I vrapci na grani znaju da su cene nekretnina u Srbiji vrtoglavo porasle u poslednje četiri godine. Ali gde je najskuplji kvadrat u Srbiji, i koja je to baš nekretnina koja nosi krunu kao najskuplja?
U Srbiji je u drugom kvartalu 2024. najskuplji stan prodat za 955.000 evra, površine 145 kvadratnih metara na lokaciji Beograd na vodi, opština Savski venac. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, na istoj lokaciji je prodat i najskuplji kvadrat u Beogradu po ceni od 9.125 evra po kvadratu.
Beograd i van Beograda na vodi ima visoke cene
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda najskuplji kvadrat stana u Beogradu je upravo na Beogradu na vodi, opština Savski venac. U istoj opštini prodata je i najskuplja kuća za neverovatnih 1.500.000 evra. U drugom kvartalu 2024. godine većina nekretnina u Srbiji kupljeno je za keš, a ukupno za stanove u Beogradu je izdvojeno оko 555,6 miliona evra.
Trenutni prosek cene kvadrata u Beogradu je 2.190 evra za starogradnju, dok za novu gradnju prosek iznosi 2.434 evra ko kvadratu. Opštine koje prednjače sa najvećim prosečnim cenama za staru i novu gradnju su Stari grad (3.405 – 4.090 evra), Vračar (3.085 – 3.105 evra), Savski venac (2.703-4.345 evra).
Koje su najskuplje lokacije u Beogradu pored Beograda na vodi?
Kupovina nekretnina u Beogradu ne jenjava i pored visokih cena deluje da kupovna moć građana ne slabi. Pored Beograda na vodi, najviše cene nekretnina su u novogradnji, uglavnom u novim stambenim kompleksima. Tu je najskuplji stambeni kompleks Novi Dorćol na opštini Stari grad, gde je prosečna cena kvadrata 4.455 evra, sa maksimalnom cenom od 4.930 evra po kvadratu, navodi se u izveštaju RGZ-a. Pogledajte prosečne cene kvadrata u stambenim kompleksima:
Novi Dorćol (Stari grad) – 4.455 evra,
Bel Mondo (Novi Beograd) – 3.880 evra,
Banovo brdo Residences (Čukarica) – 3.460 evra,
Lastavice (Novi Beograd) – 3.310 evra,
Victory Gardens (Čukarica) – 2.805 evra.
Kakva je trenutna cena nekretnina u Beogradu?
Ukoliko pogledamo trenutne ponude stanova na sajtu 4Zida videćemo da su cene stavljene u ponudu trenutno veće od najskupljeg prodatog kvadrata u Beogradu. Prema dostupnim oglasima, po skupoći prednjače Dedinje, Vračar, gornji Dorćol i Stari grad. Trenutno najskuplji stan na ovom portalu prodaje se po ceni od 10.213 evra po kvadratnom metru na Dedinju. Stan ima 235 kvadratnih metara, što ukupno iznosi 2.400.000 evra i nalazi se u stambenom kompleksu „Place One“.
Sledeći najskuplji kvadrat je na gornjem Dorćolu i iznosi 9.804 evra. Ako se odlučite da kupite ovaj stan od 204 kvadratnih metara, platićete manje nego na Dedinju, čitavih dva miliona evra. Ne čudi ni činjenica da je treći po redu sedmosoban stan na Trgu Republike po ceni od 3.995.000 evra, a cena po kvadratu je 8.591 evra. Što se tiče Vračara, najskuplji kvadrat je u blizini Hrama Svetog Save. Trenutno se na oglasima prodaje šestosoban stan u izgradnji po ceni od 7.692 evra po kvadratu u ulici Nevesinjska, Neimar.
