Svet

15.07.2022. 14:25

Zero Hedge

Autor: Nova Ekonomija

Evropska žeđ za gasom napravila problem zemljama u razvoju

Foto: Pixabay

Svet

15.07.2022. 14:25

Evropska unija je u junu po prvi put ikada uvezla više tečnog prirodnog gasa iz Sjedinjenih Američkih Država nego što je uvezla gasa putem gasovoda iz Rusije. 

Velika potreba za prirodnim gasom dovela je do toliko visokih cena da zemlje u razvoju više ne mogu da priušte tu „vitalnu robu“, piše ZeroHedge. 

Uvoz tečnog prirodnog gasa u Evropsku uniju porastao je za 49 odsto od početka godine. Sa druge strane Pakistan beleži pad uvoza za 15 odsto i suočava se sa nestankom struje. 

Rusi srezali isporuke gasa: Kakva zima čeka Evropu?

Promena bez presedana usledila je u trenutku kada je EU, u strahu da će Rusija da „zavrne slavinu“, krenula da puni skladišta uoči sledeće grejne sezone.  Međutim, ovo je podiglo cene prirodnog tečnog gasa, čineći ga nepristupačnim za zemlje u razvoju.

„Zbog rata u Ukrajini, svaki molekul koji je bio dostupan u našem regionu kupila je Evropa, jer pokušavaju da smanje svoju zavisnost od Rusije“, rekao je ranije ovog meseca pakistanski ministar za naftu Musadik Malik.

Pakistan se suočava sa nestancima struje zbog nedovoljnih zaliha tečnog prirodnog gasa koji su toj zemlji potrebni da bi elektrane mogle da rade.

Razlog za nedovoljne zalihe je taj što Evropa može da plati više, pa trgovci robu šalju tamo, čak i onu koja je prvobitno bila namenjena Paksitanu i drugim azijskim zemljama. 

Rat u Ukrajini izaziva socijalne nemire u zemljama u razvoju

Dok je evropski uvoz tečnog prirodnog gasa porastao za 49 odsto od početka godine do sredine juna, Pakistan u istom periodu beleži pad uvoza za 15 odsto. 

Uvoz u Indiju pao je 16 odsto, dok je uvoz tečnog prirodnog gasa u Kinu opao za više od petine, prema podacima na koje se poziva „Wall Street Journal“.

Evropska gasna kriza isušuje iz sveta tečni prirodni gas, rekla je Valeri Čou, iz konsulatntekse kompanije Wood Mackenzie.

Ipak, Rojters je krajem juna izvestio da je potražnja za tečnim prirodnim gasom iz Azije u porastu, a jedan analitičar predviđa i pad uvoza u Evropsku uniju u drugoj polovini godine.

„Očekujemo da će uvoz (tečnog prirodnog gasa) u EU, Tursku i Veliku Britaniju u drugoj polovini 2022. godine biti manji od onoga što smo videli u prvih šest meseci, sa padom od oko 16 odsto ili 10 miliona tona“, rekao je Tamir Druz, direktor u kompaniji Capra Energy.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.