U svakom stanu ili kući podovi su možda poslednja stvar o kojoj se razmišlja prilikom renoviranja, a oni mnogo utiču na celokupan izgled prostora. Ukoliko su podovi u životnom ili radnom prostoru lepi, kvalitetni i nisu pohabani, ceo prostor će delovati mnogo luksuznije.
Dobro odabrana i postavljena podna obloga će istaći boju zidova i sav nameštaj. S druge strane, mnogi nemaju novca da priušte ukupnu cenu radova, dakle materijala i radnika i zbog toga odustaju od ovog poduhvata. Međutim, uz malo truda i par objašnjenja sa interneta, svi ovi radovi se mogu izvršiti i bez majstora i za mnogo manje novca.
Počinjemo od lepka za keramičke pločice
Za renoviranje podova u kuhinji ili kupatilu (a negde i u ostatku kuće), potreban nam je kvalitetan lepak za keramičke pločice. Od toga da li smo odabrali pravi i kako smo ga zamutili i postavili zavisiće i koliko dugo će nam pločice trajati.
Lepak za keramičke pločice se usklađuje sa vrstom i dimenzijom pločica i sa vrstom podloge. Najbolje bi bilo da se posavetujete oko odabira lepka sa prodavcima pločica i eventualno kupite odgovarajući u prodavnici u kojoj ste kupili pločice. Ukoliko planirate da renovirate pod u kupatilu, to obavezno naglasite prodavcu kako bi Vam preporučili odgovarajući lepak. Takođe, ako pločice postavljate u kuću koja ima podno grejanje, to morate da kažete prodavcu kako bi Vam preporučio lepak koji može da istrpi visoke temperature.
Iskusni majstori kažu da bi lepak za keramičke pločice trebalo sipati u kofu sa vodom i razmutiti ga nastavkom za bušilicu. Kako kažu, jedino na taj način neće biti grudvica u smesi. Lepak se zatim špatulom nanosi na pločicu u sloju od 4 do 10 milimetara.
Kako postaviti granitne pločice?
Granitne pločice su možda najlepše i najkvalitetnije, a definitivno najdugotrajnije, od svih vrsta pločica. Prave se od sečenog ili mlevenog granita. I dalje se vodi diskusija među majstorima o načinu njihovog postavljanja, ali je neko opšte mišljenje da se granitne pločice ne postavljaju na materijal, već se za njih obavezno koristi lepak.
Kada odaberete granitne pločice, proverite da li uz njih ide neki poseban lepak od istog proizvođača, a ako ne, onda kupite onaj za neupijajuće površine. Takođe, pre njihovog postavljanja neophodno je uraditi hidroizolaciju površine.
Majstori kažu da, kada se postavljaju granitne pločice nije potrebno da se rade fugne između, ali, ako baš insistirate na tome, možete da uradite neke baš, baš tanke.
Da li nam za postavljanje laminata treba majstor?
Laminat je zbog svojih brojnih kvaliteta, niske cene, dobre toplotne izolacije i jednostavnog postavljanja sve popularniji. Mnogi čak odustaju od postavljanja parketa i odlučuju se za neki kvalitetniji laminat koji ima skoro isti rok trajanja i jačinu i izdržljivost kao parket. Najveća prednost ove podne obloge je u tome što se on lako postavlja pa nam ne treba majstor.
Kada ga kupite, laminat treba da ostavite da odstoji 48 sati u prostoriji na temperaturi višoj od 18 stepeni i vlažnosti 40 do 70 odsto. Nakon toga možete početi sa postavljanjem. Prvo treba da postavite foliju (filc), a zatim preko nje toplotnu i zvučnu izolaciju. Između prve lajsne i zida treba ostaviti luft od 8 do 16mm.
Laminat se spaja tako što se jezičak postavi u žljeb već postavljene ploče. Da biste bili sigurni da je sve lepo leglo, kada postavite novu ploču možete je lagano sa strane par puta udariti gumenim čekićem. Kada se dođe do kraja reda ploča se mora skratiti, a sa komadom koji ostane se postavlja novi red.
Kada se posao završi, potrebno je na zid zalepiti lajsne. Za sve ovo, za neku prostoriju od 30ak kvadrata Vam neće biti potrebno više od nekoliko sati i zaista nema potrebe da zovete majstora.