Svet

11.02.2019. 15:39

B92

Autor: Nova Ekonomija

Ekonomija Velike Britanije oštro usporila u poslednjem kvartalu 2018.godine

Svet

11.02.2019. 15:39

Ekonomija Velike Britanije pretrpela je oštro usporavanje u poslednjem kvartalu 2018. godine, povećavši se samo za 0,2 odsto.
To je veliki pad u odnosu na treći kvartal i rast od 0,6 odsto.
Kancelarija za nacionalnu statistiku izveštava da je BDP opao za 0,4 odsto u poslednjem mesecu 2018. To je gore nego što su predviđali ekonomisti. 
Pad BDP-a samo će pojačati strahove da britanska ekonomija pati od „Bregzit anksioznosti“, trgovinskog rata između SAD i Kine i usporavanja evrozone, gde je Italija već pala u recesiju. 
Današnji izveštaj o BDP-u pokazuje da se britanska industrijska proizvodnja smanjila šesti mesec za redom, što znači da je u recesiji prvi put od finansijske krize. Pad industrijske proizvodnje u decembru iznosi 0,7 odsto. 
Recesija se definiše kao dva uzastopna kvartala negativnog rasta. 
Britanski sektor usluga imao je najveći udeo u rastu u poslednja tri meseca 2018. godine. 
U periodu oktobar-decembar taj sektor je povećan za 0,4 odsto. 
Britanski proizvođači automobila i proizvođači čelika imali su posebno loš kvartal, kaže Rob Kent-Smit, šef BDP-a na ONS-u. 
„BDP je usporio u poslednja tri meseca 2018. godine sa padom proizvodnje automobila i proizvoda od čelika. Međutim, sektor usluga nastavio je da raste sa zdravstvenim sektorom, konsultantima za menadžment i IT-om, koji su veoma dobro radili. Pad je zabeležen u čitavoj ekonomiji u decembru, ali podaci za jedan mesec mogu biti nestabilni, što znači da su kvartalne brojke često bolji pokazatelj zdravlja ekonomije. Trgovinski deficit Velike Britanije blago se proširio u poslednja tri meseca 2018. godine, dok su se poslovne investicije opet smanjile, sada već četvrti kvartal zaredom“, kaže Kent-Smit. 
Godišnji podaci o rastu takođe pokazuju zabrinjavajuću sliku. Ekonomija Velike Britanije povećala se samo za 1,4 odsto u 2018. godini, što je najslabiji učinak od 2012. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.