Poljoprivrednici koje okuplja „Incijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije“ danas su ponovo počeli sa protestima i blokadama puteva, jer im država nije ispunila sporazum sklopljen nakon majskih protesta.
Uoči protesta, Ministarstvo poljoprivrede je pozvalo poljoprivrednike na pregovore koji bi sprečili proteste, a predstavnici Vlade Srbije su ranije saopštili da je „država ispunila sve što je od nje traženo“.
N1 navodi da se na razgovore zakazane u 11 časova niko od poljoprivrednika nije odazvao.
„Kako smo i obećali da će maksimalno izbegavati da maltretiramo građane, blokirana je Rafinerija nafte u Novom Sadu, simbolično zbog 50 dinara akcize, koja je nametnuta, ali nije potpisana,“ rekao je za portal 021 Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.
Kako dodaje, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije ima informacije da u mestima Crepaja i Padina dolaze predsednici opština da „prete poljoprivrednicima“.
„Policija (poljoprivrednike) zaustavlja u svakom naselji, oni su krenuli put Pančeva, tamo treba poslati šti više novinara i ljudstva da se pomogne tim ljudima, stalno ih zaustavljaju, legitimišu“, dodao je Slankamenac.
Veliko nezadovoljstvo poljoprivrednika izazvala je, kako navode, nenajavljena izmena Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Kako se dodaje, u izmene su unete odredbe koje ni na koji način, tvrde paori, nisu bile predviđene sporazumom sa ministarstvom, a nadležni se upravo na sporazum pozivaju u tekstu izmena.
Društvenim mrežama kruže i snimci traktorskih kolona na putevima u okolini Subotice.
Već duže vreme poljoprivrednike u Srbiji muče visoki troškovi proizvodnje i između ostalog, niske otkupne cene žitarica, posebno pšenice.
Kako je ranije preneo naš portal, poljoprivrednici traže veće subvencije u ratarskoj proizvodnji, uređenje berzanskog trgovanja, jeftinije gorivo.
Kompletni zahtevi poljoprivrednika su sledeći:
- Subvencije po hektaru za biljnu proizvodnju – 35.000 dinara, najkasnije do 31.3. tekuće godine;
- Premija za mleko 19 dinara po litri;
- Subvencionisani krediti u toku cele 2024. godine sa kamatom od jedan odsto
- kojim se mogu i refinansirati postojeći krediti;
- Brisanje poljoprivrednika iz kreditnog biroa;
- Podsticaji za priplodne mlečne krave – 40.000 dinara po grlu;
- Jednokratna stimulacija za odgoj junica na prelasku u kategoriju priplodne krave – 100.000 dinara;
- Ukidanje ograničenja od 19 grla goveda za konkurs nabavke opreme za stočarsku proizvodnju;
- Stimulacija za odgoj tova junadi domaćih rasa (ne iz uvoza!) -25.000 dinara po grlu;
- Rešavanje problematike dugova i nalaženje rešenja za izmenu Zakona PIO za poljoprivrednika.
„Mi ne tražimo ništa više od toga da možemo da živimo od svog rada po principu – radi više, imaćeš više, kako smo i vaspitavani“, navode poljoprivrednici u saopštenju i mole građane za razumevanje.
Srpskoj poljoprivredi potrebno „barem milijardu evra“ za oporavak