Dok nam boravak u našim domovima pomaže da se odbranimo od pandemije, provođenje vremena u zatvorenom prostoru može uticati na naš imuni sistem tako što ćemo biti podložniji drugim infekcijama, prenosi BBC.
Vitamin D
Manja izloženost Suncu znači manje vitamina D. Vitamin D može da pomogne u jačanju kostiju i zuba, ali ima uticaj i na naše imune ćelije. Ljudi sa niskim nivoom vitamina D izloženi su većem riziku od virusnih infekcija disajnih puteva, poput gripa.
Redovna fizička aktivnost
Nema naučnih podataka koji dokazuju da nas redovno vežbanje čini manje podložnim da dobijemo korona virus, međutim različita istraživanja sugerišu da redovna fizička aktivnost jača našu odbranu od drugih virusnih infekcija, uključujući grip i prehladu, kao i da povećava imuni odgovor na vakcinaciju.
Stres i usamljenost
Provođenje vremena napolju i sa drugim ljudima smanjuje stres i usamljenost, što je dobro za naše mentalno zdravlje.
Teorija obnavljanja pažnje navodi da priroda i kretanje bez napora dozvoljavaju našem mozgu da se odmori i obnovi.
Nekoliko studija pokazalo je da par dana boravka u šumi dovodi do povećanja broja i aktivnosti naših imunih ćelija koje pomažu u otkrivanju i uništavanju virusa i ćelija raka.
Bolji san
Tokom karantina mnogim ljudima se ritam spavanja poremetio, a provođenje vremena napolju doprinosi boljem snu. Bolji san znači bolji imuni sistem.
Dakle, ako uslovi dozvoljavaju, trebalo bi izlaziti napolje barem jednom dnevno, poštujući socijalno distanciranje.
Sunčeva svetlost i priroda su sjajni isceljivači i besplatni su.