako omogućimo potpuni slobodni protok roba bez bilo kakvih prepreka na graničnim prelazima“, rekao je ministar.

Srbija prati situaciju u Agrokoru

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da Srbija prati situaciju u Agrokoru i preuzima mere da se zaštiti svoje ekonomske interese, pre svega interese zaposlenih, dobavljača i države.

„Imamo korektnu komunikaciju sa poslovodstvom Agrokorovih firmi u Srbiji, sa Merkatorom, Dijamantom i Frikomom. Postoje izazovi, ali mi nastojimo da pomognemo jer je naš interes da očuvamo radna mesta. Radi se o 11.000 zaposlenih u tim firmama i oko 2.000 dobavljača i oni su nam u ovom trenutku u fokusu“, rekao je Ljajić novinarima.

On je dodao, da s obzirom da je žarište krize u Agrokoru u Hrvatskoj, Srbija može samo da prati razvoj situacije kada je u pitanju restrukturiranje Agrokora.

„Najbolje bi bilo da se taj proces restrukturiranja što pre i što uspešnije okonča. To ne zavisi od nas i ostaje nam da se nadamo da će taj proces biti uspešan“, rekao je Ljajić.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.