Lifestyle

26.01.2025. 10:58

Autor: Nova Ekonomija, B. Lj.

Da li znate šta se nalazi na metalnom novcu koji se koristi u Srbiji?

Novcanik sa dinarima Foto: Nova ekonomija

Lifestyle

26.01.2025. 10:58

Vuk, Njegoš, Tesla, Nadežda Petrović, Slobodan Jovanović, Đorđe Vajfert, navikli smo na papirnim novčanicama često da viđamo likove ovih poznatih naučnika, pisaca, bankara..Ali, retko ko bi znao „na prvu loptu“ da kaže šta je tačno naslikano ili napisano na metalnim kovanicama koje koristimo. 

Zato što su „sitne“ pa im ne pridajemo previše pažnje. Čak ih često i ne uzimamo u prodavnicama kada se radnici odvaže da nam kusur vrate u metalnom novcu. Znamo da mogu da budu „srebrni“ ili „zlatni“ i da ih ima u apoenima od jednog do 20 dinara.  

1 dinar

Na prednjoj strani najmanjeg novčića u opticaju nalazi se oznaka nominalne vrednosti, brojem i slovima, reljef zgrade Narodne banke Srbije, kao i oznaka godine kovanja, dok je na zadnjoj strani grb Republike Srbije i tekst Republika Srbija ispisan ćirilicom i latinicom.

Sastavljen je, kako se navodi na sajtu Narodne banke Srbije, od višeslojnog materijala, čije je jezgro niskougljenički čelik, obostrano je elektrohemijski platiniran osnovnim slojem bakra i dvostruko presvučen galvanskom prevlakom, i to prvim slojem bakra i drugim slojem mesinga.

Prečnik ovog novčića je 20 milimetara, a težak je 4,2 grama. U opticaju su trenutno kovanice od jednog dinara iskovane u periodu od 2009. do 2021. godine.

2 dinara

Avers ili prednji deo kovanice od dva dinara uz oznaku nominalne vrednosti ima i sliku zdanja manastira Gračanica. Revers ili zadnja strana sadrže znake državnosti i tekst Republika Srbija, ispisan ćirilicom i latinicom, kao i oznaku emitenta, odnosno NBS.

Kao i u slučaju jednog dinara i kovanica od dva je napravljena od višeslojnog materijala, sa prvim slojem bakra i drugim slojem mesinga. 

Prečnika je 22 milimetra, a težak je 5,05 grama. Prvi kovani novac od dva dinara koji se i danas koristi iskovan je 2009. a posle 2021. NBS nije „izbacila“ u upotrebu nijedan novi.

5 dinara

Uz standardnu oznaku nominalne vrednosti i godine kada je iskovan metalni novac od pet dinara ima na sebi i zdanje manastira Krušedol. Zadnja strana je ista kao i na apoenima od jednog i dva dinara, baš kao i materijal od kog je napravljen.

Kovanica od pet dinara je prečnika 24 milimetra, a masa 5,78 grama. Prvi ovakav novčić iskovan je 2013. a poslednji 2021. godine.

10 dinara

Uz oznaku nominalne vrednosti i godinu kovanja na prednjoj strani novčića od 10 dinara su i motivi 25. letnje Univerzijade u Beogradu.

U svom sastavu 10 dinara ima 70 odsto bakra, 12 odsto nikla i 18 odsto cinka. Prečnika je 26 milimetra, a ima masu od 7,77 grama. Sve kovanice od 10 dinara iskovane su 2009. godine.

 20 dinara

Na kovanici od 20 dinara, vrednosno najvećoj koju imamo u opticaju, je lik Mihajla Pupina. Ova kovanica je, poput one od 10 dinara, sastavljena od kombinacije bakra, nikla i cinka, a ima prečnik od 28 milimetara i teži devet grama. Sve kovanice od 20 dinara iskovane su 2012. godine. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.