Svet

04.03.2022. 14:46

Bloomberg

Autor: Nova Ekonomija

JPMorgan: Rusku ekonomiju čeka kolaps sličan onom iz 1998. godine

Prihodi koje Rusija dobija od izvoza svoje robe su poremećeni, a smanjio se i uvoz u tu zemlju, uopozoravaju analitičari kompanije JPMorgan Chase & Co, a prenosi Bloomberg. Kako se dodaje, pad ruskog bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) mogao...

Foto: Pixabay

Svet

04.03.2022. 14:46

Prihodi koje Rusija dobija od izvoza svoje robe su smanjeni, kao i uvoz u najveću zemlju na svetu, ocenjuju analitičari kompanije JPMorgan Chase & Co, prenosi BloombergKako se dodaje, pad ruskog bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) zbog rata u Ukraniji i sankcija mogao bi da bude oko 11 odsto.

Kako se procenjuje, u prvom kvartalu 2022. godine ruska ekonomija pada 10 odsto na desezoniranom godišnjem nivou, a nakon toga sledi pad od 35 odsto u naredna tri meseca.

Pad ruskog BDP-a bio je 11 odsto i prilikom dužničke krize 1998. godine, tokom vladavine Putinovog prethodnika, Borisa Jeljcina.

Sankcije koje su uvedene sada uvedene njenoj centralnoj banci, uz isključenje ruskih poslovnih banaka iz globalnog bankarskog sistema Swift, otežavaju prodaju ruskih energenata, nafte i gasa.

KO FINANSIRA PUTINOV RAT

Ruska invazija u Ukrajini izazvala je neizvesnost na globalnim tržištima nafte. Kupci energenata izbegavaju da posluju sa Rusijom, a Sjedinjene Države pokušavaju da je izoluju od globalnih finansijskih tržišta.

Centralna banka Ruske Federacije nije uspela da odbrani nacionalnu valutu, a kamatne stope je podigla na 20 odsto. Vrednost rublje je inače pala za 30 odsto u odnosu na američki dolar.

Ruske investicije u Srbiji: krediti, naoružanje i meka moć
Evropska unija planira „ogroman paket sankcija“ protiv Rusije
CENTRALNA BANKA RUSIJE POVEĆALA KAMATNU STOPU NA 20 ODSTO

Kako ocenjuju analitičari JPMorgan Chase, sankcije potkopavaju dva stuba koji promovišu stabilnost ruske finansijske ‘tvrđave’: devizne rezerve centralne banke i suficit na državnom tekućem računu.

Prihodi od nafte i gasa, kako se dodaje, predstavljaju spas za Rusiju koja tako može da prihoduje u čvrstim valutama (jakim, precenjenim valutama kakva je bila nemačka marka, kakvi su dolar ili švajcarski franak) jer su prodaja i transport energije uglavnom izbegli direktne poremećaje.

Rusija je na početku godine imala mesečni suficit na tekućem računu od oko 20 milijardi dolara.

Visoka inflacija veći rizik od eventualnog sukoba Rusije i Ukrajine

Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena se i dalje protivi zabrani uvoza nafte iz Rusije i pored kritika koje zbog toga dolaze iz redova republikanaca i demokrata, podjednako.

JPMorgan očekuje kako će se ruska ekonomija ove godine pasti za sedam odsto, dok je prethodna prognoza pad bila 3,5 odsto.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.