Lifestyle

09.03.2025. 10:19

Autor: Iva Jovanovic

Trgovina prirodnim gasom – uputstvo za pocetnike

Foto: Pixabay

Lifestyle

09.03.2025. 10:19

Jedan od najpopularnijih energenata za trgovinu jeste prirodni gas. Ali da li je u Srbiji moguća trgovina prirodnim gasom i, ako jeste, koje su to opcije koje kao pojedinici imate na raspolaganju za trgovinu ovim prirodnim resursom?

Šta je prirodni gas?

Pre nego što se upustimo u priču o trgovini prirodnim gasom, valjalo bi malo bolje objasniti šta je to prirodini gas i zašto je on važan. Prirodni gas je fosilno gorivo koje nastaje razgradnjom organskih materija pod velikim pritiskom i visokom temperaturom. Nastaje duboko ispod zemljine površine, a njegov glavni sastojak je metan, mada često sadrži i druge gasove poput butana, etana, propana i azota.

Zašto je prirodni gas važan?

Prirodni gas igra ključnu ulogu u globalnoj ekonomiji i energetici, a njegove primene su brojne. Koristi se za proizvodnju električne energije, grejanje domaćinstava i brojne industrijske procese. Zbog razvijenih gasovodnih mreža i rezervi širom sveta, snabdevanje ovim energentom je relativno stabilno i zato je jedan od najpouzadnijih izvora energije.

Prirodni gas se koristi i u petrohemijskoj industriji za proizvodnju plastike, đubriva i drugih hemikalija. U pogledu trgovine, prirodni gas je postao ključna roba na svetskom tržištu i jedna od najprivlačnijih investicija.

Kako funkcioniše trgovina prirodnim gasom u Srbiji?

Trgovina prirodnim gasom u Srbiji funkcioniše kroz regulisano tržište koje obuhvata uvoz, distribuciju i prodaju ovog energenta. U Srbiji se većina gasa uvozi iz Rusije, a transportuje se kroz nacionalni transportni sistem kojim upravlja kompanija Transportgas Srbija. Distributeri od ove kompanije kupuju gas, a potom ga isporučuju krajnim korisnicima.

Cene gasa se određuju na osnovu ugovora i regulacija, a deo tržišta se otvara za slobodnu trgovinu za velike potrošače i trgovce.

Zena kuca na laptopu

Načini trgovanja prirodnim gasom?

Trgovina prirodnim gasom u Srbiji još nije razvijena do te mere da pojedinici mogu da učestvuju, kao na primer trgovina akcijama ili foreksima. Ipak, postoje načini da se pojedinci uključe u trgovinu preko investicionih platformi ili neposredno na druge načine. Evo nekih od načina kojim možete trgovati prirodnim gasom u Srbiji kao pojedinac.

Investiranje u akcije povezane sa prirodnim gasom

Ulaganje u akcije kompanija koje se bave proizvodnjom, transportom ili distribucijom gasa može biti atraktivna opcija za pojedince. Investitori mogu kupovati akcije velikih globalnih kompanija poput Gazproma ili lokalnih firmi uključenih u gasnu industriju. U Srbiji pojedinci mogu kupiti ove akcije preko berzanskih kuća koje omogućavaju trgovinu na međunarodnom tržištu.

Ulaganje u ETF-ove

ETF-ovi (exchange-traded funds) su investicioni fondovi koji prate performanse cena prirodnog gasa ili akcionarske indekse povezane sa gasnom industrijom. Ova opcija je odlična za početnike jer nudi pristup divezifikovanom portfoliju bez potrebe da zapravo direktno trgujete prirodnim gasom. Na primer, ETF-ovi poput United States Natural Gas Fund (UNG) omogućavaju ulaganje u gas na međunarodnom tržištu. Postoje brojne platforme putem kojih investitori iz Srbije mogu ulagati u ETF-ove, poput Kapital.rs. Pre ulaganja svakako je poželjno da se dobro raspitate koja platforma pruža najbolje mogućnosti i uslove.

Trgovina prirodnim gasom putem CFD-ova

Druga opcija za neposrednu trgovinu prirodnim gasom u Srbiji jeste putem CFD-ova (contract for difference). CFD-ovi omogućavaju trgovinu gasom bez fizičke kupovine tog derivata. Naime, korisnici se preko CFD-ova klade, spekulišu koja će cena gasa biti u nekoj daljoj ili bližoj budućnosti. U Srbiji je trgovanje CFD-ovima dostupno putem međunardnih platfomi za trgovinu poput elToro platfrome, ali i domaće platfrome poput Kapital.rs omogućavaju trgovinu ovim finansijskim instrumentom.

Pristup transportnom sistemu Srbije

Putem kompanije Transportgas Srbija, pojedinci sa velikim kapitalom i kompanije mogu zatražiti pristup gasovodnoj mreži Srbije i na taj način učestvovati u trgovini gasom. Potrebno je da kompanije ili pojednici ispune tehničke i administrativne zahteve koje postavlja Transportgas Srbija kako bi mogli da potpišu ugovor o transportu prirodnog gasa i nominaciji potrebnih kapaciteta. Na ovaj način trgovci mogu da uvoze gas iz inostranstva i distribuiraju ga krajnjim korisnicima.

Direktna trgovina na energetskim berzama

Direktna trgovina prirodnim gasom na energetskim berzama omogućava kupovinu i prodaju gasa kao robe direktno na tržištu. Ova opcija direkte kupovine građanima Srbije još uvek nije dostupna, ali očekuje se da će u budućnosti ova opcija biti omogućena putem energetske berze u Srbiji, poput SEEPEX-a. Ukoliko ovo tržište postane aktivno pojednici i kompanije će moći trgovati prirodnim gasom putem licenciranih brokerskih platformi ili registrovanih učesnika na berzi.

Ulaganje u projekte gasifikacije

Pojedinci mogu ulagati u projekte gasifikacije u partnerstvima sa opštinama, državom ili kompanijama koje se bave širenjem gasovodne mreže. Ovi projekti obuhvataju razvoj infrastrukture za distribuciju gasa i povezivanje novih korisnika na gasovodnu mrežu. Ulaganje u firme ili projekte može doneti dugoročne prihode kroz rentu, povrat na kapital ili zaradu od širenje tržišta gasa.

Rizici i izazovi u trgovini prirodnim gasom

Trgovina prirodnim gasom suočava se sa brojnim rizicima uključujući volatilnost cena, upravljanje kapitalom i geopolitičke promene. Cene gasa mogu drastično varirati zbog promena u ponudi i potražnji, sezonskih faktora i prekida snabdevanja. Kako bi kontrolisali ovu volatilnost trgovci često koriste terminske i opcione ugovore kako bi fiksirali cenu unapred i zaštitili se od nepovoljnih fluktuacija.

Diversifikacija portfolija i praćenje trendova je još jedan od načina da se smanje rizici u trgovini prirodnim gasom. Geopolitičke promene poput ratova mogu dosvesti do prekida snabdevanja i izazvati šokove na tržištu, zbog čega trgovci moraju da prate trendove kako bi se zaštitili na vreme.

Jedan od načina da se zaštitite pri trgovini ovim derivatom jeste kroz stop-loss naloge koji omogućavaju automatsko zatvaranje pozicija kada cena dostigne nivo gubitka ispod kog vi kao trgovac ne želite da ide. Pre ulaganja u bilo koji derivat na berzi potrebno je da se dobro raspitate i informištete o potencijalnim rizicima i gubicima koji mogu da nastanu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.