Svet

Šef Diznijevog striming servisa postao izvršni direktor TikToka

Kevin Mejer vodiće kinesku aplikaciju za pravljenje i deljenje kratkih video snimaka čija je popularnost u porastu zbog pandemije, prenosi CNN.Mejerov odlazak je iznenađujuć, ali dolazi nakon što on nije izabran da zameni Boba Igera na mestu Diznijevog generalnog direktora ranije ove godine. Taj posao je na kraju dobio Bob Čapek, koji je bio predsednik Dizni parkova, iskustava i proizvoda.Dizni je najavio da će Rebeka Kembel preći na poziciju šefa Diznijevog striming servisa. Dizni je imao tešku godinu, pošto je pandemija negativno uticala na skoro svaki deo posla. Parkovi i letovališta zatvoreni su širom sveta, glavni filmovi poput "Mulan" i "Black Widow" su odloženi, a jedna od Diznijevih najvećih medijskih mreža, ESPN, muči se da ispuni svoj program zbog nedostatka sporta. Kompanija je ranije ovog meseca saopštila da je njen profit opao ogromnih 91 odsto u poslednjem kvartalu.

2020

Dezinfekcioni tunel za dom zdravlja od Metalca i Metalac-Proletera

Tunel za dezinfekciju je 1.20m širine i 1.70m dužine, a 2.10 visine. Ima 16 prskalica i može raditi na bazi alkohola, a i na bazi vodonik-peroksida, dok je cisterna zapremine oko 200 litara i pokriva 6.000 prolazaka kroz tunel. Vrednost donacije je oko 5000 evra. Namera kompanije „Metalac“ i lokalnog trgovinskog lanca „Metalac Proletera“ je da se ovom donacijom smanji rizik od širenje virusa i poveća bezbednost sugrađana, što je u skladu sa celokupnom politikom kompanije „Metalac“ ."Najvažnije nam je da povećamo bezbednost građana u opštini u kojoj su i sve Metalčeve fabrike i naš trgovinski lanac Proleter. Mi ovde živimo, ovde dolaze naši roditelji i mi se ovde lečimo, pa prema tome logično je da pomognemo svi zajedno. Nismo jedina firma koja je to uradila i drugi privrednici su to prepoznali i svi zajedno do sada smo donirali tri tunela, da bi zajedno lakše izašli iz ove nesreće koja nas je snašla" – kazao je Aleksandar Marković generalni direktor kompanije „Metalac“.Osim generalnih direktora Metalca a.d. i Metalac Proletera, ovom događaju u Domu zdravlja, prisustvovali su i predsednik opštine Gornji Milanovac, kao i direktor zdravstvenog centra.  

Svet

Grčka otvara granice za turiste u junu

Vlada Grčke je odlučila da otvori granice za turiste iz Evropske unije, Šengenske zone i Izraela najkasnije do 1. jula, ali će možda to učiniti i ranije, javlja Katimerini (Ekathimerini).Konkretne planove grčke vlasti će obelodaniti u sredu ili četvrtak, kada bi trebali da budu predstavljeni i mere za podršku tamošnjeg turističkog sektora, čiji gubici su zbog izbijanja pandemije koronavirusa već izgubili oko milijardu evra.Otvaranje granica će biti obavljeno u skladu sa epidemiološkom slikom, koja je, navode izvori Katimerinnija, "ohrabrujuća".Grčki premijer Kirijakos Micotakis se nakon sastanka Kvadrilaterale sa liderima Srbije, Bugarske i Rumunije založio za otvaranje grčke granice od 1. juna za poslovna putovanja, sezonske radnike i članove porodica koji žive u drugim zemljama, dok je otvaranje granica za turistička putovanja predvidjeno od 15. juna, nasaopšteno je iz pres službe predsednika Srbije.Međunarodni letovi iz nekih zemalja ka Grčkoj već su započeti u poslednjoj nedelji maja.Katimerini navodi da turisti neće biti pod obevznim karantinom, niti da će morati da testiraju koronavirus.Grčka je prethodno insistirala na testovima, pre nego što je Evropska komisija prošle nedelje sastavila niz predloga u vezi sa slobodnim kretanjem unutar EU.Međutim, zahtev Komisije nisu usvojili ni Evropski centar za prevenciju bolesti ni Evropska agencija za bezbednost vazduhoplovstva, koji su odlučili da testovi ne moraju biti preduslov za putovanje.

