Tokom prethodne dve nedelje u Hrvatskoj je pokrenut bojkot kupovine u velikim trgovinskim lancima, zbog ogromnog povećanja cena. Bojkot prošlog petka u Hrvatskoj, doveo je do pada broja izdatih fiskalnih računa za 44 odsto. Udruženje potrošača „Efektiva“ pokrenulo je isti bojkot i u Srbiji, koji je najavljen za sutra u petak, 31. januara.
Teleći vrat je u hrvatskim prodavnicama poskupeo za 43 odsto u roku tri meseca i to je bio okidač za predlog potrošača o bojkotu prodavnica, prenosi EuroNews.
Bojkot cena u Srbiji „Efektiva“ je pokrenula zbog navodne politike visokih cena najvećih trgovinskih lanaca u Srbiji. Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula postupak ispitivanja rada ovih lanaca, zbog sumnje da su uspostavili restriktivne sporazume, o čemu je Nova ekonomija već pisala.
Tim povodom ovo udruženje je pozvalo građane da u petak, 31. januara ne kupuju u velikim lancima, već u lokalnim, manjim prodavnicama i na pijacama, kako je to urađeno u Hrvatskoj.
Međutim, veliki rast cena nije ograničen samo na Srbiju, već je pojava koja je zahvatila čitav region, a bojkot je već sproveden u Hrvatskoj, gde je, kako je preneo EuroNews, broj izdatih fiskalnih računa na dan bojkota, opao je za 44 odsto, a udruženje „Halo inspektore“ koje je pokrenulo bojkot, smatra da je „odaziv bio iznad očekivanja“.
Pojedini korisnici društvenih mreža u Hrvatskoj uporedili su cene u Nemačkoj i u njihovoj zemlji, u istom trgovinskom lancu, prikazujući da su čak i cene proizvoda koji se proizvode u Hrvatskoj jeftnije u Nemačkoj. Tako milka čokolada od 300 grama u Nemačkoj košta 3,89 evra (455 dinara), a u Hrvatskoj 6,79 evra (795 dinara). S druge strane, milka u Srbiji, ovaj put od 270 grama košta i do neverovatnih 920 dinara, dok je najjeftinija akcijska cena ovog proizvoda 580 dinara.
U Srbiji danas, prema podacima Cenoteke, portala koji upoređuje cene proizvoda u različitim prodavnicama, ovako izgledaju cene za osnovne proizvode koji se mogu naći u svakom domaćinstvu:
Mleko Kravica jedan litar: 120-130 dinara
Trapist Biser sir 250 gr: 380-530 dinara
Juneći but kilogram: 1.300-1.400 dinara
Maslac Meggle 250 gr: 520-800 dinara
Jaja klasa S 10 komada: 160-210 dinara (jaja najmanje veličine)
Lenor omekšivač 570 gr: 1.100-1.900 dinara
Mer tečnost za pranje sudova 750 ml: 200-360 dinara
Akcijska cena Meggle maslaca od 250 gr
Šta podaci govore
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS) u 2024. godini, u poređenju sa 2023. godinom, potrošačke cene su u proseku povećane za 4,6 odsto.
Prema istim podacima, potrošačke cene u decembru 2014. u odnosu na decembar 2024. godine porasle su čak 55,9 odsto.
Međutim prihodi prosečnog domaćinstva 2013. godine u Srbiji bili su 56.073 dinara, a za 10 godina, odnosno 2023, porasli su na 87.973 dinara. To je povećanje od 56,8 odsto, što znači da se standard domaćinstava gotovo uopšte nije promenio u poslednjih deset godina.
Takođe, poslednji podaci Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine za septembar 2024. godine ukazuju da je prosečna potrošačka korpa iznosila 104.571 dinara, dok je prosečna neto plata za isti mesec iznosila 96.115 dinara, odnosno prosečna potrošačka korpa za septembar 2024. bila je veća za 8.456 dinara od prosečne neto zarade.
Uoči početka bojkota prodavnica u vlasništvu Deleza, koji je najavljen za ponedeljak, 24. februar, ova kompanija je saopštila da je nepravedno okrivljena za visoke cene i "stigmatizovana"."Nepravedno, na...
U saobraćaj je puštena deonica brze saobraćajnice Požarevac - Veliko Gradište - Golubac, tzv. "Dunavskog koridora", ukupne dužine oko 32 kilometra.Radi se o delovima puta od Male Krsne do Požarevca (22 k...
Od 12. februara do danas, više od 50 lica uhapšeno je zbog korupcije, u okviru akcije koju je nedeljama najavljivao predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Među uhapšenima su bivši direktor EPS-a Milorad Grčić, ...
Centar za evropske politike ukazao je danas da su oblici samoorganizovanja potrošača u Srbiji, kao što su nedavni bojkot kupovine u trgovinskim lancima, pokušaji da se utiče na krupne tržišne aktere u nedost...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok