Lifestyle

28.12.2024. 16:00

Autor: B. LJ.

Da li najprodavanije video igrice za mobilne podstiču zavisnost i krše pravila?

Foto: Pixabay

Lifestyle

28.12.2024. 16:00

Najpopularnije igre za mobilne reklamiraju se bez upozorenja da sadrže „loot box“-ove, odnosno nasumične kupovine u igri koje kritičari smatraju „eksploatatorskim“ i koje mogu da „podstaknu zavisnost“.

Regulator za oglašavanje u Velikoj Britaniji, Advertising Standards Authority (ASA), navodi da oni zabranjuju i uklanjaju reklame koje nejasno pokazuju da igra sadrži „loot box“, međutim, istraga BBC-a otkrila je da samo dve od 45 najprofitabilnijih igara na Google Play prodavnici poštuju ta pravila.

Izvršna direktorka organizacije Young Gamers & Gamblers Education Trust Džejn Rigbaj nazvala je ove nalaze „duboko zabrinjavajućim“.

„U odsustvu čvrste regulacije u industriji igara, od ključnog je značaja da igre pružaju jasne i transparentne informacije o svojim funkcijama, omogućavajući roditeljima i igračima da donesu informisane odluke“, rekla je Rigbaj za BBC.

ASA je u saopštenju navela da pomno prate sektor kako bi utvrdili nivo usklađenosti i preduzeli odgovarajuće korake, ali neki tvrde, navodi BBC, da regulator nema dovoljno moći da se uhvati u koštac s problemom.

„Iako je podržala neke žalbe, ASA predugo procesuira ove stvari, oni se obrate kompaniji i kažu: Trebalo bi da se uskladite, ali kompanije to ne čine“, rekao je Leon J. Sjao, istraživač regulacije video-igara sa IT univerziteta u Kopenhagenu.
Ljudi ulaze u igru, napominje on, ne znajući potencijalne rizike, pod pretpostavkom da uopšte razumeju rizike „loot box“-ova.

Šta je „loot box“?

„Loot box“ sadrži nasumične digitalne predmete koje igrači mogu da otkriju samo kroz igranje ili – što je tema više kontroverzi – plaćanjem.

Proizvođači igara ranije su ih branili poredeći ih sa čokoladnim jajima koja sadrže plastičnu igračku, gde deca ne znaju tačno šta će dobiti dok ne kupe i otvore jaje.

Međutim, kritičari smatraju da su oni zapravo oblik kockanja. Izveštaj Norveškog saveta potrošača iz 2022. zaključio je da „često uključuju eksploataciju potrošača kroz predatorske mehanizme, podsticanje zavisnosti, ciljanje ranjivih grupa potrošača i slično.“

Iste godine, vlada UK odolela je pritiscima da reguliše „loot box“-ove, navodeći da industrija video igara može da se samoreguliše.

Udruženje za industriju Ukie objavilo je uputstva u julu 2023, uključujući obavezu da se prisustvo „loot box“-ova otkrije na vreme – pre nego što se igrica kupi, i sa rokom od godinu dana za usklađivanje.

Međutim, više od 12 meseci kasnije, BBC je otkrio da velika većina vodećih mobilnih igara koje sadrže „loot box“ i dalje krši pravila.

Većina igara otkriva njihovo prisustvo samo ako potencijalni igrači kliknu na malo dugme za informacije u Play Store prodavnici.

Adrijan Hon, šef studija za razvoj igara Six to Start, rekao je da industrija igara ima istorijat „ignorisanja ili zaboravljanja pravila koja bi mogla da ometaju njihovu sposobnost prodaje igračima“.

„Znamo da mnogi ljudi, uključujući decu, imaju problem s prekomernim trošenjem novca na loot boksove“, rekao je Hon, dodajući da su oni namerno dizajnirani da „stvaraju zavisnost“.

Nepostupanje po pravilima

BBC je analizirao i reklame za 45 igara sa najvećom zaradom na Google Play prodavnici, a od toga njih 26 je označeno kao igre koje sadrže „loot box“, dok se 22 igrice aktivno reklamiraju.

Međutim, napominje BBC, samo dve od tih igara jasno navode da koriste „loot box“ u svojim oglasima.

Najprofitabilnija igra na Play Store koja sadrži „loot“ boksove, Monopoly GO, bila je među onima koje ne pominju nasumične kupovine u igri u svojim reklamama.
Ova igra je preuzeta više od 50 miliona puta i generisala je prihod veći od 3 milijarde dolara, prema podacima kompanije Hasbro.

Sjao za BBC kaže da su ovi nalazi u skladu s preliminarnim rezultatima njegovog istraživanja, koje takođe pokazuje da oko 90 odsto igara sa „loot boxovima“ ne otkriva tu činjenicu u svojim oglasima.

BBC je zatražio komentar od kompanija Hasbro, Meta i ASA, a Zoi Ozmond, izvršna direktorka organizacije GambleAware, rekla je da je „izuzetno zabrinuta“ zbog normalizacije aktivnosti sličnih kockanju kod dece.

„Znamo iz prethodnih istraživanja da mnoga deca izveštavaju da su njihovi onlajn prostori zasićeni sadržajem koji često briše granice između igranja i kockanja“, rekla je ona i napomenula da izloženost ovakvom sadržaju od malih nogu može povećati rizik od razvoja problema povezanih s kockanjem kasnije u životu.

Luj Viton, pa Hermes, a gde je Nike: Koje kompanije i modni brendovi vrede najviše?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.