Srbija

Danas: Vlast ne odustaje od 900 evra, ekonomisti kažu fantazija

Ministar finansija Siniša Mali ponovio je pre nekoliko dana obećanje da će prosečna plata biti 900 evra i penzija  400 evra do 2025. godine, dok ekonomisti ocenjuju da su takva obećanja iz ranije najavljenog programa Srbija 2025, tek sad u krizi neostvariva.Danas piše da optimizam ministra Malog ne samo da dobacuje do 2025. već važi i na kratak rok budući da "želi da uopšte ne bude pada BDP u ovoj godini".Ekonomista Mlađen Kovačević kaže da ne veruje ni da su vlasti sasvim ubeđene u to što pričaju, već to više služi za psihološko podizanje stanovništva.Ekonomista Ljubomir Madžar smatra da program Srbija 2025. nije bio ostvariv ni pre krize izazvane pandemijom, a pogotovu posle.

Srbija

RATEL: SBB ima pristup stubovima pod istim uslovima kao i ostali

Regulatorna agencija za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) donela je rešenje u oktobru prošle godine, kojim je obavezala EPS Distribuciju da operatoru SBB omogući postavljanje kablovsko-distributivnog sistema na stubove niskonaponske mreže, na način i pod uslovima koji važe za sve ostale operatore elektronskih komunikacija, navodi se u RATEL-ovom saopštenju."Povodom ranije iznetih navoda SBB da je cena iznajmiljivanja koju EPS Distribucija nameće nerazumno visoka, Agencija je smatrala da bi propisivanje druge cene, s obzirom na to da je većina operatora već potpisala ugovore sa EPS Distribucija po tim komercijalnim uslovima, dovelo operatore elektronskih komunikacionih usluga u neravnopravan položaj", saopštio je RATEL.Dodaje se da je rešenjem utvrđeno da SBB ima pravo pristupa stubovima niskonaponske mreže pod jednakim uslovima kao i ostali operatori elektronskih komunikacija koji koriste iste stubove.Protiv ovakvog rešenja Agencije podneta je tužba Upravnom sudu i od strane operatora SBB i od strane EPS distribucija, a kako su sudski postupci u toku Agencija se "ograđuje od svakih daljih komentara"."Agencija u ostvarivanju svoje funkcije regulatora, preduzima mere isključivo  u okviru svoje stvarne nadležnosti, rukovodeći se prvenstveno ciljevima i načelima propisanim Zakonom o elektronskim komunikacijama, čime obezbeđuje podsticanje konkurencije, ravnopravan pristup i jednako postupanje prema svim operatorima prisutnim na tržištu elektronskih komunikacija u Republici Srbiji", navodi se u saopštenju.Kablovski operator SBB prethodno je saopštio da je EPS zloupotreblajava svoj položaj time što je zahtevao uvećanu naknadu u iznosu od 108 odsto za korišćenje svakog stuba na području Beograda, odnosno 64 odsto u ostatku Srbije, ne navodeći nijedan razlog za uvećanje cene.EPS tužio SBB, traži duplo veću naknadu i uklanjanje opreme sa svih stubova

Lifestyle

Kako napraviti digitalni detoks

Uvedene mere protiv širenja covid-19 kao što su socijalno distanciranje ili izolacija, uticali su da ekrani i internet postanu spas za neke ljude, prenosi BBC. „Posezanje za našim...