Prosečna cena kvadrata u Novom Sadu skoro kao i u Beogradu
Prema podacima RGZ-a, prosečna cena kvadrata u Novom Sadu je 1.958 evra za starogradnju, a za novogradnju prosek u drugom kvartalu 2024. je 2.000 evra po kvadratu. Najskuplji prodat stan je prodat u staroj gradnji po ceni od 3.972 evra po metru kvadratnom, što je ipak i pored sličnog proseka, daleko manja cena od najskupljeg kvadrata u Beogradu. U odnosu na drugi kvartal 2023. godine, cene stanova u Vojvodini su porasle za 4,49 odsto, a najveći broj kupoprodajnih ugovora je upravo ostvaren na području Novog Sada, ukupno 2.897 ugovora.
Na Zlatiboru prosečna cena kvadrata veća nego u Novom Sadu
Urbana investitorska gradnja na Zlatiboru neizbežno je dovela do rasta cene kvadrata na ovoj planini. Prema podacima sajta za prodaju nekretina 4Zida, trenutna prosečna cena kvadrata na Zlatiboru je 2.045 evra za starogradnju, a za novogradnju ta cena je 2.040 evra. Najskuplji kvadrat na Zlatiboru prodao se za neverotvatnih 4.800 evra po kvadratu, kako prenosi N1. Trenutno prema podacima sajta 4Zida najskuplji stan na Zlatiboru se prodaje po ceni od 2.420 evra za kvadrat, za stan u novogradnji od 45 kvadrata koji košta 116.160 evra.
Gde je najskuplji poslovni prostor u Srbiji?
Pre godinu dana najskuplji kvadrat u Novom Pazaru je bio za poslovni prostor od 88 kvadrata koji je prodat za 23.375 evra. U drugom kvartalu 2024, prema podacima RGZ-a, najskuplji kvadrat poslovnog prostora prodat je za 8.947 еvra na Novom Beogradu za 19 kvadrata, a najskuplji poslovni prostor prodat je na Vračaru za 1.330.000 еvra, veličine 727 kvadratnih metara.
Kako znamo da je u Beogradu muka naći parking mesto ne čudi ni što su cene kvadrata za garažna mesta isto skočila. U drugom kvartalu 2024. najskuplje garažno mesto koštalo je čak 60.000 evra na Novom Beogradu. Za isti novac možete kupiti garsonjeru u nekoj od beogradskih opština, na primer Kaluđerica, Čukarica ili Rakovica.
Gde ljudi najviše kupuju stanove u Srbiji?
Trenutno, prema podacima RGZ-a, najviše kupoprodajnih ugovora napravljeno je na teritoriji Novi Sad sa skokom od 22,5 odsto u odnosu na isti period 2023. godine. Rast se vidi i na teritoriji Kragujevca (22,9 odsto) i Niša (15,6 odsto), dok je u Beogradu broj kupoprodajnih ugovora pao za 1,1 procenat.
Nema sumnje da je Beograd lider u ceni nekretnina. Ako pogledamo centralne Beogradske opštine najniža prosečna cena kvadrata je na opštni Rakovica od 1.785 evra za starogradnju i 2.373 evra za novogradnju, što je opet veća cena po kvadratu nego u Novom Sadu ili drugim delovima Srbije.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Japanski način života je poznat po promovisanju blistave kože, dugovečnosti i opšteg blagostanja. Evo nekoliko navika inspirisanih japanskom kulturom koje mogu poboljšati sjaj kože i uticati da telo bude što...
Prilikom planiranja putovanja u Evropu tokom decembra, Španija je često prvi izbor i naprivlačnija opcija, naročito u poređenju s Francuskom, Nemačkom, Portugalom i Italijom.Ovo je uglavnom zbog blaže kl...
Nakon što su kokoške na farmi jednog čoveka iz Kerale u Indiji snela jaja sa zelenim žumancima, stručnjaci sa Veterinarskog fakulteta u toj državi su utvrdili da je verovatni uzrok boje hrana koju su ptice d...
Mnogi izvršni direktori poput Tima Kuka iz Apple-a i Indre Noji iz Pepsija hvale se svojim rigoroznim jutarnjim rutinama, ali ne i Džef Bezos. Osnivač Amazona poznat je po tome što prve sate dana tokom dana ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok