Lifestyle

24.04.2025. 12:25

Autor: B. Lj.

Kraj jedne ere: Slavni italijanski brend aparata za kafu Bialetti prodat Kinezima

Bialetti aparat za moka kafu na ringli

Foto: KSE, Photography, Flickr

Lifestyle

24.04.2025. 12:25

Legendarni italijanski proizvođač aparata za kafu Bjaleti (Bialetti) prodat je kineskom investicionom fondu Nuo Octagon, piše španski portal ABC.

Ova kompanija, koja je simbol italijanske svakodnevice i dizajnerske genijalnosti zbog poznatog osmougaonog oblika aparata, započinje novo poglavlje pod upravom porodice Pao-Cheng iz Hongkonga.

Iako je za ekonomske analitičare ova transakcija deo šireg trenda opadanja industrijske proizvodnje u Italiji, za mnoge Italijane, piše ABC, ona ima dublje značenje.

Bjaleti je već duže vreme bio suočen s finansijskim problemima i dugovanjima, te je tražio strateškog partnera kako bi osigurao opstanak. Iz kompanije Nuo Octagon, koji već ulažu u renomirane italijanske brendove poput Venchi i Slowear, naglašavaju da su „posvećeni očuvanju identiteta i kvaliteta brenda“.
Ipak, ostaje otvoreno pitanje: da li će proizvodnja ostati u Italiji ili će, zarad uštede, biti premeštena u inostranstvo?

Predstavnici fonda u Italiji obećali su da će poštovati nasleđe kompanije čija je vrednost 53 miliona evra, piše ABC, a italijanska javnost postavlja pitanje da li će autentičnost Bjaletijevog brenda moći da se održi i pod stranom upravom.

Ko je zaslužan za uspeh?

Sahrana Renata Biatelija

Foto: Screenshot, Renato Bialetti tražio je da se njegov pepeo stavi u urni u obliku legendarnog moka aparata

Moka Express aparat za kafu je revolucionisao način pripreme kafe u domaćinstvima, a inspirisan principom rada veš-mašine ustvari je nastao zahvaljujući viziji Alfonsa Bjaletija 1933. godine.

Svoj pun potencijal ovaj aparat će doživeti tek kasnije, kada je kompaniju preuzeo njegov sin Renato Bjaleti. On je uz dobru reklamu i prepoznatljiv logotip čovečuljka s brkovima stvorio jedan od najpoznatijih italijanskih proizvoda na svetu.

Uprkos modernim aparatima i aparatima na kapsule, Moka ostaje prisutna u gotovo svakoj italijanskoj kuhinji, piše ovaj portal.

Kada je Renato preminuo 2016. godine, simbolično je sahranjen sa Moka aparatom u svom kovčegu, što je bio poslednji omaž čoveku koji je kafu pretvorio u svakodnevnu poeziju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.