Lifestyle

16.11.2024. 15:30

Nova Ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Najvece banke na svetu – Top 10 finansijskih institucija

banka Foto: Pixabay

Lifestyle

16.11.2024. 15:30

Uprkos mnogobrojnim izazovima na svetskoj bankarskoj sceni, najveći finansijski giganti još uvek beleže rast. Ako vas zanima koje su to najveće banke na svetu, nastavite da čitate. U ovom tekstu vas čeka lista top 10 banki koje svojim poslovanjem utiču na globalnu ekonomsku scenu, a pomenuli smo još nekoliko finansijskih institucija koje zaslužuju počasno mesto među najboljim svetskim bankama.

Kako trenutna svetska kriza utiče na profit najvećih bankarskih giganta?

Iako smo možda očekivali da će velike svetske banke trpeti štetu nakon pandemije 2020. godine, finansijski giganti su ne samo uspeli da prebrode ovaj period s lakoćom, već su čak i beležili sve bolje i bolje rezultate – do određenog trenutka. Rat u Ukrajini i sveopšte usporavanje svetske ekonomije uticalo je i na najveće banke sveta koje imaju milione klijenata i trilione dolara u imovini.

Faktori koji doprinose trenutnoj finansijskoj nestabilnosti na svetskom tržištu su i klimatske promene (zbog sve češćih prirodnih katastrofa), razvoj finteka, pretnje sajber bezbednosti, i promene u očekivanjima klijenata. Bankarska kriza koja je počela u martu 2023. godine kolapsom Banke Silicijumske doline (Silicon Valley Bank) je uglavnom prošla, ali stres na finansijskom tržištu je još uvek tu.

Najbolje se drže one institucije koje dosta ulažu u inovativne tehnologije kako bi poboljšale svoje usluge i prilagodile se potrebama klijenata. Pod ovim tehnologijama se misli na veštačku inteligenciju, blokčejn tehnologiju, kao i računarstvo u oblaku. Poznavanje najboljih banaka na svetu može nam pomoći da sagledamo njihov uticaj na globalnu ekonomiju i njene aspekte poput međunarodne trgovine i poslovnih kredita, ali i finansijske usluge klijentima širom sveta.

Top 10 finansijskih institucija – ovo su najveće banke na svetu

Da li će vas iznenaditi da čujete kako prva četiri mesta na listi top 10 najvećih banaka sveta drže kineske banke? Verovatno ne, ako gledamo sveukupno stanje kineske ekonomije. Najveća banka na svetu je trenutno Industrijska i komercijalna banka Kine (Industrial and Commercial Bank of China Ltd.) koja je na prvom mestu od „velike četvorke“ kineskih banaka.

Nakon velike četvorke imamo dve američke banke, a tu su i jedna britanska banka, jedna francuska, još jedna kineska, i jedna japanska finansijska institucije. Evo koje su to banke – bacite pogled na top 10 listu koju smo spremili za vas:

  1. Industrial and Commercial Bank of China Ltd. – sedište u Pekingu
  2. Agricultural Bank of China Ltd. – sedište u Pekingu
  3. China Construction Bank Corp. – sedište u Pekingu
  4. Bank of China Ltd. – sedišta u Pekingu i Šangaju
  5. JPMorgan Chase & Co. – sedište u Njujorku
  6. Bank of America Corp. – sedišta u Njujorku i Šarlotu
  7. HSBC Holdings PLC – sedište u Londonu
  8. BNP Paribas SA – sedište u Parizu
  9. China Development Bank – sedište u Pekingu
  10. Mitsubishi UFJ Financial Group – sedište u Tokiu

Promene na listi u poslednjih nekoliko godina

U proteklih nekoliko godina, većina ovih banki su držale top 10 pozicija najvećih banki na svetu, ali se njihov raspored u listi malo menjao iz godine u godinu. Primera radi, Banka Amerike (Bank of America) se popela sa devetog na sadašnje šesto mesto, a BNP Paribas je pala sa sedmog na osmo mesto. Mitsubishi UFJ Financial Group je bila na šestom mestu, a sada je na desetom. Ipak, što se tiče velike četvorke kineskih banki, slobodno se može reći da nije bilo nekih znatnih promena u njihovim odnosima u proteklih par godina.

Nekolicina poznatih imena je ispala iz top 10, a neke su uspele da se popnu do jednocifrene pozicije. China Development Bank je dospela na deveto mesto, a Crédit Agricole (Francuska) je ispala iz top 10. Na jedanaestoj poziciji je trenutno Citigroup (Sjedinjene Američke Države), a Crédit Agricole je na 12-om mestu. Pozicije 13, 14, i 15 zauzimaju Banco Santander (Španija), Bank of Communications (Kina), i Wells Fargo (Sjedinjene Američke Države). Ovo su podaci Global fajnens (Global Finance) magazina iz 2024. godine.

Evo koje su najbolje svetske banke u različitim kategorijama

Gorenavedena lista nam pokazuje najveće banke sveta, ali ne nužno i najbolje. Naravno, treba imati u vidu da pojam najbolja može da se posmatra iz više uglova – da li vas zanima najbolja za potrošače ili najbolja korporativna? Najbolja investiciona banka ili najbolja za održive finansije? Jasno je da postoji mnogo kriterijuma koje treba uzeti u obzir, te u tom smislu možemo izdvojiti nekoliko odličnih finansijskih institucija. Evo nekoliko kategorija i pobednika u datim kategorijama:

  • Najbolja svetska banka za upravljanje gotovinom – Citi
  • Najbolji svetski menjač – BBVA
  • Najbolja privatna banka na svetu – J.P. Morgan Private Bank
  • Najbolji svetski finansijski lanac snabdevanja – Bank of America
  • Najbolja svetska investiciona banka – Bank of America Securities
  • Najbolja islamska finansijska institucija – Kuwait Finance House
  • Najbolji provajder trgovinskih finansija – BNY Mellon
  • Najbolja banka za održive finansije – Standard Chartered
  • Najbolja svetska transakciona banka – Citi
  • Najbolja svetska podkastodi banka – CIBC Mellon
  • Najbolja svetska banka za granična tržišta – Société Générale
  • Najbolja svetska banka na tržištima u nastanku – HSBC
  • Najbolja potrošačka banka – DBS
  • Najbolja korporativna banka – BBVA Corporate & Investment Banking
  • Najbolja svetska banka za mala i srednja preduzeća – BTG Pactual Empresas

Kada se svaki od navedenih faktora uzme u obzir, možemo takođe izdvojiti generalno najbolju banku na globalnom tržištu, a to bi bila Banka Amerike. Jasno je da su svi ovi podaci lako podložni promenama – ne znamo šta nam donosi 2025. godina, te je vrlo moguće da će brojke pokazivati drugačiji raspored na listi sledeće godine. Ipak, jedna stvar je jasna, a to je da će u igri biti isti igrači koji su tu već godinama.

Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast i pad inflacije

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.