“Infrastruktura železnice Srbije” ponovo je oglasila pregovarački postupak za izradu Elaborata o oceni stanja konstrukcije objekta stanične zgrade Novi Sad, nakon što se na prvi poziv niko nije javio. Iako je sada otvoreno pitanje šta će se desiti ukoliko ponovo niko ne bude zainteresovan za posao koji je naložio državni inspektor, dekan novosadskog Fakulteta tehničkih nauka kaže za Novu ekonomiju da će ova institucija razmotriti slanje ponude – pod uslovom da studenti obustave blokadu.
Infrastruktura železnice već je, 27. novembra, oglasila pregovarački postupak za izradu Elaborata o oceni stanja konstrukcije objekta stanične zgrade Novi Sad, ali je 10. decembra postupak obustavljen, jer niko nije bio zainteresovan za ovaj posao.
Tada je procenjena vrednost bila 30 miliona dinara bez PDV-a (oko 257.000 evra), ali sada ona nije navedena.
Infrastruktura železnice će, kako se navodi u dokumentaciji objavljenoj na Portalu javnih nabavki, uputiti pozive pravnim licima koja poseduju rešenja o ispunjenosti uslova za ovu vrstu posla, a koja nisu ni u kom svojstvu bila angažovana prilikom projektovanja, izvođenja radova, vršenja stručnog nadzora, i u sprovođenju ove vrste postupka.
Inače, pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva sprovodi se zbog “izuzetne hitnosti prouzrokovane događajima koje naručilac nije mogao da predvidi”.
Inspektor naložio proveru, ali nema ko da je obavi
Kako se navodi u objavljenoj dokumentaciji, republički građevinski inspektor Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je doneo Rešenje o zatvaranju gradilišta na kome se izvode radovi na rekonstrukciji, adaptaciji i dogradnji objekta stanične zgrade, zbog urušavanja nadstrešnice i uz činjenicu da postoji osnovana sumnja da je ugrožena konstruktivna bezbednost preostalog dela objekta, koji predstavlja neposrednu opasnost za bezbednost ljudi.
Inspektor je takođe naložio proveru statičke stabilnosti objekta stanične zgrade, “od strane pravnog lica koje poseduje rešenje o ispunjenosti uslova za projektovanje za tu vrstu objekta, a koje nije učestvovalo u izradi tehničke dokumentacije i tehničke kontrole projekta za građevinsku dozvolu, kao i na izvođenju radova, odnosno vršenju stručnog nadzora na izgradnji objekta”.
Problem je, međutim, u tome što nema zainteresovanih za ovaj posao. Naime, Infrastruktura železnice već je, u prošlom postupku, dostavila ponude beogradskoj firmi “Mašinoprojekt kopring” i Fakultetu tehničkih nauka iz Novog Sada. Oni, međutim, nisu dostavili svoje ponude.
FTN će razmotriti dostavljanje ponude
Dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Boris Dumnić, kaže za Novu ekonomiju da je jedini razlog zbog kojeg ova ustanova nije predala ponudu – blokada studenata.
„Fakultet tehničkih nauka nije bio u mogućnosti da pošalje ponudu za izradu
Elaborata o oceni stanja konstrukcije objekta: stanična zgrada Novi Sad, s
obzirom na to da se od 9. decembra 2024. godine nalazi se u blokadi“, kaže Dumnić.
On dodaje da je trenutno onemogućen rad svih stručnih službi, ali u zavisnosti od daljeg razvoja situacije u tom pogledu, FTN će razmotriti slanje ponude u novom postupku.
A ukoliko ni FTN, niti bilo ko drugi ne pošalje ponudu, ko će obaviti posao koji je naložio inspektor?
Građevinski inženjer Danijel Dašić za Novu ekonomiju objašnjava da u tom slučaju, posao može da se sprovede po službenoj dužnosti.
“Provera statičke stabilnosti može da bude deo veštačenja, kao što je Fakultet tehničkih nauka prilično dobro uradio nakon pada nadstrešnice. Ko će to raditi, treba da proceni Ministarstvo građevinarstva, ali ima dovoljno fakulteta građevinske struke i instituta pri njima”, kaže Dašić.
On dodaje da postoji nekoliko razloga zbog kojih nema zainteresovanih koji bi se upustili u ocenjivanja stanja konstrukcije.
“Niko ne želi da se prlja, firme se plaše da uđu u tu priču. Vi ćete sutra da snosite ogromnu odgovornost za to što napišete u elaboratu. S druge strane, to je veliki posao, a možda su uslovi pod kojima bi se on obavljao loši. Možda ne bi bio dostupan svaki deo građevine, možda ne bi mogla da se radi demontaža elemenata… Na kraju krajeva, mi ne znamo šta bi se našlo na terenu, što su nadležni pokušali da sakriju”, kaže Dašić.
U blokadi oko 60 fakulteta
Podsećamo, nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu obrušila se 1. novembra. Na licu mesta poginulo je 14 osoba, a jedna je podlegla povredama u bolnici. Dve osobe teško su povređene.
Otvorena je istraga, a ministri Goran Vesić i Tomislav Momirović podneli su ostavke. Vesić je uhapšen, ali mu je u međuvremenu ukinut pritvor. Uhapšena je i v.d. direktora Infrastruktura železnice Jelena Tanasković, koja je takođe podnela ostavku, a koja se trenutno nalazi u kućnom pritvoru.
Zbog ovog događaja je organizovan niz protesta na kojima se traži procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu. Trenutno su blokirani svi fakulteti univerziteta u Beogradu (osim Pravoslavnog bogoslovskog), Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu – oko 60 visokoobrazovnih ustanova.
Nedostaju građevinski dnevnici i podaci o trošenju novca: Šta država još krije od javnosti?
Dokle više sa stanicom, koja i tako izgleda odvratno, i beskorisna je! To treba srušiti, i sazidati omalenu stanicu od fasadne cigle! Dva šaltera, i jedna mala čekaonica! Zbog narkomana-pušača, 20 metara dalje, zbog duvanskog smrada, isto od cigle, sazidati malu kafančugu, za „izvrtanje“ tri duple brlje, za dobre pare, „s nogu“, pre nego dođe voz, koji ili kasni, ili uopšte ne saobraća iz nepoznatih razloga!🧐☝☝☝
Treba i tebi sagraditi isto ali bez vrata i prozora de zauvek ostaneš u njoj. Bezdušni stvore.
Bar ste mogli prezime dekana u naslovu da ispravno napišete. Proverava li neko šta se piše ovde?
To treba srušiti kao Šilerovu.
Pa dogovorite se sa studentima da vam omoguce da uradite taj posao a ne da trazite prestanak blokade, malo ste se zaneli g-din. Dekane. A sto je jos cudnije inspekcija nalozila a niko se ne javlja bas cudno. Blago vama. Ziveli