Srbija

Zavod za javno zdravlje Pančevo snizio cenu testiranja na covid-19

Cena testiranja na prisustvo virusa Covid-19 u Zavodu za javno zdravlje Pančevo od danas je 6.000 dinara, umesto ranije objavljenih 8.225 dinara.Podsećamo N1 je juče objavio da će cena u ovom Zavodu biti veća nego što je ranije najavljivano. Međutim,  danas (19.maj) na portalu ove institucije je objavljeno da će cena uzorkovanja, testiranja i izdavanja sertifikata za RT-PCR  test na COVID-19 biti  6.000 dinara u skladu sa korigovanom cenom referentne laboratorije koja obavlja PCR ispitivanje.Testiranje će se naplaćivati državljanima Sbije koji ne ispunjavaju indikacije za testiranje o trošku države, onima koji žele da se testiraju na lični zahtev, ali i svim putnicima u međunarodnom saobraćaju kojima je potreban rezultat PCR testa da bi izašli iz Srbije ili da bi u nju ušli i tako izbegli 14-dnevni karantin.Zavod u Pančevu napominje da će testiranje biti besplatno isključivo za potrebe putovanja za maloletne državljane Srbije, studente - državljane Srbije, studente pripadnike srpske nacionalne manjine koji su državljani susednih zemalja i Slovenije, a koji studiraju u Srbiji.Uzimanje uzoraka za test obavljaće se u periodu od 11 do 13 časova.Uzimanje uzoraka i testiranje obavljaju se samo nad osobama koje su bez simptoma novog koronavirusa (groznica, kašalj) uz dokaz o uplati troškova. Onima koji imaju simptome ili su imali kontakt sa potencijalno zaraženom osobom savetuje se da ostanu kod kuće i stupe u kontakt sa nadležnim lekarom.Ako su rezultati ispitivanja pozitivni, testirane osobe će se blagovremeno obavestiti, navodi pančevački Zavod i dodaje da pozitivni rezultati ispitivanja moraju biti prijavljeni u skladu sa postojećim propisima.N1 navodi da cena testiranja u Zavodu za javno zdravlje Vranje iznosi 6.000 dinara, a testiranje se vrši radnim danima od 9 do 21 h i vikendom od 9 do 15 h. Testiranje po istoj ceni može se obaviti i u Zavodi za javno zdravlje Sombor.

Srbija

RTS: Uskoro kazne za nenošenje maske gde je propisano

Pomoćnik ministra zdravlja iz Sektora za inspekcijski nadzor Goran Stamenković najavio je jutros na RTS da će se sa kaznama za nepoštovanje zaštitnih mera protiv širenja covid-19 početi brzo, a zasad inspektori nalažu mere da se nedostaci otklone.On je podsetio da su kazne definisane novim izmenama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti koje su dale ovlašćenja drugim inspekcijama da te kazne izriču. Za fizičko lice se mogu izreći u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara, a za pravna lica su od 200.000 do milion i po dinara.Stamenković kaže da je za sada u najavi 20.000 dinara kao mandatno kažnjavanje ili preko prekršajnih naloga za nenošenje maski."Očekujemo novu uredbu koja će preciznije ovo definisati, uredba od 7. maja je opšta uredba koja daje mogućnost određenim inspekcijskim službama da preduzimaju neke mere", zaključio je Stamenković. "Do sada je izvršeno preko 550 nadzora u objektima uslužnih delatnosti, frizerskim i kozmetičkim salonima, teretanama i fitnes klubovima. Vršen je i nadzor dela ugostiteljskih objekata, koji su u tržnim centima, radili smo preventivne nadzore početka rada u prdškolskim uslovima, i u školskim objektima gde postoji produženi boravci", kaže Stamenković.  U odnosu na kontrolu objekata najveći broj nadzora je izvršen u frizerskim i kozmetičkim salonima."Za sada postoji manji broj nepravilnosti u frizerskim i kozmetičkim salonima u smislu nedoslednog nošenja maske, maska postoji, ali nije uvek na licu onoga ko pruža usluge, pravilno korišćenje sredstava za dezinfekciju, nedostatak adekvatne količine tih sredstava u odnosu na zakazane klijente", ukazao je on.Vlasnik objekta je dužan da upozori klijenta da nosi masku da u trenutku pružanja usluge mora da se ponaša na određeni način, to stoji u uredbi, kaže Stamenković i dodaje da je "Batut" radio na tim preporukama. Kako kaže, to se zovu pravila ponašanja.Prema njegovim rečima, određeni objekti nisu istakli pravila ponašanja, ali u odnosu na broj kontrolisanih subjekata procenat utvrđenih nepravilnosti nije bilo značajan da bi se preduzele radiklanije mere. 

