Lifestyle

09.12.2024. 16:28

Autor: Nova ekonomija

Najbolji plemeniti metali za investiranje – trendovi i prognoze

Zlatna poluga na novčićima

Foto: BullionVault, Flickr

Lifestyle

09.12.2024. 16:28

Plemeniti metali su oduvek bili značajni u trgovačkom smislu – novčanice lako mogu da izgube na vrednosti, posebno u vreme ekonomskih kriza, ali kada su u pitanju plemeniti metali, cena uglavnom ide naviše baš u teškim vremenima. Koji su to najbolji plemeniti metali za investiranje u 2024. i 2025. godini? Istražili smo ovu temu i došli do odgovora, a u našem tekstu možete pročitati i šta nas očekuje na tržištu u narednom periodu.

Plemeniti metali su, kao što i samo ime sugeriše, veoma vredne sirovine – retko se nalaze u prirodi. Odlikuju ih veoma mala reaktivnost sa drugim jedinjenjima, kao i karakterističan sjaj koji svi volimo. Kroz istoriju su se koristili za izradu novca, a danas njihova vrednost prvenstveno leži u tome što su značajni za izradu nakita, dukata, često imaju veliku upotrebnu vrednost u industriji, a zbog svoje retkosti, smatraju se idealnim za investiranje. Ali koji metal odabrati?

Koji su najbolji plemeniti metali za investiranje? Zlato je uvek na prvom mestu

Verujemo da vas neće iznenaditi da čujete kako je jedan od najboljih plemenitih metala za investiranje zlato – to je već vekovima tako, a najverovatnije će i ostati u budućnosti. Investiciono zlato se najčešće nalazi u obliku zlatnih dukata i poluga, i u svim delovima sveta se smatra pouzdanom investicijom koja nosi mali rizik od gubitka vrednosti, gledano na dugi rok.

Šta trenutno ide u prilog investiranju u zlato?

Bilo da su u pitanju ratno stanje, geopolitičke tenzije ili ekonomska kriza, zlato ima tendenciju da u turbulentnim periodima zadržava sopstvenu vrednost. Po ovome se zlato zapravo smatra anomalijom, jer većina drugih oblika investicija gubi na vrednosti na nestabilnom tržištu. Zbog ovoga ne čudi da je popularnost ulaganja u zlato porasla tokom poslednje ekonomske krize.

Aktuelne turbulencije na finansijskim tržištima idu u prilog investiranju u zlato. Velika potražnja od strane investitora dovela je do rekordno visoke cene zlata.

Kako je kod nas ekonomska situacija promenjiva, a kamatne stope na depozite niske, ne čudi da se i ovde štediše sve više okreću ulaganju u zlato. Interesantno je spomenuti da neke države imaju i poreske politike koje idu u prilog investiranju u zlato.

Zlatne poluge, ilustracija

Da li vredi investirati u belo i roze zlato pored žutog?

Naravno, većina nas će se odlučiti za investiranje u žuto zlato. Najkvalitetnije je 24K zlato, koje nosi oznaku 999 – ovo znači da je njegova čistoća 99,9 odsto, tačnije da je to udeo zlata u leguri. Pošto je zlato veoma mekano, potrebno je mešati ga sa drugim metalima da bi se stvorile postojane legure. Pored 999 legure, mogu se naći i sledeće za investiranje:

  • 916 – čistoća 91,6 odsto
  • 875 – čistoća 87,5 odsto
  • 750 – čistoća 75 odsto
  • 585 – čistoća 58,5 odsto

Belo zlato je u poslednje vreme sve češće alternativa žutom, kako u izradi nakita tako i u investicionom smislu. Kvalitet i vrednost su mu isto na visokom nivou, a bela boja se dobija mešanjem sa nekim belim metalom – najkvalitetnija legura belog zlata je mešavina zlata sa paladijumom i malo platine, koja ima 18K i nosi oznaku 750.

Što se tiče roze zlata, legure sadrže srebro ili platinu, a obavezno bakar, koji mu i daje tu rozikastu boju. Finoća se meri u karatima, kao i kod drugih vrsta zlata. Kvalitet ove vrste zlata je dobar kada govorimo o otpornosti, ali zbog prisustva bakra, cena roze zlata je niža od drugih vrsta zlata.

Šta možemo da očekujemo od investiranja u srebro?

Tržište srebra nije toliko stabilno kao tržište zlata. Ovaj hibridni plemeniti metal ima značajnu primenu u industriji (više od 50 odsto godišnje proizvodnje), što se za zlato ne može reći (samo oko 10 odsto ukupnog zlata se koristi u industriji). Ima ga mnogo više nego zlata, te njegova cena nikad ne skače previše. Takođe se više puta tokom istorije dešavalo da ga zameni neki jeftiniji ili izdržljiviji metal kada je u pitanju izrada predmeta. Zbog svega ovoga je manje popularan kao oblik ulaganja.

Platina i paladijum – da li vredi investirati u njih?

Platina je plemeniti metal koji se, isto kao i srebro, mnogo koristi u industriji – više od polovine godišnje proizvodnje ovog metala odlazi na industriju. Što se tiče paladijuma, čak 75 odsto godišnje proizvodnje ovog metala se koristi u industriji. Ono što je značajno znati u vezi platine i paladijuma jeste da se ovi metali dosta koriste u autoindustriji. Ipak, koliko god zlato bilo dobro rešenje za investiranje, i ova dva plemenita metala su veoma popularna.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.