Lifestyle

10.05.2025. 10:07

Nova ekonomija

Autor: B. Lj.

Koje su video igrice najviše zaradile: Pac Man je u vrhu, ali jedna je zaradila više od nje

Foto: Pixabay

Lifestyle

10.05.2025. 10:07

Video igre pozajmljuju elemente od uspešnih prethodnika, evoluiraju i bore se za mesto na vrhu, po neke od njih dostižu nove visine, postaju najprofitabilnije, dok druge ne uspevaju da ostave trag i padaju u zaborav.

Ako bismo birali najbolje igre na osnovu tržišnog uspeha, istakle bi se one koje su zaradile najviše. Igre s najvećom zaradom uspešne su s razlogom, a veliki deo tog uspeha leži u njihovoj privlačnosti za igrače, piše portal koje se bavi video igricama Plarium.

Ovaj portal bavio se time koje su video igrice donele najveću zaradu svojim tvorcima, ali podsećaju i da najprofitabilnije igre svih vremena nisu nužno i najprodavanije.

Koje su najprofitabilnije?

1. Space Invaders

Ova igrica zaživela je 1978. i od tada zaradila 30 milijardi dolara, što je svrstava na prvo mesto liste najprofitabilnijih. Ova arkadna pucačina iz ptičje perspektive pronašla je uspeh jer je bila prva igra koja je arkadne igre donela širokim masama.

Za mnoge ljude Space Invaders je bila prva video igra koju su ikada videli, a tadašnja revolucionarna tehnologija delovala je kao magija koja oživljava. Iako danas deluje zastarelo, prihod ove igre govori sam za sebe.

2. Pac-Man

Zaradila je 25 milijardi dolara od kada je prvi put predstavljena javnosti 1980. goidne.

Pac-Man je stigao nakon uspeha Space Invaders i ponudio manje nasilnu, ali podjednako zaraznu verziju arkadne zabave. Kao čuveni Pac-Man, igrači jedu voće, izbegavaju duhove i kreću se kroz lavirint kako bi utolili glad. Ko god je igrao ovu igricu nikada neće zaboraviti njegov prepoznatljiv zvuk i izgled.

3. Dungeon Fighter Online

Za „samo“ dve decenije postojanja ova video igrica zaradila je 22 milijarde dolara. Dungeon Fighter Online razvijen je u Južnoj Koreji i igra je sa kojom mnogi na Zapadu nisu upoznati.

Ovaj multiplejer „side-scrolling beat ‘em up“ stavlja igrače u borbu protiv hordi čudovišta, dok napreduju kroz nivoe, skupljaju opremu i razvijaju veštine. Zanimljivo je da je igra doživela neuspeh prilikom prvog izdanja u Americi, uprkos ogromnoj popularnosti u Aziji.

4. Street Fighter 2

Prvo izdanje Strit Fajtera bilo je 1991. i od tada je ova video igra
zaradila 21 milijardu dolara. Igra koja je praktično stvorila žanr borilačkih igara,
Street Fighter 2 je klasična arkadna igra koja se i danas može pronaći širom
sveta.

Zanimljivi likovi, borbe jedan na jedan i slučajno otkriće sistema
komboa učinili su da SF2 osvoji svet. Serijal i dalje drži status kralja borilačkih
igara, a sve zahvaljujući ovom skromnom izdanju pre nekoliko decenija.

5. Fortnite

Prvi put Fortnite je ugledao svetlost dana 2017. i za nepunih osam godina zaradio je 20 milijardi dolara.

Prvobitna verzija ove igrice bila je potpuno drugačija od igre kakvu poznajemo danas. U početku, igra se fokusirala na izgradnju baze i odbranu od talasa neprijatelja, ali njena finansijska uspešnost bila je slaba.

Razvojni tim je potom prešao na battle royale format, a Fortnite je brzo postao najpopularnija igra u industriji. Skočite iz aviona sa još 99 igrača, sakupljajte oružje, gradite objekte i učestvujte u stalno razvijajućoj priči – sve to u jednoj od najigranijih igara današnjice.

