Srbija

25.09.2014. 15:12

Agencije

Autor: Nova Ekonomija

Arsić: Mere štednje nedovoljne, otpuštanja su neophodna

Srbija

25.09.2014. 15:12

Predložene mere fiskalne konsolidacije doneće veoma skromne uštede, pa je smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru skoro izvesno, kao i povećanje PDV-a.
Najavljene mere fiskalne konsolidacije su na „ivici održivosti“ i uz relativno skromne uštede dobijene smanjenjem plata u javnom sektoru i penzija, biće neophodno smanjenje zaposlenosti u javnom sektoru za najmanje 10 odsto i povećanje PDV za tri do četiri procenta u 2016. i 2017, izjavio je ekonomista Milojko Arsić.
Arsić je na predstavljanju novog broja „Kvartalnog monitora“, čiji je glavni urednik, istakao da trajne strukturne uštede, koje je najavila Vlada Srbije, u 2015. godini biće skromne i iznose 500 do 550 miliona evra, što je, prema njegovoj oceni, nedovoljno za kredibilnost programa fiskalne konsolidacije. 
Osnovna slabost plana smanjenja fiskalne konsolidacije za 2015. je, prema rečima Arsića, u tome što se značajno oslanja na privremene mere, poput prihoda od javnih preduzeća i smanjenja sive ekonomije. 
Zbog toga je, kako je istakao, neophodno da Vlada predloži dodatne trajne uštede u 2015. godini i da izađe sa preciznim i obavezujćim planom ušteda za 2016. i 2017. godinu, navodeći da je u naredne tri godine neophodno uštedeti 1,5 do dve milijarde evra. 
Arsić je rekao da su mnogi analitičari govorili da su neophodna otpuštanja u javnom sektoru ali su pričali o podacima koji nisu zvanični, jer zvaničnih još nema. 
Prema poslednjim podacima kojima se u javnosti barata, navodi on, u javnom sektoru u Srbiji zaposleno oko 770-780 hiljada ljudi, s tim što u sektoru države radi 540-550 hiljada, a u javnim preduzećima njih 230-240 hiljada. 
Navodeći da će u 2015. i 2016. godini verovatno doći do smanjivanja broja zaposlenih najviše za 10 do 15 odsto, on je naglasio da je potrebno odvojiti problem viška zaposlenih od drugih problema. 
„Država mora da ima na svakih 100 građana određeni broj lekara, učitelja, poreznika, policajaca… Uprkos nekim uverenjima, kod nas javni sektor ne zapošljava previše ljudi u odnosu na druge države“, rekao je Arsić. 
U Srbiji je, navodi on, na 100 stanovnika zaposleno 7,6 radnika u javnom sektoru, što je na nivou evropskih zemalja i zemalja OECD, gde je kako kaže, u proseku 100 stanovnika u javnom sektoru zaposleno 7,7 radnika. 
Arsić je dodao da su mnogi, takođe, pričali o parazitskoj birokratiji, a najčešće su upravo to bile stranke koje su najviše partijskih kadrova zapošljavale. 
Potrebno je, kako kaže Arsić, smanjiti partijsko zapošljavanje ali takođe i unaprediti sistem napredovanja. U našem javnom sektoru, kaže on, primetno je već godinama unazad, da ne napreduju uvek oni najsposobniji, već oni koji imaju partijsku knjižicu, a još je, kako kaže, zastupljeniji nepotizam. 
„Dešava se da u nekim preduzećima čitava porodica radi“, rekao je Arsić.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. pa tek ceh ih boleti uvo da predaju, koji motiv imaju i ono sto su predavali sad ce i to da jos vise daotaljavaju. Zeno dal imas mozga sta lupas to

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.