Profesor na Katedri za termomehaniku Mašinskog fakulteta u Beogradu Miloš Banjac izjavio je da je Uprava za finansiranje energetske efikasnosti „organizaciono najniži, potpuno kontrolisani i isključivo budžetski način finansiranja projekata energetske efikasnosti“, piše Biznis.rs.
„Formiranjem ove Uprave, što je bez ikakve dileme pozitivno, projekti će biti finansirani isključivo iz budžeta Srbije, odnosno kredita, a ne korišćenjem bespovratnih sredstava fondova EU koji bi nam u ovom drugom slučaju bili na raspolaganju“, rekao je Banjac.
Banjac je, kako je naveo, deset godina bezuspešno pokušavao ubedim Ministarstvo finansija da dozvoli uspostavljanje Fonda za EE kao nezavisnu instituciju, koja bi pored sredstava budžeta Srbije mogla da koristi i bespovratna sredstva EU i drugih međunarodnih organizacija i fondova.
„Nažalost, u tome nisam uspeo“, rekao je Banjac.
Osnivanje Uprave za finansiranje i podsticanje energetske efikasnosti i početak njenog rada očekuje se početkom ove godine, navodi se u Programu ekonomskih reformi za period od 2022. do 2024 godine.
Formiranje Uprave prethodno je najavljivano za jun 2021.
Uloga Uprave je, između ostalog, da priprema predloge projekata i sprovodi projekte enegetske efikasnosti koji se finansiraju sredstvima EU i drugih međunarodnih fondova, kao i da sprovodi sve aktivnosti u vezi dodele podsticaja za sprovođenje mera energetske efikasnosti i prati realizaciju ostvarenih ušteda energije, piše u Zakonu o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije.
Vlada je 20. januara usvojila Program ekonomskih reformi za period od 2022. do 2024. godine, a efikasnije korišćenje energije uz dalje otvaranje energetskog tržišta jedan je od tri ključna tri ključna izazova za konkurentnost, inkluzivni rast i povezane strukturne reforme.