6. Honor of Kings

Sa zaradom od 18,6 milijardi dolara igrica Honor of Kings je na šestom mestu najprofitabilnijih. Pojavila se prvi put 2015, i najbolja je među igricama iz žanra MOBA.

Ovaj kineski naslov koristi tipičnu MOBA formulu (onlajn borbena arena za više igrača) – igrači biraju jednog od mnogih likova, zauzimaju određenu rutu na mapi i pokušavaju da unište bazu protivničkog tima. Honor of Kings je dokazao da Kina može da se takmiči s najboljima i koliko je kinesko tržište ključno za uspeh u industriji video igara.

7. PUBG: Battlegrounds

Igra je nastala 2017. i od tada do danas zaradila 16,4 milijarde dolara. Baziran na ranijim modovima za ARMA 2 i ARMA 3, PUBG: Battlegrounds, ranije poznat kao PlayerUnknown’s Battlegrounds, bio je prva igra koja je masovno popularizovala „battle royale“ žanr.

Igrači iskaču iz aviona sa 99 drugih takmičara i bore se dok plava električna barijera postepeno sužava bojno polje. PUBG je bio prava revolucija, iako ga je kasnije zasenio Fortnite. Ipak, za mnoge igrače, ovo je i dalje najbolja igra ikada napravljena u ovom žanru.

8. Lineage

Lineage je bio jedan od prvih velikih hitova i postigao je ogroman uspeh u Južnoj Koreji i Americi, popunjavajući prazninu u tada nedovoljno razvijenom žanru. Pojavila se 1998. i zaradila 15,7 milijardi dolara.

Radnja igre je zasnovana na seriji fantazijskih stripova, a iako u početku nije bila preterano dobro prihvaćena, postala je klasik. Lineage je kasnije dobio i mobilnu verziju pod nazivom Lineage M, održavajući svoj status jedne od najuspešnijih igara svih vremena.

9. League of Legends

League of Legends je jedna od prvih MOBA igara koja je osvojila globalnu pažnju, odmah nakon uspeha Defence of the Ancients moda za Warcraft 3.

Kao i u drugim MOBA igrama, birate i nadograđujete svog heroja, borite se na linijama i pokušavate da uništite bazu protivnika – i sve to bez potrebe da potrošite ni cent. Malo ko bi predvideo da će League of Legends postati jedna od najprofitabilnijih igara svih vremena, ali Riot Games je uspeo da pomeri granice industrije. Igra je osmišljena 2009. i zaradila do sada 15,25 milijardi dolara.

10. CrossFire

Ova igrica postoji od 2007. i zaradila je 13,1 milijardu dolara. CrossFire donosi taktičku pucačinu sa sopstvenim preokretima na klasičnu Counter-Strike formulu. Još jedan primer igre koja je iskoristila potencijal besplatnog modela, CrossFire je pronašao ogroman uspeh na azijskom tržištu.

U igri se dva tima suprotstavljaju kao rivalske plaćeničke grupe, stičući činove i otključavajući nova oružja i skinove. Ovaj naslov je čak dobio filmsku adaptaciju i striming seriju, a i dalje ostaje najprofitabilnija igra koju mnogi zapadni igrači nikada nisu ni probali.

Najprodavanije igre svih vremena

Za razliku od najprofitabilnijih igara svih vremena, Plarium objavljuje i listu igara koje su prodate u najvećem broju primeraka.

1. Minecraft – 2011 – 300.000.000
2. Grand Theft Auto V – 2013 – 195.000.000
3. Tetris (EA verzija) – 2006 – 100.000.000
4. Wii Sports – 2006 – 83.000.000
5. PUBG – 2017 – 75.000.000
6. Mario Kart 8 / Deluxe – 2014 – 69.000.000
7. Red Dead Redemption 2 – 2018 – 61.000.000
8. Super Mario Bros. – 1985 – 58.000.000

Iako finansijski uspeh ne mora uvek da znači i kvalitet proizvoda, ove igre nas teraju da se zapitamo da li to pravilo važi i u svetu gejminga. Za razliku od najslabijih igara ikada objavljenih, ovi naslovi nisu samo uspeli, piše Plarium, već su privukle milione igrača i zauvek promenile industriju zabave.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.