
Zajednica čuva zdravlje
Vođena uverenjem da je zdravlje pojedinca neraskidivo povezano sa zdravljem planete, kompanija AstraZeneca dosledno razvija aktivnosti koje objedinjuju tri vrlo važne stvari, brigu o životnoj sredini, unapre...
Ana Veljković, dobitnica VIRTUS nagrade
Ona je nastavnica geografije u Gimnaziji „Bora Stanković“ i Pravno-poslovnoj školi u Nišu, kao i edukatorka i liderka u oblasti preduzetništva, sa više od deset godina iskustva u osnaživanju žena i devojčica.
„Učeničko preduzetništvo u Srbiji je u stalnom porastu i omasovljuje se iz godine u godinu. Ključnu ulogu u svemu tome ima organizacija Dostignuća mladih u Srbiji, koja kroz programe obuka nastavnika i učenika za rad u učeničkoj kompaniji, kao i kroz razne vidove takmičenja, ostvaruje svoju misiju u našoj zemlji. Kako bi se svest o značaju učeničkog preduzetnišva kontinuirano razvijala, važno je i postepeno uvođenje preduzetništva kao obaveznog predmeta, kako u srednjim, tako i u osnovnim školama“, izjavila je Ana Veljković, dobitnica VIRTUS Specijalne nagrade za doprinos promociji ženskog preduzetništva.
Na početku bih se zahvalila Trag fondaciji, koja je prepoznala i nagradila moj dugogodišnji dobrovoljni rad, koji je zapravo moja vannastavna aktivnost u okviru koje razmenjujem najbolju energiju, znanje, ideje i trud sa mojim učenicama koji nalaze sebe u učeničkom preduzetništvu. Bila sam potpuno zatečena kada sam saznala da sam jedan od ovogodišnjih laureata, nisam očekivala nagradu i zbog toga mi je posebno draga.
To što sam dobitnica ove nagrade mi je potvrda da sam na pravom putu i da to što radim ima smisla. VIRTUS nagrada je, naravno uz uspehe i sve ono što mi moji učenici i učenice pružaju, dodatna satisfakcija, posebno jer mi je nagradu dodelila organizacija koja prati društveno odgovorne pojedince i kompanije za doprinos razvoju filantropije. Kao dobitnica ovog priznanja, imam i odgovornost da nastavim svoj rad s istim entuzijazmom i predanošću, kako bih inspirisala i osnažila nove učenice na rad u oblasti učeničkog preduzetništva, a time i ostvarila pozitivan uticaj na zajednicu.
Svakako najveći izazov je prikupljanje materijalnih sredstava, motivisanje struktura u lokalnoj zajednici i sponzora da pomognu učeničke kompanije koje izbore plasman na državno takmičenje, da mogu da se pripreme i predstave na najbolji način. Naravno, kao u američkim filmovima, „konjica uvek stigne na vreme“.
Želim da kažem da uvek ima ljudi, organizacija i kompanija koje žele da pomognu i to rado čine, ali treba do njih doći, jer nisu svi vidljivi na prvi pogled. Posebno bih u vezi sa tim istakla pomoć Privredne komore Srbije i gospodina Marka Čadeža, koji su učeničkoj kompaniji „Green Grafitti“ omogućili da potpuno opremljeni, kao prava sportska reprezentacija Srbije, odu na Evropsko takmičenje učeničkih kompanija u Berlin 2015. godine.
Učeničko preduzetništvo u Srbiji je u stalnom porastu i omasovljuje se iz godine u godinu. Ključnu ulogu u svemu tome ima organizacija Dostignuća mladih u Srbiji, koja kroz programe obuka nastavnika i učenika za rad u učeničkoj kompaniji, kao i kroz takmičenja ostvaruje svoju misiju u našoj zemlji. Godina 2016. je bila proglašena „godinom preduzetništa“ i to je bila jedna od uspešnijih godina za uključivanje učenika u preduzetništvo.
Naravno da postoje i druge organizacije i inicijative, i njihovo prisustvo je neophodno na celoj teritoriji Srbije kako bi se svest o učeničkom preduzetnišvu kontinuirano razvijala. Takođe, važno je i postepeno uvođenje preduzetništva kao obaveznog predmeta, kako u srednjim, tako i u osnovnim školama. Trenutno je zastupljeno samo u stručnim školama, ali očekujem da će ući i u gimnazijske planove i programe.
Već sam pomenula dvadeset godina dugu saradnju sa organizacijom Dostignuća mladih Srbije, što govori o tome da je na obostrano zadovoljstvo. Takođe sam sarađivala i sa Kućom klastera iz Niša, Deli prostorom, EU infokutkom i Regionalnim centrom za obrazovanje odraslih, takođe iz Niša, kao i WWF-Adria, MIS, Connecting-om i drugim organizacijama.
Stečena iskustva u saradnji sa ljudima iz tih organizacija su dragocena, kao i veštine i znanja, kontakti s ljudima koji dele slična ili ista interesovanja. Posebno je inspirativno raditi na projektima koji imaju za cilj očuvanje životne sredine.
U budućnosti imam nameru da uspostavim saradnju sa niškim klasterom žena preduzetnica kako bismo jedne drugima pružile ono najbolje što imamo i kako bismo bile još bolje. Zajedničke aktivnosti i angažovanje će doprinositi inicijativama za promociju rodne ravnopravnosti i ekonomskih mogućnosti za osnaživanje žena u lokalnoj zajednici. Svakako bi i pokretanje edukativnih aktivnosti iz preduzetništva namenjeno mladima imalo pozitivan uticaj na društvo.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Vođena uverenjem da je zdravlje pojedinca neraskidivo povezano sa zdravljem planete, kompanija AstraZeneca dosledno razvija aktivnosti koje objedinjuju tri vrlo važne stvari, brigu o životnoj sredini, unapre...
Kompanija Lidl Srbija, u saradnji sa udruženjem „Čepom do osmeha“, sprovela je seriju edukativnih radionica širom Srbije, pod okriljem ovogodišnjeg ciklusa projekta „Čisto iz ljubavi“. Nastojeći da osnaži i ...
Kompanija PepsiCo, u saradnji sa logističkim partnerom, kompanijom FERCAM, uvela je korišćenje HVO (hidrotretirani biljni uljani dizel) goriva nove generacije u svoju liniju transporta sirovina iz Italije k...
Održivost društvena odgovornost
Petu godinu zaredom, Mastercard i OTP banka Srbija nastavljaju da pružaju podršku misiji finansiranja obnove 100 miliona stabala širom planete, putem Mastercard-ove Priceless Planet koalicije. OTP banka Srbi...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE