Lifestyle

25.01.2025. 16:05

Autor: Nova Ekonomija, B. Lj.

Šest jednostavnih načina kako da vaš dom učinite održivijim i uštedite

Foto: Pixabay

Lifestyle

25.01.2025. 16:05

Ne morate sve srušiti i početi iznova kako biste učinili svoj dom ekološki prihvatljivijim. Ideja „zelenog doma“, dizajniranog da bude održiv i ekološki prihvatljiv, privlačna je iz mnogih očiglednih razloga. Jer ko ne želi da smanji rasipanje energije i prestane da koristi materijale štetne za životnu sredinu? 

Čak i mali napori mogu dugoročno pomoći u zaštiti planete i poboljša kvalitet života. Problem je što ljudi često misle da su „zeleni domovi“ rezervisani samo za novogradnje i da je – ako živite u starijoj kući – verovatno kasno da išta promenite.

To, naravno, nije tačno. Postoje stvari koje možete odmah početi da radite kako biste svoj dom učinili energetski efikasnijim. Ove jednostavne promene mogu imati veliki uticaj, čak i na moderne pametne domove.

Evo nekoliko brzih i jednostavnih saveta:

Počnite sa sijalicama

Jedna od najlakših promena koje možete napraviti odnosi se na sijalice. Ako još uvek koristite stare klasične sijalice sa užarenim vlaknom, zamenite ih LED sijalicama. Tradicionalne sijalice sa užarenim vlaknom su veoma neefikasne, jer većinu energije koju troše pretvaraju u toplotu umesto u svetlost. Takođe imaju kratak životni vek – prosečna sijalica traje nekih 1.200 sati. To znači da, iako su klasične sijalice jeftine za kupovinu, morate ih kupovati često (otprilike 50 do 100 puta) kako biste dostigli životni vek jedne LED sijalice.

LED sijalice mogu trajati 50.000 do 100.000 sati ili više i troše vrlo malo energije na toplotu. Osim toga, nemaju period zagrevanja kao klasične sijalice – odmah dostižu punu osvetljenost, piše portal Popular Science.

Razmislite o zavesama

Rolo zavese nisu nužno loše, u nekim slučajevima su i praktičnije, ali gde je to moguće, razmislite o zavesama koje zatamnjuju prostorije – posebno u sobama koje primaju puno direktne sunčeve svetlosti. 

Pošto nisu propustljive kao rolo zavese, zavese pomažu da te prostorije budu hladnije, čime smanjujete potrebu za uređajima koji troše puno energije, poput ventilatora ili klima uređaja. Odaberite termoizolacione zavese za maksimalno zadržavanje toplote. Manje ambijentalne svetlosti i odsjaja od sunca omogućava i smanjenje osvetljenja vaših uređaja, što može uštedeti energiju. 

Na primer, pozadinsko osvetljenje 85-inčnog TV-a troši značajnu količinu struje kada je pojačano da bi se nadjačala jaka ambijentalna svetlost.

Takođe, možete zameniti rolo zavese za ćelijske roletne, koje pružaju slične prednosti kao zavese i estetski izgledaju zanimljivo.

Ugradite bolji tuš

Tuširanje je generalno manje rasipnički način održavanja higijene jer koristi manje vode nego punjenje kade. Ipak, možete uraditi još više. Tuš sa aeratorom ili onaj s niskim protokom vode obavlja posao jednako dobro kao i moćniji modeli, ali koristi znatno manje vode. Većina tuševa s niskim protokom može smanjiti potrošnju vode za više od 40 odsto.

Uz to, prilagodite svoje navike tako da tuširanje traje manje od 10 minuta – to je obično dovoljno da obavite sve što je potrebno.

Prestanite da koristite papirne ubruse

Razmislite o zameni svojih uobičajenih papirnih proizvoda nečim što je višekratno, kao što su ekološki prihvatljive krpe umesto papirnih ubrusa.

Prestanite da koristite papirne tanjire i salvete, i pređite na višekratne sudove i krpe koje se peru. Ako želite da idete korak dalje, razmislite o višekratnom toalet papiru, kako biste dodatno smanjili papirni otpad.

Izbacite hemiju

Osim što je zdravije imati manje hemikalija u kući, razmislite i o sledećem: kada deterdženti i sredstva za čišćenje završe u kanalizaciji, odlaze u vodosnabdevanje i često zahtevaju od postrojenja za prečišćavanje vode da troše više energije kako bi ih uklonili. Umesto toga, mogu da se koriste zamene poput sode bikarbone, limunovog soka ili sirćeta za uništavanje bakterija, uklanjanje masnoće i održavanje prijatnog mirisa u kući. 

Sušite veš na vazduhu, kad god je to moguće

Tradicionalni štrik za veš ili stalak za sušenje ne samo da produžava vek vašoj odeći, već vas i oslobađa potrebe za čestim korišćenjem sušilice, koja je veliki potrošač energije. Dva sata korišćenja sušilice potroše približno isto energije koliko i nedelju dana gledanja televizije.

Dodatne jednostavne promene

Pored ovih jednostavnih zamena, možete uvesti i neke relativno lake dodatke i navike koje će vaš dom učiniti još „zelenijim“. Na primer, loptice za sušenje veša ili sobne biljke – napunite dom biljkama i učinite ga zelenijim – doslovno i figurativno. Ako imate vremena, prostora i volje, napravite povrtnjak kako biste povećali održivost i smanjili troškove kupovine.

Ako je moguće, dugoročno ulaganje u solarne panele čini čuda za potrošnju energije u vašem domu. Nakon početnih troškova instalacije, preostaju samo uštede energije.

Jedan od saveta je – očistite frižider – ne samo unutrašnjost, već zadnju stranu. Održavanje namotaja frižidera bez prašine i prljavštine omogućava mu da troši manje energije i radi efikasnije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.