Lifestyle

10.07.2025. 13:22

Autor: Nova ekonomija

Vimbldon dao skoro dva miliona dolara na sistem za elektronsko suđenje, a on stalno pravi greške

Foto: aarublevnews, Flickr

Lifestyle

10.07.2025. 13:22

Elektronski sistem (ELC) koji je ove godine zamenio linijske sudije na Vimbldonu previše štuca, ocena je britanskih medija nakon priznanja organizatora da je zbog greške „veštačkog“ linijskog sudije Amerikanac Tejlor Fric oštećen na meču protiv Rusa Karena Hačanova. Ako je očigledna greška prekinula meč četvrtfinala, mnogi se pitaju da li se isto može ponoviti u polufinalu ili finalu.

Sistem u koji je prema nezvaničnim tvrdnjama ostrvskih medija uloženo 1,8 miliona dolara (tačna cifra je poslovna tajna Vimbldona) pravi manje grešaka nego ljudsko oko, ali njegove omaške više „bole“ igrače i publiku. Organizator turnira je za grešku na meču Fric – Hačanov najpre optužio sakupljača loptica koji je svojim kretanjem „pokvario“ sistem, ali se kasnije ispravio i priznao da je problem u sistemu, a ne u čoveku.

„Pokret za servis je počeo dok je sakupljač loptica još uvek na terenu prolazio pored mreže i zato sistem nije prepoznao početak poena“, prvobitno su saopštili organizatori. Posle pritiska medija i javnosti saopšteno je da krivica isključivo leži na ELC sistemu, a ne u sakupljaču loptica koji je samo revnosno obavio svoj posao, te da se radi na otklanjanju „baga“, odnosno greške.

Šta se zapravo desilo na meču četvrtfinala Vimbldona?

Fric je u prvom gemu četvrtog seta imao neuspešan prvi servis, ali je iz drugog regularno pogodio polje protivnika. ELC sistem je međutim obustavio igru i neopravdano dosudio aut, što je zbunilo ne samo Frica koji je protestovao, već i glavnog sudiju koji nije znao kako da reaguje. Sudija je posle uložene primedbe razmišljao, a potom odlučio da mobilnim telefonom zatraži pomoć od organizatora jer je sistem očigledno oštetio Amerikanca.

Posle kraće telefonske konsultacije sudija je doneo odluku da se poen ponovi. Fric je na kraju pobedio i prošao u polufinale, ali je ostalo otvoreno pitanje koliko ovakve odluke mogu da oštete igrača, da ga izbace iz psihičkog balansa i naruše mu koncentraciju za nastavak meča.

Nije prva greška ELC na Vimbldonu

Greška na meču Fric – Hačanov nije prva kada je u pitanju ELC sistem. Organizatori su se još u četvrtom kolu izvinjavali jer se sistem iz nepoznatog razloga resetovao na Centralnom terenu usred meča između Anastasije Pavljučenkove i Sonej Kartal.

Tada je tokom prvog seta bekhend Kartalove završio duboko u autu, ali se elektronski sistem nije oglasio. Sudija u stolici je zatražio pauzu, a sistem je uporno ponavljao „stop“, što je izazvalo zabunu među teniserkama i među navijačima na tribinama, a i među sudijom koji nije znao kako da „oživi“ ELC.

Sistem tokom meča ukupno tri puta nije registrovao loptice koje su završile van terena, pa je sudija na kraju odlučio da veruje svojim očima i sam dosuđuje da li je aut ili nije.

Organizatori su i za ovu kontroverzu okrivili ljudsku grešku, tvrdeći da je operater u pogrešnom trenutku ručno deaktivirao praćenje loptice na terenu. Najavljeno je da će hitno biti donet novi protokol za operatere sistema kako se greška ne bi ponovila. Sporadičnih grešaka bilo je i na drugim mečevima, ali njima nije pridavan značaj jer se nisu dešavale u ključnim trenucima, a i akteri na terenu su bili daleko manje poznati.

Ljudski je grešiti, a softverski?

ATP i VTA asocijacije su prethodnih godina prihvatile primenu ELC sistema na US openu i Australijan openu. Linijske sudije na Vimbldonu su imale kultni status jer su smatrani najboljima na svetu, ali su organizatori u oktobru prošle godine odlučili da se odreknu ove tradicije. Zanimljivo je da je Rolan Garos sada jedini grend slem turnir na kome linijske sudije još uvek nisu izgubile posao.

Rekacije tenisera na ELC sistem su uglavnom negativne.

Statistika kaže da ELC uprkos nedostacima u proseku pravi manje grešaka nego ljudske sudije. Međutim, od „veštačkog“ sudije se ipak traži nepogrešivost.

Teniseri očekuju da će takav arbitar uvek doneti 100 odsto ispravnu odluku i onda ih njegova greška više iznervira nego kada pogreši pravi sudija. Zato su mnogi, uključujući i Novaka Đokovića, apelovali prethodnih godina da se ELC sistem ne uvodi sve dok testiranje ne potvrdi da je zaista nepogrešiv.

Britanski igrači Džek Drejper i Ema Radukanu najglasniji su u izražavanju sumnji u odluke elektronskog sudije. Oni navode da glavni sudija prihvata sugestije na grešku samo od top 20 svetskih igrača, jer njihov autoritet ne mogu da ospore, ali da su svi niže rangirani prepušteni na milost i nemilost sistema, te da njihov glas niko ne sluša.

Ljudima se očigledno lakše oprosti nego softveru kad pogreši. ELC sistem nije isti na US openu, Australijan openu i Vimbldonu, jer su ga pravile različite kompanije, a organizatori grend slemova, logično, ljubomorno čuvaju programske kodove želeći da njihovo takmičenje bude bolje od ostalih.

Linijske sudije u tenisu bez dileme odlaze u prošlost, a sistem će u budućnosti verovatno biti bolji i napredniji. Da li će postati potpuno bezgrešan, kao što se to od njega očekuje, jedino će vreme pokazati.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.