Video

Kauboji i Indijanci u selu na Zlatiboru (VIDEO)

Na Zlatiboru, na Vodicama, proteklog vikenda je otvoren tematski park "El Paso Siti" - turistički kompleks u kome se nalaze kaubojski grad, indijansko ali i tradicionalno srpsko selo. Na oko 6 hektara izgrađene su replike objekata kakvi su sredinom 19. veka postojali u Sjedinjenim Američkim Državama, poput kaubojskog salona, kancelarije šerifa, berbernice i konjušnice."El Paso" je nazvan po istoimenom gradu na američkoj granici sa Meksikom. Kroz njega protiče rečica koja simbolizuje "Rio Grande".  U ponudi je i apartmanski smeštaj za 100 gostiju."Na dobroj smo lokaciji, ja mislim da je centar Zlatibora već pretrpan i da tamo ima previše sadržaja. Mi smo na 13. kilometru odnosno na 15 minuta vožnje od centra, a pored je i magistralni put, pa se do nas lako dolazi. Okruženi smo prirodom, nema gužve i buke", kaže za Novu ekonomiju direktor i menadžer "El Paso Sitija", Aleksandar Milić.Investitor i vlasnik, je ideju za tematski park našao u vestern filmovima, razvijao je korak po korak i tako smo došli do kaubojskog grada.On naglašava da to nije samo kaubojski grad jer u okviru kompleksa postoji i srpsko selo."Tu možete da osetite kako su ljudi živeli sredinom 19. veka u Severnoj Americi, ali i kako je život u isto to vreme izgledao kod nas. Gledali smo da to bude kao muzej arhitekure, jer su sve kuće i brvnare različite i nisu samo replike, već funkcionalan smeštaj za goste. Od materijala za gradnju korišćeni su drvo i kamen. U kaubojskom salonu i na promenadi možete osetiti duh Divljeg zapada, jer daske škripaju pod nogama."Milić kaže da posetilaca ima.  Očekuje da će ih biti još više."Promociju smo počeli još na Sajmu turizma u Beogradu, u februaru. Dva meseca pre zvaničnog otvaranja, koje je trebalo da bude 15. aprila, imali smo 30% popunjenih smeštajnih kapaciteta. Zbog pandmeije virusa korona morali smo da stanemo sa svim aktivnostima. Nakon ukidanja vanrednog stanja, ubrzali smo pripreme kako bismo što pre počeli sa radom. Treba nam još nekoliko nedelja za sve aktivnosti koje smo planirali, a ispostavlja se da su ljudi zadovoljni i ovim što je trenutno ponuđeno."Bilo je i nekih komentara da smo izgranjom "El Paso Sitija" naružili planinu, dodaje Milić:"Ja se s tim ne slažem, pa sam onima koji su nas za to optuživali poručio da dođu i vide koliko smo se stopili sa krajolikom. Nema tu stakla, ni betona - sve je građeno od drveta i kamena." Ulaznica u "El Paso Siti" na Vodicama košta 350 dinara za odrasle, 300 dinara za decu. Za grupne posete ulaznice su za pedeset dinara jeftinije. U ovom trenutku nema većih grupnih poseta jer su mere zaštite od korona virusa još na snazi.Čedomir Savković