Ukrajinski elektroenergetski sistem je stabilan, sve ukrajinske nuklearne, termo i hidroelektrane rade, saopštilo je danas državno ukrajinsko preduzeće koje upravlja energetskim sistemom, Ekrenergo.
Ni nad jednom kritičnom energetskom infrastrukturom nije izgubljena kontrola, navodi preduzeće na svom sajtu i negira da je „okupator“ osvojio jednu elekranu.
Ekrenergo navodi i da nije uveo prinudna isključenja strujom, i poziva građane da ne isključuju uređaje uveče kako bi se smanjila potrošnja.
Održavanjem uobičajenog režima potrošnje električne energije pomažete našim energentima da održe ravnotežu u elektroenergetskom sistemu, što je neophodan uslov za njegov stabilan rad, navodi se u saopštenju,
„Glavni objekti magistralnih mreža rade nesmetano u redovnom režimu. Operativne ekipe za popravku Ukrenerga i operateri distributivnog sistema rade danonoćno kako bi što pre popravili oštećene dalekovode između bitaka“.
Navodi se i da je potrošnja električne energije smanjena od početka rata u Ukrajini.
Skoro sve vrste elektrana rade smanjenim kapacitetom zbog male potrošnje i značajan broj agreganta biće stavljen na hladnu rezervu, navodi preduzeće.
Podsećamo, ukrajinska vlada je pre dva dana saopštila da će prestati da kupuje struju od Rusije.
EU odlučuje o uključivanju na evropsku mrežu
Šefica Evropske unije za energetsku politiku rekla je danas da očekuje da ministri zemalja EU podrže predlog da se ukrajinska električna mreža što pre sinhronizuje sa evropskom mrežom.
„Očekujem da će ministri energetike podržati hitnu sinhronizaciju ukrajinske elektroenergetske mreže sa evropskom mrežom što je pre moguće“, rekla je evropska komesarka za energetiku Kadri Simson po dolasku na sastanak ministara energetike EU u Briselu.
Ukrajina je več počela da testira svoju elektroenergetsku mrežu kako bi je povezala sa evropskom mrežom i odvojila od mreže povezane sa Rusijom, kazala je komesarka.
Povezivanje Ukrajine sa energetskom mrežom kontinentalne Evrope i tržištem električne energije EU je već neko vreme na političkom dnevnom redu. Pregovori o energetskoj integraciji su počeli 2005, a formalizovani su 2016.
Međutim, uspostavljanje neophodnih veza je tehnički komplikovano i takođe zahteva duboke reforme ukrajinskog elektroenergetskog sektora, objavio je prošle godine u analizi Nemačkog instituta za međunarodne i bezbednosne poslove.
Nekoliko je razloga zašto Ukrajina želi da se poveže sa kontinentalnom Evropom i smanji zavisnost od ruske i beloruske elektromreže.
Prvi razlog je što bi to poboljšalo energetsku sigurnost: ukrajinska elektroenergetska mreža je tehnički zavisna od održavanja frekvencija, koje organizuje ruski operater mreže. Tako zavisi od ruskog elektroenergetskog sistema, čak i kada nema trgovine električnom energijom između dve zemlje. Kratkoročno, ova zavisnost povećava cenu odvajanja od ruskog sistema, pošto bi relevantni kapaciteti prvo trebalo da se izgrade u Ukrajini. Dugoročno, međutim, povezivanje Ukrajine sa mrežom kontinentalne Evrope smanjilo bi mogućnost Moskve da vrši politički uticaj na Kijev.
Drugo, povezivanje bi značajno uticalo na cenu energije u Ukrajini koja ima četiri nuklearne elektrane iz kojih dobija polovinu struje.
Ko finansira Putinov rat