Osnovači startapa Omnisearch, Zagrepčani Marin Smiljanić i Matej Ferenčević osigurali su novu investiciju za zvoj projekat internog pretraživača u iznosu od tri miliona kuna (oko 400.000 evra) preko kompanije GoAhead Ventures, piše Netokracija. Njihova želja je da naprave pretrtaživač za interne podatke koji bi u toj oblasti bio ono što je Gugl na otvorenom internetu.
„Drago nam je što ćemo se priključiti Omnisearchevom timu i podržati ih u misiji unošenja revolucije u enterprise search, tržište koje ostvaruje vrednost od deset milijardi dolara godišnje. Posebno ostavlja utisak iskustvo Marina i Mateja u pogledu tehničkog iskustva koje uključuje i Big Tech startape koji brzo rastu“, rekako je Takeshi Mori, upravljački partner u kompaniji GoAhead Ventures.
Omnisearch omogućava pretragu počev od PDF i Word dokumenata do audio sadržaja, podkastova, prezentacija, kao i video sadržaja. Pretraživač za podkastove napravljen je kako kako bi prikazala tehnologiju.Ferenčević koji trenutno živi u Zagrebu do skora je bio jedan od prvih inženjera u uspešnom hrvatskom startaupu Memgraph koji je nedavno osigurao 9,3 miliona dolara od Microsofta. Smiljanić trenutno živi u Vankuveru u Kanadi, a radio je u kompaniji MemSQL, kao i u kompaniji Amazon.
Startapi mogu da računaju na evropski Fond za inovativna preduzeća
Koliko vredi srpski startap ekosistem?Konkurencija na tržištu pretraživanja u ovoj kategoriji su im ne samo Google site search, nego i kompanije poput Elastica i Algolie, koje svoju glavnu prednost vide u pretraživanju različitih tipova podataka na načiin koji je drugačiji od uobičajenih ( u ovom slučaju tekstualni način pretrage).
„Cilj nam je da integracija sa korisničke strane bude što jednostavnija i intuitivnija. Smatramo da smo u odličnoj poziciji da ostavimo veliki trag u ovom tržišnom segmentu“, navode tvorci pretraživača Omnisearch.
Na velikom tržištu Marin i Matej su se trenutno su se odlučili da se usredsrede na edtech sektorc (primena računarskih tehnologija u oblasti obrzovanja) koji je u Hrvatskoj poznat prvenstveno kroz kompanije Photomatha i Thinkific. Kažu da ta oblast ima eksplozivan rast, naročito tokom pandemije.
Na primer, edukator, predavač ubacuje sve materijale u Omnisearch i integriše search bar na svoju stranicu. Studentima tako daje neuporedivo bolje iskustvo u pretraživanju jer mogu da pronađu informacije u svemu, od videa, teksta, PDF dokumenata.
Domaći startap Tapni dobio podršku Digitalne Srbije
Startapi iz Beograda mogu da dobiju do dva miliona dinara za razvoj inovativne ideje